Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-15, 06:10 Autor: PAP

W IChF PAN mają sposób na skuteczną odbudowę mięśni szkieletowych

Całkowita odbudowa trwale uszkodzonych mięśni nadal pozostaje wyzwaniem dla medycyny. Międzynarodowy zespół kierowany m.in. przez dr. Marco Costantiniego z IChF PAN zaprezentował rozwiązanie, które umożliwia odbudowę znacznie uszkodzonych mięśni szkieletowych z niespotykaną dotąd skutecznością.

Mięśnie stanowią największą tkankę w naszym ciele. Są niezbędne do wykonania jakiegokolwiek ruchu, a bez nich nie bylibyśmy w stanie wykonać nawet najprostszych czynności. Każdego dnia nasz układ mięśniowy wykonuje nieprawdopodobną ilość ruchów, a każdy z nich wymaga zaangażowania milionów włókien tkanki mięśniowej począwszy od kurczenia się, skracania, powrotu do pierwotnego kształtu - czytamy w komunikacie Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN).


Każdy mięsień ma jednak swoje ograniczenia i wytrzymałość, a więc podobnie do innych tkanek w ciele, może zostać uszkodzony. Nagłe szarpnięcie lub skręcenie może je nadwyrężyć prowadząc do krótkotrwałego dyskomfortu. Z kolei w skrajnych przypadkach niektórych chorób, takich jak nowotwory, dystrofia mięśni lub wskutek uszkodzenia mechanicznego np. w wyniku wypadku lub operacji, całkowity powrót mięśnia do stanu pierwotnego może być niemożliwy. Pomimo imponującej zdolności naszego organizmu do codziennej regeneracji, w niektórych przypadkach mięśnie szkieletowe nie mogą zostać w pełni obudowane.


Tuż po uszkodzeniu pojawia się zapalenie i obrzęk, a wraz z nimi organizm zaczyna produkować maleńkie włókna będące prekursorami mięśnia. Powstają one w procesie miogenezy, a ich rolą jest stworzenie nowej, odbudowanej, w pełni sprawnej tkanki mięśniowej - przypomina IChF PAN. Przy niewielkich uszkodzeniach, mięsień może całkowicie wyzdrowieć, lecz gdy uszkodzenie jest znaczące, naprawa dużych ubytków masy mięśniowej bywa niemożliwa, a szkody są nieodwracalne. To sprawia, że odbudowa i poprawa funkcjonalności mięśni jest jednym z największych wyzwań biomedycznych naszych czasów.


Niedawno międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez dr. Marco Costantiniego z IChF PAN oraz dr. Cesare’a Gargioliego z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie zaprezentował rozwiązanie wytwarzania substytutu mięśnia na bazie biokompatybilnego żelu, które strukturą przypomina makaron typu spaghetti. Żel ten produkowany jest z polimerów naturalnych innowacyjną metodą biodruku 3D za pomocą urządzenia mikroprzepływowego umożliwiając wydruk obiektu o dowolnym rozmiarze. Co najważniejsze, żel zawiera komórki mięśniowe, będące prekursorami włókien mięśniowych, które stopniowo narastają w polimerowej matrycy. Wszczepienie do uszkodzonego mięśnia takiego żelu biomimetycznego z komórkami umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek.


„Nasz system biodruku został zaprojektowany tak, aby dokładnie naśladować wysoce anizotropową architekturę mięśni szkieletowych, co skutkuje skutecznym wytworzeniem prekursorów mięśni w dowolnej formie” - opisuje dr Costantini, cytowany w komunikacie.


Wydrukowany żel wraz z komórkami poddawany jest hodowli in vitro przez tydzień w celu stymulacji wzrostu komórek, a następnie wszczepia się go do uszkodzonych tkanek pacjenta.


Naukowcy przedstawili skuteczną regenerację mięśni u myszy, u której uraz był na tyle duży, że pełne wyleczenie skutkujące przywróceniem pierwotnych funkcji mięśnia nie byłoby możliwe nawet po kilku miesiącach. Na dodatek, częściowa regeneracja trwałaby pięć razy dłużej, osiągając nie więcej niż 20 proc. regeneracji. Zaprezentowany przez badaczy biodrukowany żel zawierający komórki mięśniowe umożliwił przywrócenie o 90 proc. rzeczywistych funkcji. Ponadto, mięśnie zostały odbudowane w zaledwie 20 dni, sprawiając, że zaprezentowany żel jest obiecującym materiałem do zastosowań biomedycznych wspomagających regenerację tkanek - informuje IChF PAN.


„Przywrócenie masy i funkcjonalności o 90 proc. usuniętego mięśnia w zaledwie 20 dni to absolutny rekord, który motywuje nas do dalszego zgłębiania tego podejścia w najbliższej przyszłości. Teraz musimy rozszerzyć naszą platformę na wytwarzanie żelu na większą skalę, aby wspierać regenerację mięśni u dużych zwierząt. Mamy nadzieję, że ta technologia niebawem będzie gotowa do zastosowania klinicznego u ludzi” - twierdzi dr Marco Costantini.


Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie EMBO Molecular Medicine. Badania zostały dofinansowane z Narodowego Centrum Nauki. (PAP)


ekr/ agt/


Kraj i świat

2024-06-24, godz. 14:40 Ekstraklasa S.A. wybrała nową Radę Nadzorczą, przedłużyła kadencję Animuckiego Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy S.A. wybrało Radę Nadzorczą na najbliższy rok. Nowo powołany skład zdecydował o przedłużeniu kadencji prezesa spółki… » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 GIS ma pod nadzorem 40 tys. miejsc wypoczynku Nadzorem inspekcji sanitarnej objętych jest ok. 40 tys. placówek wypoczynku, w których sanepid przeprowadza rutynowe kontrole warunków sanitarno-higienicznych… » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 Olsztyn/ Będą nowe opinie biegłych w procesie adwokata, który mówił o "trumnach na kołach" Będą kolejne opinie biegłych w procesie łódzkiego adwokata Pawła Z., który zasłynął stwierdzeniem, że ofiary wypadku, w którym uczestniczył jechały… » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 Chiny/ Rząd zniósł wizy krótkoterminowe dla obywateli Polski Rząd Chin zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. O decyzji poinformowano w poniedziałek po spotkaniu prezydenta… » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 Turniej WTA w Eastbourne - Linette pokonała Pawluczenkową w 1. rundzie Magda Linette wygrała z rozstawioną z numerem ósmym Rosjanką Anastazją Pawluczenkową 1:6, 7:6 (7-4), 6:4 w pierwszej rundzie turnieju WTA rangi 500 na trawiastych… » więcej 2024-06-24, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-24 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-24, godz. 14:30 Śląskie/ Trwa Tydzień Śląska w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 Trwający Tydzień Śląska jest 25 spośród '50 tygodni w Mieście Nauki”, organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Z okazji półmetka obchodów… » więcej 2024-06-24, godz. 14:30 Małopolskie/ Ponad 300 artystów zagra na Summer Jazz Festival Krakow Brad Mehldau, James Carter i Lizz Wright są wśród ponad 300 muzyków jazzowych, którzy tego lata zagrają na Summer Jazz Festival Krakow. Wydarzenie rozpocznie… » więcej 2024-06-24, godz. 14:30 We wtorek posiedzenie rządu; w porządku m.in. uchwała ws. Krajowej Strategii Edukacji Finansowej We wtorek rząd zbierze się na posiedzeniu, na którym zajmie się projektami dwóch uchwał: ws. Krajowej Strategii Edukacji Finansowej, określającej ogólne… » więcej 2024-06-24, godz. 14:30 ME 2024 - z Francją tylko o honor, rywale mają o co grać (zapowiedź) Reprezentacja Polski, która nie ma już szans wyjścia z grupy D, pożegna się z Euro 2024 wtorkowym meczem z Francją. Faworytami są oczywiście piłkarze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »