Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-15, 00:00 Autor: PAP

Irlandia/ Premier: nie zapłacimy okupu hakerom, ocena skutków ataku potrwa kilka dni

Premier Irlandii Micheal Martin powiedział w piątek wieczorem, że ocena skutków cyberataku na system informatyczny publicznej służby zdrowia zajmie kilka dni. Podkreślił, że Irlandia nie zamierza płacić żadnego okupu hakerom.

W piątek rano irlandzka publiczna służba zdrowia HSE poinformowała, że padła ofiarą ataku typu ransomware, który miał wpływ na wszystkie krajowe i lokalne systemy zaangażowane we wszystkie podstawowe usługi medyczne i w związku z tym podjęto decyzję o tymczasowym wyłączeniu systemu informatycznego, aby go ochronić przed dalszymi atakami i umożliwić ocenę sytuacji.


Atak spowodował poważne zakłócenia w działalności szpitali i przychodni, które zostały pozbawione dostępu do elektronicznych baz danych, co z kolei zmusiło część placówek do odwołania rutynowych pacjentów. Nie miał on natomiast wpływu na sprzęt w szpitalach, który jest uruchamiany oddzielnie od systemów informatycznych, ani na szczepienia przeciw Covid-19.


"Bardzo jasno mówimy, że nie będziemy płacić żadnego okupu lub angażować się w tego rodzaju rzeczy" - powiedział Martin, dodając, że jest to zgodne z radami ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Wyjaśnił też, że ocena wpływu ataku musi być dokonana w sposób metodyczny, zatem zajmie ona kilka dni.


Celem ataków typu ransomware jest wymuszenie okupu za odblokowanie dostępu do danych lub ich zwrot.


Wcześniej w piątek Ossian Smyth, wiceminister odpowiedzialny za e-administrację, oświadczył, że atak przeprowadzono z zagranicy, a jego celem nie było szpiegostwo, lecz stała za nim kryminalna grupa cyberprzestępców nastawiona na wyłudzanie pieniędzy. Dodał, że był to najprawdopodobniej najbardziej znaczący cyberatak na państwo irlandzkie.


Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ sp/


Kraj i świat

2022-01-21, godz. 15:10 Sąd: Robert N. ps. Frog prawomocnie niewinny w sprawach rajdów pod Kielcami i w Warszawie (krótka) Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił znanego pirata drogowego Roberta N. ps. Frog w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod Kielcami. Wcześniej… » więcej 2022-01-21, godz. 15:10 Szwecja/ 20 lat od śmierci Fadime, ofiary zabójstwa honorowego; media: problem wciąż aktualny W Szwecji uczczono w piątek pamięć Fadime, młodej Kurdyjki z Uppsali, która 20 lat temu została zastrzelona przez ojca, gdyż 'splamiła honor rodziny'… » więcej 2022-01-21, godz. 15:10 Wojewoda małopolski: parlamentarzyści PO działają na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Parlamentarzyści PO działają na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - ocenił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Podkreślił też, że posłowie… » więcej 2022-01-21, godz. 15:10 Podkarpackie/ Hospitalizowanych jest 1164 pacjentów z COVID-19, w tym 60 dzieci Na Podkarpaciu w szpitalach przebywa 1164 pacjentów z COVID 19. Wśród nich jest 60 dzieci. Z hospitalizowanych chorych 108 wymaga wsparcia respiratorowego. » więcej 2022-01-21, godz. 15:10 Zabrze/ Uczniowie czytali seniorom Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu z okazji przypadającego w piątek Dnia Babci czytali książki podopiecznym Zabrzańskiego Centrum… » więcej 2022-01-21, godz. 15:10 Lubelskie/ Otwarto basen przy SP nr 8 w Chełmie; inwestycję dofinansowało Ministerstwo Sportu W piątek oficjalnie otwarto basen przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie. Remont krytej pływalni kosztował niemal 10 mln zł, z czego 3,5 mln zł pochodzi… » więcej 2022-01-21, godz. 15:10 Łódź/ Historycy Muzeum Dzieci Polskich odkryli powojenne losy komendanta obozu dla dzieci Historycy Muzeum Dzieci Polskich odkryli nieznane powojenne losy komendanta obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Sturmbannfuhrer SS Camillo Ehrlich… » więcej 2022-01-21, godz. 15:00 Prezydent: Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy Przekazałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Ukraina może liczyć na wsparcie naszego kraju; Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i… » więcej 2022-01-21, godz. 15:00 Podlaskie/ Wstrzymany ruch pojazdów na DK 8 przed granicą z Litwą Wstrzymany został ruch na DK 8 przed granicą z Litwą. Po stronie litewskiej doszło do karambolu 8 tirów i obecnie nie można wjechać na terytorium tego kraju… » więcej 2022-01-21, godz. 15:00 Szrot: będą kolejne spotkania ws. Polskiego Ładu dotyczące realizacji zapowiedzianych zmian Postulaty prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie Polskiego Ładu spotkały się z pełną otwartością i zrozumieniem rządu; będziemy kontynuować rozmowy o konkretnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »