Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 23:10 Autor: PAP

Francja/ List otwarty emerytowanych policjantów nt. zagrożenia bezpieczeństwa kraju

93 emerytowanych policjantów skierowało list otwarty do prezydenta, rządu i parlamentarzystów z apelem, aby "zrobili wszystko, co w ich mocy, aby położyć kres niezwykle poważnej sytuacji, w jakiej znajduje się Francja w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Byli funkcjonariusze domagają się w szczególności "dostosowanej reakcji karnej" do przestępstw i tego, aby "wyroki były rzeczywiście wykonywane".


Po dwóch apelach wojskowych do prezydenta Emmanuela Macrona na temat zagrożenia islamizmem opublikowanych w kwietniu i maju przez emerytowanych generałów oraz czynnych wojskowych bez podania ich nazwisk, byli funkcjonariusze policji opublikowali list otwarty również w formie internetowej petycji, która zebrała w piątek ponad 30 tys. podpisów.


"Mnożą się gwałtowne ataki na naszych strażników porządku publicznego, co świadczy o odrzuceniu naszych republikańskich wartości, naszych zwyczajów i naszego modelu społeczeństwa w całych częściach naszego narodu" – podkreślają byli policjanci. Domagają się uzbrojenia policji w broń oraz narzędzia prawne i instytucjonalne, aby umożliwić funkcjonariuszom skuteczne wykonywanie obowiązków.


"Policja walczy teraz z wrogością części społeczeństwa i niektórych wprowadzanych w błąd polityków, musi nieustannie usprawiedliwiać się przed swoimi zwierzchnikami, sędziami, prefektami i kłaniać się przed sądem opinii publicznej" – piszą w swym liście byli funkcjonariusze.


"Sytuacja nadzwyczajna wymaga również kontroli nielegalnej imigracji" – stwierdzają. "Anarchia jest wszędzie, gdzie nie ma odpowiedzialności. Francja nie może popaść w chaos" – podsumowują emerytowani policjanci.


Dyrektor generalny policji krajowej Frederic Veaux określił apel byłych funkcjonariuszy policji, domagających się "przywrócenia autorytetu państwa" jako inicjatywę "osłabiającą instytucję policji".


"Wasza inicjatywa bardziej osłabia naszą instytucję niż ją wzmacnia" - napisał Veaux w liście do byłych policjantów. Dodał, że status byłych funkcjonariuszy "nie zwalnia ich z obowiązku zachowania rezerwy".


Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)


ksta/ sp/


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 16:00 MF rozpoczyna prekonsultacje pakietów ulg wspierających innowacje i produkcję Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu - poinformował resort… » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - nowe kontrakty w Orlen Wiśle Powoli krystalizuje się skład drużyny piłkarzy ręcznych Orlen Wisły Płock na kolejny sezon. Na cztery lata związał się z klubem Chorwat Tin Lucin, a… » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 Rząd zaakceptował propozycję podziału 567,5 mln euro na programy Interreg 2021-2027 Rada Ministrów przyjęła dokument 'Podział środków na programy Interreg 2021-2027 z udziałem Polski', przedłożony przez ministra finansów, funduszy i… » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 Nationale-Nederlanden OFE wartość jednostki rozrachunkowej Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 CIS: zauważalny jest wzrost nieuczciwych praktyk wymierzonych w parlamentarzystów W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost nieuczciwych praktyk wymierzonych w parlamentarzystów, otrzymali oni wiadomości przypominające o zasadach bezpieczeństwa… » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 Współzałożyciel zespołu Pink Floyd nazwał Zuckerberga idiotą i odrzucił jego propozycję Roger Waters, kompozytor, autor tekstów oraz basista legendarnej grupy rockowej Pink Floyd dostał opiewającą na bardzo duże pieniądze ofertę z Facebooka… » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 KPRM: Polska od dłuższego czasu w czołówce państw UE z najniższą stopą bezrobocia Polska od dłuższego czasu utrzymuje się w czołówce państw UE z najniższą stopą bezrobocia i rząd podejmuje wszelkie działania, aby ten trend się utrzymał… » więcej 2021-06-15, godz. 16:00 Kukiz o głosowaniu nad uchwałą ws. Nord Stream 2: to oczywiście był błąd; napisałem do marszałek Sejmu To oczywiście był błąd - powiedział PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który jako jedyny zagłosował we wtorek przeciw uchwale Sejmu dotyczącej sprawy gazociągu… » więcej 2021-06-15, godz. 15:50 Sejm znowelizował przepisy dot. przedłużania koncesji na wydobycie m.in węgla Sejm we wtorek znowelizował ustawę uchylającą dotychczasowe przepisy pozwalające warunkowo przedłużyć koncesję na wydobycie m.in. węgla kamiennego i… » więcej 2021-06-15, godz. 15:50 ME 2021 - Dawidziuk: kibice mają prawo czuć się zawiedzeni 'Mamy prawo mieć oczekiwania i kibice są słusznie zawiedzeni' - skomentował porażkę polskich piłkarzy ze Słowacją (1:2) były trener bramkarzy reprezentacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »