Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 23:00 Autor: PAP

Lewica: nie akceptujemy żadnych form przemocy, to sprzeczne z naszymi wartościami

Lewica nie akceptuje żadnych form przemocy; są to zachowania sprzeczne z naszymi wartościami - podkreślono w oświadczeniu ugrupowania zamieszczonym na Facebooku. Zapowiedziano spotkanie wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej Staneckiej oraz wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

W piątkowej "Gazecie Wyborczej" wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) zrelacjonowała rozmowę telefoniczną, która odbyła z liderem Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym. W rozmowie tej Czarzasty miał powiedzieć Morawskiej-Staneckiej, że jeżeli nie przestanie "łazić po mediach", to on "ją odstrzeli".


"Dlaczego on do mnie coś takiego powiedział?! W ogóle powiedzenie do kobiety: +już byłaś taka grzeczna+ - mówię w cudzysłowie - +tak było między nami dobrze+, uruchomiło u mnie obrazek z sal sądowych, kiedy moje klientki, opowiadały o tej spirali przemocy, że on coś im robił, bił na przykład, po czym przepraszał, a później przed kolejnym atakiem znowu szukał w niej winy, że coś było nie tak, że to jest jej wina, że ona go zmusza do wymierzenia kary" - podkreśliła Morawska-Stanecka dla "GW.


"I wtedy sobie powiedziałam: nie! Tym bardziej że takie ataki słowne to nie było pierwsze zdarzenie, stwierdziłam, że jakaś granica została przekroczona i muszę zadziałać. Zrobiłam to zgodnie z procedurą - zgłosiłam sprawę do prezydium klubu i napisałam pismo do przewodniczącego" - powiedziała Morawska-Stanecka.


W opublikowanym na facebookowym profilu Lewicy wpisie podkreślono: "Lewica nie akceptuje żadnych form przemocy. Zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Są to zachowania sprzeczne z wartościami Lewicy. Dotyczy to również˙ Członkiń´ i Członków naszego koalicyjnego klubu parlamentarnego".


"Wszelkie sygnały dotyczące stosowania jakiejkolwiek przemocy czy dyskryminacji traktujemy poważnie i analizujemy z najwyższą starannością. Standardy, których wymagamy od innych, są także naszymi standardami" - zaznaczono w oświadczeniu.


Jak podkreślono, "prezydium klubu Lewicy podjęło decyzje? o wprowadzeniu odpowiednich procedur, które pozwolą reagować´ i natychmiast wyciągać´ konsekwencje w przypadkach naruszeń standardów".


"Władze Klubu zdecydowały również˙ o przeprowadzeniu wewnętrznego szkolenia antydyskryminacyjnego, które pozwoli wszystkim parlamentarzystkom i parlamentarzystom Lewicy odświeżyć´ zasady i zagadnienia związane równością, która jest nasza? naczelna? zasada?" - czytamy w oświadczeniu.


We wpisie zapowiedziano również spotkanie, które zostanie zorganizowane przez "przedstawiciela prezydium klubu parlamentarnego". "Sprawę poruszana? w ostatnich publikacjach prasowych chcemy wyjaśnić´ i omówić´ podczas spotkania marszałkami Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i marszałka Włodzimierza Czarzastego" - głosi oświadczenie. (PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ par/


Kraj i świat

2021-06-23, godz. 10:30 W. Brytania/ Minister: Johnson nie zgodzi się na referendum niepodległościowe w Szkocji przed 2024 r. Jest mało prawdopodobne, by brytyjski premier Boris Johnson zgodził się na nowe referendum w sprawie niepodległości Szkocji przed kolejnymi wyborami do Izby… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 BOŚ: strategia rozwoju 2021-2027 zbudowana wokół zielonej transformacji Strategia rozwoju Banku Ochrony Środowiska na lata 2021-2027 zbudowana jest wokół zielonej transformacji. Naszą misją jest innowacyjnie i skutecznie wspierać… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 Dziś (środa, 23 czerwca) PAP zapowiada: Kraj ------ SEJM-POSIEDZENIE Sejm dzisiaj rozpoczął dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. wnioskami Koalicji Obywatelskiej o odwołanie: wicepremiera… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 ME 2021 - Kulusevski ma na nowo zdefiniować szwedzki atak Szwecja przed ostatnim meczem fazy grupowej piłkarskich mistrzostw Europy z Polską jest już pewna udziału w 1/8 finału. Awansowała głównie dzięki szczelnej… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 NATO/ W środę Rada Północnoatlantycka ma zająć się cyberatakami na Polskę Na środę w Brukseli zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO, na którym ma zostać omówiona kwestia cyberataków… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 13,5 proc. badanych uważa, że epidemia stanowi duże zagrożenie dla osobistych finansów - GUS 13,5 proc. badanych uważa, że epidemia stanowi duże zagrożenie dla osobistych finansów - podał Główny Urząd Statystyczny. » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 Liga NHL - Canadiens bardzo blisko awansu do wielkiego finału Hokeiści Montreal Canadiens na wyjeździe pokonali Vegas Golden Knights 4:1 we wtorkowym meczu półfinału Pucharu Stanleya. W rywalizacji w trzeciej rundzie… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 Założył Facebooka, teraz zostanie kierowcą Ubera Sukces przyniosła mu rola założyciela Facebooka Marka Zuckerberga w filmie „The Social Network”. Teraz Jesse Eisenberg wcieli się w rolę kierowcy Ubera… » więcej 2021-06-23, godz. 10:30 Spis tematów Serwisu Infograficznego 23.06.2021 r. Dziś przewidujemy następujące tematy: MSWiA-PGR Państwowe Gospodarstwa Rolne w Polsce przed 1989 rokiem GUS Koniunktura w Polsce EUROSTAT Poziom… » więcej 2021-06-23, godz. 10:20 Opolskie/ Autobus przewożący dzieci wpadł do rowu; trwa akcja ratunkowa Do wypadku doszło w miejscowości Jełowa w województwie opolskim na drodze krajowej 45. Autobus przewożący dzieci wpadł do rowu i przewrócił się. Na miejscu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »