Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 17:00 Autor: PAP

Szczecin/ Wystawa "Miasto w mieście" na pięciolecie Centrum Dialogu Przełomy

Wystawę "Miasto w mieście", podsumowującą pięć lat istnienia najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy otwarto w piątek. Plansze przedstawiające działalność "Przełomów" dostępne będą na pl. Solidarności do połowy czerwca.

"Czas tworzenia Centrum Dialogu Przełomy i te pierwsze pięć lat to było trochę jak u Hitchcocka. Najpierw trzęsienie ziemi, a potem – coraz ciekawiej. Były dziwne zwroty akcji, byli dziwni świadkowie, opowiadający przedziwne historie, były pakunki podrzucane pod drzwi naszego biura, po które potem nikt się nie zgłaszał. Były w końcu czarne i białe charaktery. Były +lajki+ i były +hejty+. To trwa i będzie trwało dalej" – powiedziała w piątek podczas otwarcia wystawy pomysłodawczyni "Przełomów" Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.


Wskazała, że CDP "na pewno nie jest miejscem obojętnym" i budzi emocje, m.in. ze względu na to, że opowiada historię "która wciąż jest żywa, która nie jest obojętna i co do której ludzie mają bardzo różne opinie".


"Stąd w nazwie +dialog+, dlatego że zapraszamy ludzi, którzy myślą w bardzo różny sposób, mają różne doświadczenie i mogą się u nas tym doświadczeniem dzielić pod warunkiem, że robią to z szacunkiem dla rozmówcy" – powiedziała Kuchcińska-Kurcz.


Podkreśliła, że "Przełomy" są także miejscem, w którym młodzież może uczyć się nie tylko historii, ale tez kultury politycznej.


"Obserwując nasze debaty oksfordzkie mam wrażenie, że między innymi tutaj powstaje zupełnie nowa klasa polityczna, która będzie w niedalekiej przyszłości mówić innym językiem, z szacunkiem dla tych, którzy mają inne przekonania" – wskazała.


Plenerowa wystawa podsumowująca działalność "Przełomów" dostępna jest na pl. Solidarności od strony ul. Małopolskiej. Będzie można ją oglądać do połowy czerwca.


Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 r., w 45. rocznicę Stycznia '71.


"Przełomy" stawiają sobie za cel przedstawienie w nowoczesny sposób wydarzeń i ludzi, którzy zmieniali historię Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski po drugiej wojnie światowej do 1989 r.


Wystawa stała CDP zorganizowana jest w formule linii czasu i wyposażona w elementy multimedialne. Adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców. Przez pięć lat w "Przełomach" gościło blisko 200 tys. osób, w pawilonie i na jego dachu – placu Solidarności otwartych zostało kilkadziesiąt wystaw czasowych i plenerowych.


Podziemna wystawa stała została uhonorowana nagrodą Sybilla (uznana za najlepszą wystawę wśród wystaw historycznych i archeologicznych w Polsce), otrzymała też wyróżnienie w najstarszym muzealnym konkursie europejskim EMYA - European Museum of the Year Award (pod auspicjami rady Europy) za działalność na rzecz społeczności lokalnej.


Budynek w centrum miasta, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego i jego pracownię KWK Promes, otrzymał m.in. tytuły "budynek roku 2016 w kategorii Kultura" oraz "budynek roku 2016 na świecie" podczas World Architecture Festival w Berlinie i główną nagrodę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016).(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ dki/


Kraj i świat

2024-06-18, godz. 16:00 Totalizator Sportowy: każdy gracz wspomaga polski sport (MediaRoom) Każda osoba, która kupuje produkty spod znaku należącej do Totalizatora Sportowego marki LOTTO, wspiera rozwój polskiego sportu. W przypadku gier liczbowych… » więcej 2024-06-18, godz. 16:00 Dowódca NATO ds. transformacji rozmawiał w Sztabie Generalnym m.in. o planowaniu obronnym Dowódca NATO ds. transformacji gen. Philippe Lavigne spotkał się z pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Karolem Dymanowskim; rozmowa dotyczyła… » więcej 2024-06-18, godz. 16:00 Ed Sheeran po raz siódmy zdobył tytuł najczęściej odtwarzanego artysty w Wielkiej Brytanii Brytyjska spółka Phonographic Performance Limited (PPL), która udziela licencji na wykorzystanie muzyki w radiu, telewizji i miejscach publicznych w Wielkiej… » więcej 2024-06-18, godz. 16:00 Warmińsko-mazurskie/ 200 tys. na miododajne krzewy Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przekazał blisko 200 tys. zł samorządom z regionu na kupno roślin miododajnych. Chodzi o zadbanie o owady zapylając… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 "Le Figaro": Izraelski wywiad wiedział, że Hamas szykuje operację porwania zakładników Oficerowie izraelskiego wywiadu wojskowego wiedzieli, że Hamas szykuje atak na kibuce w Izraelu z zamiarem porwania kilkuset zakładników; raport w tej sprawie… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 Poznań/ ZKZL otrzymał pozwolenie na budowę dla inwestycji przy ul. Kopanina Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji przy ul. Kopanina w Poznaniu - poinformował we wtorek rzecznik… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 Uczelnia Łazarskiego beneficjentem w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. „Kształcenie na potrzeby… Uczelnia Łazarskiego pragnie poinformować, że specjalność Administrowanie Ruchem Lotniczym została objęta projektem pn. „Administrowanie przestrzenią… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 ME w żeglarstwie morskim – w Gdańsku rywalizować będzie 300 zawodników z 22 krajów Blisko 300 zawodników z 22 krajów, w tym siedmioro Polaków, rywalizować będzie od czwartku do niedzieli w Gdańsku w mistrzostwach Europy w żeglarstwie morskim… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 PKO BP: ścieżka salda budżetowego w 2024 r. przebiega zdecydowanie niżej niż w poprzednich latach Ścieżka salda budżetowego w 2024 przebiega zdecydowanie niżej niż w poprzednich latach, jednak jest to efekt ograniczania znaczenia wydatków w funduszach… » więcej 2024-06-18, godz. 15:50 Śląskie/ W weekend Festiwal Górnej Odry pod hasłem "Na fali" Koncerty, zawody, warsztaty i konkursy - to niektóre atrakcje IV edycji Festiwalu Górnej Odry rozpoczynającego się w piątek w kilku śląskich gminach położonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »