Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 15:50 Autor: PAP

KO: nie ma "nowego ładu", jest "stary chaos" m.in. w obszarze infrastruktury i sądownictwa

Nie ma "nowego ładu", jest "stary chaos" - tak według posłów KO można podsumować obecną sytuację m.in. w obszarze infrastruktury i sądownictwa. Premier Mateusz Morawiecki nadmuchał balon oczekiwań, teraz ten balon pęka - mówił Cezary Grabarczyk.

W sobotę liderzy Prawa i Sprawiedliwości mają przedstawić szczegóły nowego programu partii "Polski Ład". W przeddzień prezentacji Koalicja Obywatelska zorganizowała cykl konferencji prasowych pod hasłem #NieładPiS, gdzie podsumowała dokonania rządu Mateusza Morawieckiego w poszczególnych dziedzinach.


Posłowie: Dariusz Rosati, Cezary Grabarczyk i Kamila Gasiuk-Pihowicz omówili sytuację w gospodarce, infrastrukturze i wymiarze sprawiedliwości.


Według Rosatiego rząd do tej pory nie rozliczył się ze swego poprzedniego, 5-letniego planu: Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak zaznaczył, jego realizacja jest "tragicznie poniżej oczekiwań". "Rządy - najpierw Beaty Szydło, później Mateusza Morawieckiego - obiecywały wielkie przyspieszenie, wielkie inwestycje, obiecywały doganianie Europy, obiecywały cały szereg programów i projektów, które miały Polskę przybliżyć do najnowocześniejszych państw świata" - przypomniał Rosati.


Jak dodał, jeśli porównać wskaźniki zakładane w Strategii, ze stanem realizacji na początek 2021 r., można mówić o "jednej wielkiej katastrofie". "Planowano poziom PKB na mieszkańca na poziomie 78 średniej unijnej, a najnowsze dane wskazują, że mamy tylko 72,5. Planowano dochód rozporządzalny gospodarstw domowych na jednego mieszkańca na poziomie 80 proc. średniej unijnej, a mamy 74 proc. Wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi był niecałe 23 osoby na 100 osób pracujących, a w tej chwili mamy ten wskaźnik na poziomie 28 osób, a prognozy wskazują, że za 10 lat będzie 36 osób" - mówił Rosati. Jeśli chodzi z kolei o stopę inwestycji, to - według niego - rząd zakładał 25 proc., a jest 17,2 proc.


Wśród niespełnionych obietnic zawartych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Rosati wymienił m.in. milion samochodów elektrycznych (zbudowano mniej niż 5 tys.), 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus (zbudowano 26 tys.). Jak dodał, nie zbudowano ani jednego promu "Batory" czy bezzałogowego statku powietrznego; nie powstała szybka kolej w ramach projektu "Luxtorpeda". "Projekt Centrum Rozwoju Biotechnologii - nie powstało, projekt Polska Telemedycyna - nie powstał, projekt Polskie Wyroby medyczne - nie powstały" - podkreślał Rosati.


Cezary Grabarczyk ironizował, że nowy "Polski Ład" ma zastąpić "stary bałagan". "Wszędzie, gdzie zapowiadane było przyspieszenie budowy, ta budowa zwolniła. Zwolniło tempo budowy autostrad i dróg ekspresowych, prawie wszystkie realizowane są z opóźnieniem. Ponad 20 projektów kolejowych, gdy chodzi o infrastrukturę kolejową także zostało opóźnionych" - podkreślił polityk.


Przypomniał, że "sztandarowym" projektem PiS miał być narodowy program mieszkaniowy, a w jego ramach - Mieszkanie Plus. "Rozpoczęto skromnie. Pan minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział wybudowanie 6 tysięcy mieszkań do roku 2018. Nie dość, że do roku 2018 nie powstało żadne z tych 6 tysięcy mieszkań, to jeszcze w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki nadmuchał balon oczekiwań - zapowiedział rozpoczęcie budowy 100 tysięcy mieszkań z niskim czynszem, mieszkań na wynajem" - mówił Grabarczyk.


Zwrócił uwagę, że od tych zapowiedzi minęły trzy lata. "I jak jest? Miało być 6 tysięcy - nie było żadnego, miało się pojawić 100 tys. mieszkań - pojawiło się 12 tysięcy" - zauważył poseł KO. Jak dodał, budowę kolejnych 14 tysięcy albo rozpoczęto, albo są one w fazie projektowania.


"Ten nadmuchany balon oczekiwań społecznych, te obietnice Mateusza Morawieckiego to wiarygodność ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Dziś ten balon pęka" - zaznaczył Grabarczyk. "Taka jest wiarygodność PiS" - ocenił.


Gasiuk-Pihowicz skrytykowała zmiany przeprowadzone w sądownictwie. "Miało być szybciej - jest wolniej, miała być sprawiedliwość dla wszystkich - jest bezkarność dla swoich. Miała być reforma i usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, a PiS i Ziobro dokonali zniszczeń i upolitycznili polskie sądy" - zaznaczyła posłanka KO. Jej zdaniem obecnie na rozpatrzenie sprawy w sądach I instancji trzeba czekać około 7 miesięcy (w 2015 r. było to ok. 4 miesięcy).


Rządzącym wytknęła ponadto upolitycznienie prokuratury, co - jak podkreślała - również spowolniło pracę tej instytucji. "PiS dokonał skoku na Trybunał Konstytucyjny. Efekt? Polki dzisiaj musza rodzić śmiertelnie chore płody, a obywatele zostaną pozbawieni Rzecznika Praw Obywatelskich, bo TK, trybunał Przyłębskiej stoi na straży interesów partii rządzącej a nie interesów obywateli" - podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.


Wspomniała też o upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. (PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ par/


Kraj i świat

2021-06-23, godz. 11:10 Rektorzy: wypowiedź małopolskiej kurator oświaty narusza zasadę prowadzenia debaty publicznej Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak dot. Uniwersytetu Jagiellońskiego narusza zasady prowadzenia debaty publicznej i jest próbą ingerencji… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Raport: światowe wpływy z CIT uszczuplane nawet o 240 mld dol.; potrzebne globalne podatki Światowe wpływy z CIT są co roku uszczuplane o nawet 240 mld dol. przez transfery zysków do rajów podatkowych. Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Opolskie/ Po wypadku autokaru 5 osób trafiło do szpitala, w tym 4 dzieci Autokar, którym podróżowało 29 osób, w tym 25 dzieci wpadł do rowu w miejscowości Jełowa w województwie opolskim. 'Na tę chwilę do szpitala trafiło… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 PKN Orlen otworzył w Warszawie pierwszy punkt sprzedaży „Orlen w ruchu” (opis) PKN Orlen otworzył w Warszawie pierwszy punkt nowego formatu sprzedaży detalicznej „Orlen w ruchu”. Do końca roku powstanie w Polsce ok. 40 takich placówek… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Lubelskie/ Trzy tysiące mężczyzn skorzystało w tym roku z zasiłku za urlop ojcowski Od stycznia do końca maja ZUS w woj. lubelskim wypłacił trzem tysiącom mężczyzn zasiłki za okres urlopu ojcowskiego. Natomiast tylko jeden procent ojców… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Niemcy/ Cyberataki na niemieckich polityków "mają zakłócić zaufanie do instytucji państwowych" Niemieckie agencje bezpieczeństwa z niepokojem obserwują, jak Rosja próbuje ingerować przed wyborami parlamentarnymi w RFN za pomocą dezinformacji i cyberataków… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Śląskie/ Rozpoczął działalność browar PINTA Barrel Brewing Po dwóch latach od udanej akcji crowdfundingowej, podczas której od inwestorów społecznościowych pozyskano rekordową wówczas kwotę 4,15 mln zł, zbudowany… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Węgry/ Media: Premier Orban nie pojedzie do Monachium na mecz Węgry-Niemcy Premier Węgier Viktor Orban zrezygnował z wyjazdu do Niemiec, nie będzie go więc na środowym meczu piłkarskich Mistrzostw Europy Węgry-Niemcy w Monachium… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 MZ: ostatniej doby wykonano 59,9 tys. testów, wykryto 165 zakażeń Ostatniej doby wykonano 59,9 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 38,5 tys. testów antygenowych - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 165… » więcej 2021-06-23, godz. 11:10 Małgorzata Rozenek zwierzyła się, że po ojcu odziedziczyła... wady Dzień Ojca stał się dla Małgorzaty Rozenek-Majdan okazją, by zdradzić kilka rodzinnych sekretów. Prowadząca „Projekt Lady” wyznała w najnowszym poście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »