Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 14:00 Autor: PAP

Śląskie/ Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.

„Założenie ogrodów to wspólna inicjatywa magistratu i stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja w ramach projektu +Święto Drzewa – ogrody dla klimatu+. Projekt zostanie zainaugurowany w poniedziałek. Wówczas przedstawiciele miasta, bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Klubu Gaja, podpiszą porozumienie dotyczące powstania +Tajemniczego Ogrodu+” – poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.


Na podstawie umowy trójstronnej gmina żydowska przekaże w bezpłatne użytkowanie na 30 lat niegrzebalną część kirkutu. Klub Gaja do jesieni br. przygotuje koncepcję ogrodu i nieodpłatnie przekaże ją miastu, które z kolei zrealizuje inwestycję.


Klejmont zaznaczyła, że założenie ogrodów poprzedzą warsztaty dla mieszkańców z udziałem ekspertów w ramach projektu +Święto Drzewa – ogrody dla klimatu+. Ich celem będzie wypracowanie koncepcji obu przestrzeni, zarówno na kirkucie, jak i przy willi Sixta w centrum Bielska-Białej.


„Na wyznaczonych terenach będzie się obywało m.in. sadzenie roślin i budowa schronień dla zwierząt. W planie są zajęcia dla młodzieży – społecznych opiekunów ogrodów, na temat zmian klimatu i ochrony bioróżnorodności połączone z pracami w ogrodach oraz poznawaniem historii i tradycji tych miejsc. Ogrody mają przyczynić się do poprawy infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną, a także do poszerzenia zakresu edukacji ekologicznej w mieście” – powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.


Szefowa bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra jest zadowolona z powstania ogrodu. „Po II wojnie światowej teren niegrzebalnej części cmentarza służył jako pastwisko. Dopiero zorganizowanie się społeczności żydowskiej w Kongregacji Wyznania Mojżeszowego pozwoliło na zatrudnienie dozorcy. Wówczas i tak okoliczni mieszkańcy użytkowali ten grunt jako ogródki warzywne. Z biegiem czasu przybywało samosiejek, które teraz są już potężnym drzewami. Stały się one zielonymi płucami dla sąsiednich osiedli mieszkaniowych. Dlatego zaproponowana inicjatywa +Tajemniczego Ogrodu+ w tym miejscu bardzo nas cieszy” – powiedziała Wiewióra.


Drugi ogród powstanie przy zabytkowej willi Sixta, którą opiekuje się Galeria Bielska BWA. „We współpracy z młodzieżą wokół budynku powstaną przestrzenie do interwencji artystycznych łączących sztukę i ekologię. W wyborze i sadzeniu roślin, zwiększających różnorodność biologiczną ogrodu, będą uczestniczyli architekci, natomiast pod okiem artystów odbędzie się budowa budek lęgowych dla ptaków” – podała Emilia Klejmont.


Zdaniem dyrektor galerii Agaty Smalcerz, ogród willi pełen starych drzew, „jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy”.


Danuta Przybyło, naczelnik wydziału ochrony środowiska i energii magistratu, podkreśliła, że samorządowi zależy na stworzeniu niewielkich terenów zielonych. „Ideą parków kieszonkowych jest zachowanie istniejącej zieleni drzewiastej po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i wkomponowanie innych roślin kwitnących i zielonych w sposób uporządkowany, umożliwiający zarówno odpoczynek, jak i kontakt z przyrodą” – wskazała. (PAP)


autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 06:10 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-04-25, godz. 06:10 W czwartek Izba Cywilna powraca do serii pytań I prezes SN z 2021 r. o kredyty frankowe W czwartek w południe cała Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma powrócić do rozpatrywania szeregu zagadnień ws. kredytów frankowych przedłożonych jeszcze… » więcej 2024-04-25, godz. 06:00 Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny… » więcej 2024-04-25, godz. 06:00 Hiszpania/Znaleziono jedną z najstarszych osad homo sapiens w centrum Płw. Iberyjskiego Archeolodzy odkryli miejsce wyrobu kamiennych narzędzi sprzed ponad 27 tys. lat. Znalezisko z gminy Tamajon (prow. Guadalajara) w środkowej Hiszpanii to najstarszy… » więcej 2024-04-25, godz. 06:00 Meksyk/ Oburzenie po rytualnym uboju kury na terenie Senatu Oburzenie w Meksyku wywołały w środę doniesienia o grupie osób, które na terenie krajowego Senatu złożyły kurę w ofierze prekolumbijskiemu bogu deszczu… » więcej 2024-04-25, godz. 05:50 Prognoza pogody na 25 i 26 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska jest w zasięgu niżu przemieszczającego się znad Białorusi nad Łotwę, w strefie południkowo ułożonego frontu atmosferycznego… » więcej 2024-04-25, godz. 05:40 Portugalia/ Prezydent opowiedział się za wypłatą odszkodowań byłym koloniom Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa opowiedział się za wypłatą odszkodowań finansowych byłym koloniom tego kraju. Środki te, jak dodał, byłyby… » więcej 2024-04-25, godz. 04:50 Sondaż dla "DGP" i RMF FM: prawie dwie trzecie Polaków chce wprowadzenia związków partnerskich Prawie dwie trzecie Polaków chce wprowadzenia związków partnerskich, a połowa mówi 'tak' małżeństwom osób tej samej płci, społeczny sprzeciw budzi ciągle… » więcej 2024-04-25, godz. 04:50 Ukraina/ Ukraińscy piloci F-16 szkolą się we Francji i Wielkiej Brytanii Dziesięciu ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu wielozadaniowych samolotów myśliwskich F-16 - poinformowała „Ukraińska Prawda”… » więcej 2024-04-25, godz. 04:40 "Rzeczpospolita": Renciści coraz młodsi O dwa i pół miesiąca obniżył się w ciągu roku średni wiek osób, które uzyskały uprawnienia do renty. Powodem tego niepokojącego zjawiska mogą być… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »