Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-14, 14:00 Autor: PAP

Śląskie/ Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.

„Założenie ogrodów to wspólna inicjatywa magistratu i stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja w ramach projektu +Święto Drzewa – ogrody dla klimatu+. Projekt zostanie zainaugurowany w poniedziałek. Wówczas przedstawiciele miasta, bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Klubu Gaja, podpiszą porozumienie dotyczące powstania +Tajemniczego Ogrodu+” – poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.


Na podstawie umowy trójstronnej gmina żydowska przekaże w bezpłatne użytkowanie na 30 lat niegrzebalną część kirkutu. Klub Gaja do jesieni br. przygotuje koncepcję ogrodu i nieodpłatnie przekaże ją miastu, które z kolei zrealizuje inwestycję.


Klejmont zaznaczyła, że założenie ogrodów poprzedzą warsztaty dla mieszkańców z udziałem ekspertów w ramach projektu +Święto Drzewa – ogrody dla klimatu+. Ich celem będzie wypracowanie koncepcji obu przestrzeni, zarówno na kirkucie, jak i przy willi Sixta w centrum Bielska-Białej.


„Na wyznaczonych terenach będzie się obywało m.in. sadzenie roślin i budowa schronień dla zwierząt. W planie są zajęcia dla młodzieży – społecznych opiekunów ogrodów, na temat zmian klimatu i ochrony bioróżnorodności połączone z pracami w ogrodach oraz poznawaniem historii i tradycji tych miejsc. Ogrody mają przyczynić się do poprawy infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną, a także do poszerzenia zakresu edukacji ekologicznej w mieście” – powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.


Szefowa bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra jest zadowolona z powstania ogrodu. „Po II wojnie światowej teren niegrzebalnej części cmentarza służył jako pastwisko. Dopiero zorganizowanie się społeczności żydowskiej w Kongregacji Wyznania Mojżeszowego pozwoliło na zatrudnienie dozorcy. Wówczas i tak okoliczni mieszkańcy użytkowali ten grunt jako ogródki warzywne. Z biegiem czasu przybywało samosiejek, które teraz są już potężnym drzewami. Stały się one zielonymi płucami dla sąsiednich osiedli mieszkaniowych. Dlatego zaproponowana inicjatywa +Tajemniczego Ogrodu+ w tym miejscu bardzo nas cieszy” – powiedziała Wiewióra.


Drugi ogród powstanie przy zabytkowej willi Sixta, którą opiekuje się Galeria Bielska BWA. „We współpracy z młodzieżą wokół budynku powstaną przestrzenie do interwencji artystycznych łączących sztukę i ekologię. W wyborze i sadzeniu roślin, zwiększających różnorodność biologiczną ogrodu, będą uczestniczyli architekci, natomiast pod okiem artystów odbędzie się budowa budek lęgowych dla ptaków” – podała Emilia Klejmont.


Zdaniem dyrektor galerii Agaty Smalcerz, ogród willi pełen starych drzew, „jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy”.


Danuta Przybyło, naczelnik wydziału ochrony środowiska i energii magistratu, podkreśliła, że samorządowi zależy na stworzeniu niewielkich terenów zielonych. „Ideą parków kieszonkowych jest zachowanie istniejącej zieleni drzewiastej po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i wkomponowanie innych roślin kwitnących i zielonych w sposób uporządkowany, umożliwiający zarówno odpoczynek, jak i kontakt z przyrodą” – wskazała. (PAP)


autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 13:50 Kalendarz rocznic 27 marca-2 kwietnia 27 marca -------- 997 - Biskup Wojciech z Pragi dokonał masowego chrztu mieszkańców Gdańska. 1806 - W Krechowcach na Pokuciu urodził się August Bielowski… » więcej 2023-03-26, godz. 13:40 Wielkopolskie/ Poznań w przewodniku Michelin Wydawca przewodnika Michelin ogłosił, że restauracje z Poznania zostaną uwzględnione w najbliższym wydaniu tego prestiżowego zestawienia. To trzecie polskie… » więcej 2023-03-26, godz. 13:40 Podkarpackie/ W dwóch wypadkach rannych zostało 10 osób, jedna osoba zmarła Jedna osoba zginęła, a 10 osób, w tym dwoje dzieci, zostało rannych w dwóch wypadkach, które wydarzyły się na Podkarpaciu minionej doby - poinformowała… » więcej 2023-03-26, godz. 13:40 Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenia przed oblodzeniem i przymrozkami Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i przymrozkami w woj. zachodniopomorskim wydał w niedzielę IMGW. Temperatura w poniedziałek w nocy i nad ranem… » więcej 2023-03-26, godz. 13:30 Holandia/ Media: firmy zbrojeniowe mają coraz więcej zamówień i zatrudniają dodatkowych pracowników Holenderski przemysł zbrojeniowy przeżywa rozkwit - informuje w weekendowym wydaniu dziennik „De Volkskrant”. Firmy zatrudniają coraz więcej pracowników… » więcej 2023-03-26, godz. 13:30 Lubuskie/ Ostrzeżenie przed przymrozkami na północy regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami, które najbliższej nocy i w poniedziałek nad ranem mogą… » więcej 2023-03-26, godz. 13:20 Niemcy/ „Spiegel”: dwóch niemieckich posłów PE wpłynęło na zamrożenie wypłat dla Polski Dwóch niemieckich posłów do PE - liberał i Zielony - wywierali presję na przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen w sprawie „twardego wdrożenia mechanizmu… » więcej 2023-03-26, godz. 13:20 El. ME 2024 - jedna porażka w 13 spotkaniach z Albanią (dokumentacja) Dziewięć zwycięstw, trzy remisy i jedna porażka - to bilans dotychczasowych 13 spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski z Albanią. Biało-czerwoni strzelili… » więcej 2023-03-26, godz. 13:20 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed oblodzeniem i przymrozkami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem i przymrozkami w woj. pomorskim. » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 USA/ Prof. Nowak w American Purpose: Polacy, Ukraińcy, Litwini nie chcąc być „Ruskim mirem” ani żetonem w rozgrywce… Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani 'Ruskim mirem' Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »