Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:10 Autor: PAP

Wróblewski o decyzji Senatu ws. RPO: zwyciężyły partyjne uprzedzenia

Zwyciężyły partyjne uprzedzenia; pozostaje życzyć parlamentowi, a w szczególności Senatowi, żeby za kolejnym podejściem Rzecznik Praw Obywatelskich został wybrany - podkreślił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, po tym gdy Senat nie zgodził się na powołanie go na RPO.

Senat w czwartek nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poparło go 48 senatorów, 49 było przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz czwarty.


"Zwyciężyły partyjne uprzedzenia" - powiedział Wróblewski dziennikarzom po wyjściu z sali Senatu. "Widzimy, że ten klincz partyjny trwa, myślę że ze szkodą dla obywateli" - dodał poseł.


Jak zaznaczył, jest "wdzięczny za dobre, inspirujące rozmowy w ostatnich tygodniach, z senatorami, a wcześniej z posłami".


"Podjęliśmy próbę pokazania kompromisowego modelu funkcjonowania RPO. Modelu, w którym różne grupy parlamentarne miałyby wpływ na funkcjonowanie RPO - dodał.


"Pozostaje życzyć parlamentowi, a w szczególności Senatowi, żeby za kolejnym podejściem ten rzecznik został wybrany" - podkreślił Wróblewski. Zaznaczył, że jest czas na wskazanie przez Sejm nowego kandydata.


Nie chciał odpowiedzieć, za kim on by zagłosował. "To jest pytanie do kierownictwa PiS. Realnie RPO może być ktoś, kto uzyska zgodę Sejmu, a potem Senatu" - mówił Wróblewski. Ponieważ inna jest większość w Sejmie, a inna w Senacie, przyznał, że ten wybór jest "związany z dużym problemem".


Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy kandydatem na RPO mogłaby być senator Lidia Staroń. "To jest kompetencja kierownictwa PiS, aby wysunąć kandydata" - powtórzył Wróblewski. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ par/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 09:30 IMGW: w weekend długo oczekiwane ochłodzenie Weekend przyniesie długo oczekiwane ochłodzenie, choć w piątek upał i miejscami silne burze zostaną na wschodzie - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2021-06-25, godz. 09:30 Toruń/ W wakacyjne w weekendy most im. Piłsudskiego wyłączony z ruchu Most im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu zostanie wyłączony z ruchu w piątek o godzinie 22 i otwarty w poniedziałek o godzinie 5. Tak będzie przez… » więcej 2021-06-25, godz. 09:30 Kukiz o oświadczeniu szefa MSZ Izraela: taka ingerencja w wewnętrzne polskie prawo to bezczelność Tak rażąca ingerencja, i to publiczna, w wewnętrzne polskie prawo jest po prostu bezczelnością - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz odnosząc się do oświadczenia… » więcej 2021-06-25, godz. 09:30 Andersen Global zawiera umowę o współpracę z jedną z największych kancelarii prawnych w Lesotho (MediaRoom) SAN FRANCISCO--(BUSINESS WIRE)-- Andersen Global rozszerza swoją obecność w Afryce poprzez zawarcie umowy o współpracę z jedną z największych kancelarii… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Czechy/ Trzy ofiary śmiertelne gwałtownych burz na południu Moraw Co najmniej trzy osoby zginęły na południu Moraw, gdzie w czwartek przeszły gwałtowne burze i tornado - poinformowali czescy ratownicy. Kilkaset osób mogło… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Tokio - koszykarz Sokołowski: jedziemy na kwalifikacje do Kowna spełniać marzenia Michał Sokołowski, zawodnik trzech klubów w minionym sezonie, z optymizmem patrzy na występ w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym. „Jedziemy do Kowna awansować… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Szef Tindera zdradza, jak pandemia zmieniła nasze podejście do randkowania w sieci 'Bardziej stawiamy na autentyczność, zdecydowanie więcej czasu poświęcamy na poznanie drugiej osoby w przestrzeni wirtualnej zanim spotkamy się z nią offline'… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Białoruś/ Opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka przeniesieni do aresztu domowego (opis) Białoruski opozycyjny dziennikarz i bloger Raman Pratasiewicz, aresztowany 23 maja po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku, został przeniesiony… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 CBA, KAS i policja zatrzymały 37 osób, które miały prowadzić nielegalne gry hazardowe Centralne Biuro Antykorupcyjne, Krajowa Administracja Skarbowa i policja zatrzymały 37 osób, które miały prowadzić nielegalne gry hazardowe - dowiedziała… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 Wrocław/ Zatrzymano 11 osób podejrzanych o wyłudzenie 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej Zatrzymano 11 osób w związku z wyłudzeniem ponad 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej. Wobec pięciu osób prokurator złożył wniosek o tymczasowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »