Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:00 Autor: PAP

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny

Senat przyjął w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy, która przewiduje, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny będą mogły być wyświetlane w aplikacji mObywatel. W noweli doprecyzowano też, że w instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 nie może pracować osoba prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 99 senatorów, jeden był przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu.


Celem rządowej nowelizacji jest zwiększenie udogodnienia dla rodzin wielodzietnych w ramach Karty Dużej Rodziny i doprecyzowanie przepisów dotyczących instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.


Nowela zakłada, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny będą mogły być wyświetlane w aplikacji mObywatel (obecnie osoby mające tradycyjne Karty Dużej Rodziny muszą składać dodatkowy wniosek i wnosić opłatę, jeśli chcą z niej korzystać również w formie elektronicznej). Aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację.


Nowelizacja zwiększa kwoty przysługujące gminom za rozpatrywanie wniosków dotyczących Karty Dużej Rodziny, ponieważ – jak wskazują wnioskodawcy – koszty związane z rozpatrywaniem poszczególnych rodzajów wniosków nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów gmin na realizacją tego zadania.


Jednocześnie podniesione zostały limity finansowe związane z ustawą o Karcie Dużej Rodziny. Jest to efekt wzrostu kosztów produkcji kart, wynikający z dużej liczby wniosków składanych przez rodziny wielodzietne.


Ponadto w noweli doprecyzowano ogólne wymagania dla personelu instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. Chodzi o jednoznaczne stwierdzenie, czy dana osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym i czy nie została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne.


We wniosku o wpis żłobka lub klubu dziecięcego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych dodany został obowiązek podawania numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej podmiotu tworzącego tę instytucję opieki.


Zmieniony został również sposób wyboru dziennego opiekuna – konkurs ofert został zastąpiony wskazaniem zasad, jakie muszą być przestrzegane podczas tego wyboru (podobnych jak przy wyborze pracowników samorządowych na stanowiska urzędnicze).(PAP)


Autorka: Olga Zakolska


ozk/ ipa/ mhr/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 14:40 Pierwsze auta przejechały Mostem Południowym nad kanałem na Mierzei Wiślanej (opis) Otwieramy nową wakacyjną drogę przez Most Południowy nad budowanym kanałem żeglugowym na Mierzei Wiślanej - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury… » więcej 2021-06-25, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-06-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-06-25 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-06-25, godz. 14:40 URE: rozstrzygnięto jedynie trzy z ośmiu aukcji na OZE Jedynie trzy z ośmiu przeprowadzonych w maju i czerwcu br. aukcji zostały rozstrzygnięte - informuje URE. Dodano, że łącznie zakontraktowano blisko 37 TWh… » więcej 2021-06-25, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-06-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-06-25 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-06-25, godz. 14:40 Komendant główny policji uczcił 23. rocznicę śmierci nadinsp. Marka Papały W 23. rocznicę śmierci nadinsp. Marka Papały Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk złożył wieniec na jego grobie - poinformowała w piątek… » więcej 2021-06-25, godz. 14:40 Warszawa/ Działacze opozycji w PRL-u otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności Prezes IPN Jarosław Szarek w imieniu prezydenta RP wręczył działaczom opozycji w PRL-u Krzyże Wolności i Solidarności. Mój ojciec Anatol Lawina walczył… » więcej 2021-06-25, godz. 14:30 Śląskie/ Ponad 4 tys. strażaków brało udział w usuwaniu skutków burz Ponad 4 tys. strażaków brało udział w działaniach związanych z usuwaniem skutków burz z gradem w woj. śląskim. To była bardzo pracowita i niespokojna… » więcej 2021-06-25, godz. 14:30 Badania: SARS-CoV-2 mógł się pojawić w Chinach już październiku 2019 r. Najnowsze badania brytyjskich specjalistów potwierdzają wcześniejsze podejrzenia, że wirus SARS-CoV-2 mógł się pojawić w Chinach już październiku 2019… » więcej 2021-06-25, godz. 14:30 Czarnek: dyrektorzy szkół nie chcą mieć kagańca nakładanego przez grupę samorządów z wielkich miast Dyrektorzy szkół domagają się podziału kompetencji między samorządy i kuratoria w sprawie wprowadzania do placówek oświatowych niektórych organizacji… » więcej 2021-06-25, godz. 14:30 Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia rowerzystki przez 84-latka, który zmarł po wypadku Policjanci z Wyszkowa (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 75-letniej rowerzystki w miejscowości Somianka. Wypadek prawdopodobnie spowodował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »