Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:00 Autor: PAP

Ukraina/ Prorosyjski polityk Wiktor Medwedczuk w areszcie domowym

Sąd w Kijowie umieścił prorosyjskiego polityka i deputowanego Wiktora Medwedczuka w areszcie domowym do 9 lipca. Poinformował o tym w czwartek sam sąd.

Sąd zabronił Medwedczukowi opuszczania Kijowa i obwodu kijowskiego bez pozwolenia organów śledczych i prokuratora, a także zobowiązał go do informowania organów śledczych i sądu o zmianie miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, jak również do niekontaktowania się z podejrzanymi i świadkami.


Lider partii Opozycyjna Platforma – Za Życie Medwedczuk oraz inny deputowany Taras Kozak zostali oskarżeni o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na Krymie. Według danych śledztwa Medwedczuk miał m.in. wejść w zmowę z urzędnikiem rządu rosyjskiego w celu wydobywania kopalin z szelfu Morza Czarnego w morskiej strefie ekonomicznej Ukrainy, czasowo okupowanej przez Rosję.


Podejrzewa się go również o to, że przekazał służbom rosyjskim informacje zawierające tajemnicę państwową, a także o prowadzenie działalności wywrotowej przeciw Ukrainie.


„Nie wolno uznawać Krymu za część innego państwa. Nie wolno sprzyjać i bezpośrednio uczestniczyć w przekazywaniu wartościowych dokumentów, dotyczących ukraińskich złóż, które są warte 38 mln hrywien. Nie wolno przejmować własności Ukrainy, która według prawa należy do obywateli. Nie wolno ujawniać informacji, które zawierają tajemnice państwowe” – oznajmiła prokurator Iryna Wenediktowa.


Według źródeł agencji Interfax-Ukraina Medwedczuk, który jest także liderem ruchu politycznego Ukraiński Wybór, „pomimo odcinania się od nielegalnych działań swoich partnerów na Krymie”, koordynuje ich pracę na anektowanym półwyspie.


Medwedczuk w środę pojawił się w biurze prokuratora generalnego, aby zapoznać się z wysuwanymi wobec niego zarzutami, i oświadczył, że nie zamierza się ukrywać, a stawiane mu zarzuty są umotywowane politycznie.


W lutym władze Ukrainy wprowadziły sankcje wobec Kozaka, który jest właścicielem prorosyjskich kanałów telewizyjnych (w rzeczywistości kontrolowanych przez Medwedczuka), a jego firmy były zamieszane w nielegalny handel węglem w Donbasie.


Wkrótce taki sam los spotkał Medwedczuka – zablokowano aktywa jego i jego żony. Informowano wówczas, że przyczyną jest „finansowanie terroryzmu”.


Medwedczuk jest nazywany lobbystą interesów Kremla i łączą go bliskie relacje z prezydentem Władimirem Putinem – jest on ojcem chrzestnym córki ukraińskiego polityka.


Według ukraińskich organów ochrony prawa Kozak przebywa w Rosji. (PAP)


mw/ kib/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 15:10 Wielkopolskie/ W piątkowy wieczór prapremiera widowiska „Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa” W piątek wieczorem w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (pow. poznański, woj. wielkopolskie) odbędzie się prapremiera widowiska „Orzeł i Krzyż - Wielkie… » więcej 2021-06-25, godz. 15:10 MF: 30 czerwca upływa termin rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych Do 30 czerwca należy rozpocząć rejestracje podmiotu gospodarczego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Proces rejestracji musi zostać zakończony… » więcej 2021-06-25, godz. 15:10 Wenezuela/ Niezależne media opublikowały tekst premiera Polski o walce z koronakryzysem Czołowy dziennik online Wenezueli “El Nacional” zamieścił w piątek artykuł premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący walki polskich władz ze skutkami… » więcej 2021-06-25, godz. 15:10 Łódzkie/ W regionie przez 5 dni zaszczepiono prawie 80 tys. osób Ponad 1,8 mln mieszkańców woj. łódzkiego przyjęło minimum jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - podano w piątek na oficjalnej stronie rządowej… » więcej 2021-06-25, godz. 15:10 Grabiec: będziemy naprawiać nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego w Senacie Sprawy roszczeń wymagają precyzyjnego uregulowania zgodnie z interesem Polski; istnieje poważne ryzyko nieskuteczności noweli Kpa w tym kształcie; będziemy… » więcej 2021-06-25, godz. 15:10 USA/ Departament Stanu zaapelował do Sejmu o wstrzymanie nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego Rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price wezwał w piątek Polskę do wstrzymania prac nad nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała… » więcej 2021-06-25, godz. 15:00 Białoruś/ Komitet Śledczy: Pratasiewicz i Sapiega zobowiązali się współpracować ze śledztwem Opozycyjny białoruski dziennikarz i bloger Raman Pratasiewicz i jego partnerka, obywatelka Rosji Sofia Sapiega zobowiązali się współpracować ze śledztwem… » więcej 2021-06-25, godz. 15:00 RF: Zadośćuczynienie przysługuje także ofiarom wypadków lub błędów medycznych Bliscy osób, które wskutek wypadku lub błędu medycznego są w stanie wegetatywnym, mogą występować o zadośćuczynienie do ubezpieczycieli, nawet jeśli… » więcej 2021-06-25, godz. 15:00 Grabiec (PO): jesteśmy w symbolicznym momencie, w którym PiS traci większość w Sejmie Jesteśmy w symbolicznym momencie, w którym PiS traci większość w Sejmie i rząd nie ma stabilnej większości; ton wystąpień osób opuszczających klub… » więcej 2021-06-25, godz. 15:00 MI: Tereny pod torami kolejowymi w Krakowie zostaną zagospodarowane (komunikat) - Ministerstwo Infrastruktury informuje: Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wzięli udział w podpisaniu porozumienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »