Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:00 Autor: PAP

W. Brytania/ Unieważniono rzekomy dług premiera Johnsona na kwotę 535 funtów

Brytyjski premier Boris Johnson uzyskał unieważnienie sądowego nakazu zapłaty, który wystawiono z powodu jego rzekomego długu w wysokości 535 funtów w związku z oskarżeniem o zniesławienie - poinformowano w czwartek.

Biuro szefa rządu wyjaśniło, że roszczenie przeciwko premierowi było "całkowicie bezpodstawne" i "szykanujące", a jego prawnicy złożyli wniosek o unieważnienie wyroku. Jak podała BBC, urzędnik sądowy potwierdził, że wystawiony na nazwisko Johnsona sądowy nakaz zapłaty został po rozpatrzeniu sprawy unieważniony.


O sprawie jako pierwszy poinformował w środę dwutygodnik "Private Eve". Według niego, w związku z niespłaconym długiem w wysokości 535 funtów 26 października 2020 roku na nazwisko pana Johnsona zamieszkałego przy Downing Street 10 został wystawiony sądowy nakaz zapłaty. Biuro Johnsona było w środę zaskoczone tą sprawą i zapewniło jedynie, że dług nie ma żadnego związku ze sprawą renowacji mieszkalnej części rezydencji premiera.


W czwartek wyjaśniło się, że sprawa dotyczy pozwu złożonego przez Yvonne Hobbs w związku z zarzutami "zniesławienia" i "wielokrotnego zniesławienia". Nie jest jednak jasne, w jaki sposób sprawa doprowadziła do wydania sądowego nakazu zapłaty, ponieważ sprawy o zniesławienie są zwykle rozpatrywane w Wysokim Trybunale. Tymczasem sądowy nakaz zapłaty został wydany przez działający w trybie zdalnym sąd zajmujący się drobnymi sprawami cywilnymi.


Jak wskazuje BBC, jest prawdopodobne, że listy dotyczące rzekomego długu zostały wysłane na Downing Street 10 i nie odpowiedziano na nie, zatem wobec nieobecności w sądzie obrońców Johnsona ostatecznie doprowadziło to do zaocznego wydania sądowego nakazu zapłaty.


Sądowe nakazy zapłaty wystawiane są w sytuacji, gdy ludzie nie spłacają pieniędzy, które są winni. Mogą one być podstawą egzekucji komorniczej, są też brane pod uwagę przez banki i firmy pożyczkowe przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu lub pożyczki.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 16:00 Sąd: bierna postawa szefa KPRM stanowiła zgodę na realizację lotu (krótka3) Uchylenie się od podjęcia decyzji, bierna postawa szefa KPRM, stanowiła konkludentną zgodę na realizację lotu - mówiła w uzasadnieniu prawomocnego wyroku… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Islandia znosi wszystkie restrykcje związane z Covid-19 Od soboty Islandia zniesie wszystkie restrykcje związane z Covid-19 - poinformowała minister zdrowia Svandis Svavarsdottir w piątek. » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Gliński: Muzeum Badań Polarnych to idea potrzebna społecznie Muzeum Badań Polarnych to idea potrzebna społecznie - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas podpisania w piątek umowy o współprowadzeniu przez ministerstwo… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Kujawsko-Pomorskie/ Kolejki przed bramkami na A1 w Nowej Wsi w kierunku Gdańska Kolejki tworzą się przed bramkami wjazdowymi na płatny odcinek autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Gdańska. Czas oczekiwania wynosi powyżej… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Sąd/ Obrona Arabskiego nie zgadza się z wyrokiem, prokuratura zadowolona z orzeczenia (krótka4) Obrona b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego skazanego prawomocnie za niedopełnienia ws. organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. nie zgadza się z piątkowym wyrokiem… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 MSZ: Polak wybrany do Komitetu ds. likwidacji dyskryminacji rasowej (CERD) (komunikat) - Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje: Profesor Michał Balcerzak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został wybrany w dniu 24 czerwca 2021… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 TFI SUPERFUND SA wartości jednostek uczestnictwa TFI SUPERFUND SA wartości jednostek na dzień: 2021-06-24 » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Warmińsko-Mazurskie/ Turystka trafiła do szpitala po uderzeniu quada w drzewo Turystka z Katowic, jadąca quadem z 17-letnią córką, na leśnej drodze w okolicach Spychowa na Mazurach straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Czechy/ Już pięć ofiar śmiertelnych po przejściu tornada Do pięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tornada, które w czwartek przeszło przez południowe Morawy w Czechach - poinformował w piątek rzecznik miejscowej… » więcej 2021-06-25, godz. 16:00 Niedzielski: W Podlaskiem z udziałem Uniwersytetu Medycznego będzie testowana nowa reforma szpitali W Podlaskiem z udziałem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie testowana nowa reforma szpitali po przyjęciu ustawy w tej sprawie - poinformował w piątek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »