Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 20:00 Autor: PAP

18-latka z niepełnosprawnością zaszczepiona przeciw COVID-19, rodzice zwrócili się do sądu

18-letnia Ola z Gliwic z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu została w czwartek zaszczepiona w punkcie na lodowisku Tafla w Gliwicach. Rodzice dziewczyny musieli się w tej sprawie zwrócić do sądu.

Ola skończyła 18 lat 28 kwietnia, dzięki czemu objął ją Narodowy Program Szczepień. Barierą okazała się jednak kwestia zgody na szczepienie, której ze względu na trudności w komunikacji z otoczeniem dziewczyna nie mogła świadomie udzielić. Nie mogli jej też udzielić wobec pełnoletniej, a nie ubezwłasnowolnionej córki jej rodzice. Zwrócili się więc do sądu, który – w oparciu o opinię lekarza prowadzącego i lekarza psychiatry - ustanowił matkę kuratorką córki w tej sprawie.


W czwartek Ola z rodzicami przyjechała do punktu szczepień, zorganizowanym na lodowisku przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Obawiano się reakcji Oli na dużą halę, pełną obcych ludzi, tym bardziej, że dziewczyna boi się szpitali i personelu w białych kitlach. Po dopełnieniu formalności szczepienie podał nastolatce w samochodzie, w asyście rodziców, doświadczony ratownik medyczny i pielęgniarz Rafał Kucza. Procedura przebiegła bez zakłóceń.


"Ola przyjęła to spokojnie, choć miała trudny dzień w szkole. Mile mnie to zaskoczyło. Bardzo się cieszę. Pracownicy szpitala podeszli do zadania bardzo profesjonalnie. Mam nadzieję, że podanie drugiej dawki też przebiegnie tak dobrze" – powiedziała PAP mama Oli pani Małgorzata.


"Droga sądowa nie była łatwa do przejścia. Szkoda, że rodzice niepełnosprawnych osób muszą ją przechodzić" – dodała.


Rodzice Oli – sami już zaszczepieni - mają teraz nadzieję na wakacyjny wyjazd z córkami.(PAP)


Autorka: Anna Gumułka


lun/ mhr/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 16:10 Konfederacja Lewiatan postuluje, by firma nie musiała podawać nr telefonu do kontaktu z konsumentem 'Uelastycznienie' przy implementacji dyrektywy UE dotyczącej ochrony praw konsumentów 'Omnibus', w tym np. niewprowadzanie wymogu, by firma musiała podać numer… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 W Genewie rozpoczęły się rozmowy Biden-Putin w poszerzonym składzie (krótka) Prezydenci Rosji i USA: Władimir Putin i Joe Biden wznowili po przerwie rozmowy na szczycie w Genewie; spotkanie odbywa się w teraz poszerzonym składzie, z… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Gliwicki Instytut Onkologii w europejskim badaniu leczenia arytmii radioterapią Oddział Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z inicjatorów powstania międzynarodowego konsorcjum STOPSTORM, które zweryfikuje skuteczność… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Prognoza pogody na 17 i 18 czerwca Jak informuje IMGW, nad Europą zachodnią dominować będą niże, nad resztą kontynentu wyż znad wschodniej Europy.Polska będzie w zasięgu wyżu znad Rosji… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Hokejowy Puchar Kontynentalny - Cracovia gospodarzem turnieju 3. rundy Comarch Cracovia będzie gospodarzem turnieju trzeciej rundy hokejowego Pucharu Kontynentalnego. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 listopada na lodowisku im… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Rzecznik rządu: Dworczyk zostaje na stanowisku (krótka3) Szef KPRM Michał Dworczyk zostaje na stanowisku - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że w przypadku szefa kancelarii premiera nie… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Niedzielski: możliwe dodatkowe obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany, wynik badania ma być znany przed upływem… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Biały Dom: Biden potakując reporterom w Genewie nie sugerował, że ufa Putinowi Prezydent Joe Biden potakując w stronę dziennikarzy nie odpowiadał na ich pytania, w tym na to, czy ufa prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - przekazał… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Wielkopolskie/ Tymczasowo aresztowani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego Trzech mężczyzn i kobietę, którzy odpowiedzą m.in. za usiłowanie wymuszeń rozbójniczych i handel narkotykami, zatrzymali policjanci w wielkopolskim Turku… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 CASIC przyspiesza budowę łańcuchów przemysłowych (MediaRoom) PEKIN, 16 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Międzynarodowa Konferencja Internetu Przemysłowego 2021 (ang. International Conference on Industrial Internet) rozpoczęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »