Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 15:10 Autor: PAP

Śląskie/ Nigeryjczyk poszedł za rodaka na egzamin z języka polskiego; miał podrobiony paszport

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali Nigeryjczyka, który na państwowym egzaminie z języka polskiego w katowickiej uczelni zastąpił swojego rodaka, starającego się o polskie obywatelstwo. Mężczyzna miał sfałszowany paszport - z własnym zdjęciem i danymi znajomego.

Jak przekazał w czwartek chor. szt. Szymon Mościcki ze śląskiego oddziału SG, funkcjonariusze przeprowadzili ostatnio czynności kontrolno-weryfikacyjne na uczelniach wyższych w Katowicach, Bielsku-Białej oraz Opolu. Sprawdzali cudzoziemców podchodzących do państwowego certyfikowanego egzaminu z języka polskiego, który jest niezbędny w procedurze ubiegania się cudzoziemców o otrzymanie polskiego obywatelstwa. Chodziło o ujawnienie osób, które mogły posłużyć się sfałszowanymi dokumentami bądź należącymi do innej osoby w celu uzyskania tego certyfikatu – wyjaśnił.


"W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze Placówki SG w Rudzie Śląskiej zatrzymali obywatela Nigerii, który usiłował wprowadzić w błąd urzędników państwowych, w celu uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu z języka polskiego wraz z certyfikatem dla innego Nigeryjczyka. Mężczyzna stawił się na jednej z katowickich uczelni, aby w imieniu innego obywatela Nigerii w zamian za otrzymaną od niego opłatę, złożyć egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną. W tym celu posłużył się sfałszowanym nigeryjskim dokumentem paszportowym, w którym figurował jego wizerunek oraz dane jego znajomego" - podał chor. szt. Mościcki.


Po zatrzymaniu Nigeryjczykowi, który posiada polską kartę pobytu, przedstawiono m.in. zarzut posłużenia się sfałszowanym dokumentem. Cudzoziemiec przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Za zarzucane mu przestępstwo może grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.


Decyzją Prokuratury Rejonowej w Katowicach–Południe mężczyzna trafił pod dozór policji. "Ponadto niezwłocznie zostanie przekazana do właściwego urzędu wojewódzkiego informacja w celu zbadania okoliczności, o których mowa w art. 199 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, czyli o cofnięciu cudzoziemcom zezwolenia na pobyt" - dodał Mościcki. (PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ lena/


Kraj i świat

2021-06-20, godz. 02:50 Belgia/na budowie szkoły zginęło pięciu pracowników budowlanych W katastrofie budowlanej w piątek w Antwerpii zginęło pięć osób, a dziewięć doznało obrażeń po tym, jak zawaliła się część budowanej szkoły. W… » więcej 2021-06-20, godz. 02:00 Nowa Biała po pożarze; 21 domów uszkodzonych, na miejsce jedzie premier 21 budynków mieszkalnych w Nowej Białej w wyniku pożaru w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie… » więcej 2021-06-20, godz. 01:40 Brazylia/Anty prezydenckie manifestacje w ponad 20 miastach Protestujący przeciwko prezydentowi Bolsonaro wyszli w sobotę na ulice w ponad dwudziestu miastach w całej Brazylii domagając się jego ustąpienia po opublikowaniu… » więcej 2021-06-20, godz. 01:10 Przyznano nagrody 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (opis) Pełnometrażowe „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego i „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej oraz krótkie „Jestem tutaj” Julii… » więcej 2021-06-20, godz. 01:00 Konsul Republiki Słowackiej o pożarze w Nowej Białej: To ogromna tragedia Do Nowej Białej przyjechał konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Tomasz Kaszaj, który zapewnił o wsparciu ofiar wielkiego pożaru wsi. Do dyspozycji… » więcej 2021-06-20, godz. 01:00 Prezydent: Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej na Podhalu Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej - napisał prezydent Andrzej Duda w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze i Facebooku. W sobotę we… » więcej 2021-06-20, godz. 00:50 ME 2021 - Paulo Sousa: jestem dumny, piłkarze pokazali charakter Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa nie ukrywał satysfakcji po zremisowanym 1:1 meczu z Hiszpanią w Sewilli w grupie E mistrzostw Europy. 'Pokazaliśmy… » więcej 2021-06-20, godz. 00:50 Dwie osoby zginęły w Łodzi po zderzeniu motocykla z autem osobowym Po wypadku w al. Włókniarzy w Łodzi dwie osoby nie żyją, a dwie są ranne - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik straży pożarnej w województwie… » więcej 2021-06-20, godz. 00:40 Premier po pożarze we wsi Nowa Biała: Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny miały dach nad głową Nikogo nie zostawimy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową - napisał na Facebooku premier… » więcej 2021-06-20, godz. 00:30 Pożar we wsi Nowa Biała ugaszony; trwa rozbiórka budynków Strażacy ugasili pożar we wsi Nowa Biała. 13 budynków mieszkalnych oraz 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Trwa ich roz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »