Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 14:20 Autor: PAP

Węgry/ Szef dyplomacji: są powody do ostrożnego optymizmu w stosunkach z Ukrainą

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oznajmił w czwartek, że w ostatnich dniach doszło do pewnych postępów, które dają podstawy do ostrożnego optymizmu w stosunkach z Ukrainą. Mówił o tym po rozmowie z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą na Słowacji.

Szijjarto powiedział węgierskim dziennikarzom po spotkaniu z Kułebą, do którego doszło w ambasadzie Węgier w Bratysławie, że w ostatnim czasie między Węgrami i Ukrainą istniały i nadal istnieją różnice zdań, których źródłem były posunięcia strony ukraińskiej wobec mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.


„W ostatnich dniach doszło jednak do postępów dających podstawę do ostrożnego optymizmu” – oświadczył, dodając, że „w obecnej sytuacji należy docenić nawet te skromne postępy”.


Węgierski minister powiedział, że umówił się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, iż po dłuższej przerwie jak najszybciej zwołane zostanie posiedzenie dwustronnej komisji ds. mniejszości, na którym będzie można omówić trudne kwestie niedotyczące szkolnictwa.


Wśród postępów Szijjarto wymienił też to, że po środowym posiedzeniu węgiersko-ukraińskiej grupy roboczej ds. oświaty „wydaje się zarysowywać rozwiązanie, które może się przyczynić do tego, że także w ramach obecnych przepisów będzie mogła poprawić się sytuacja mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu w sferze używania języka ojczystego”.


Powiedział, że udało się też osiągnąć postępy w kwestii wzajemnego uznania dyplomów i wykształcenia zawodowego, a tekst porozumienia w tej sprawie jest już gotowy.


Według Szijjarto Kułeba pozytywnie zareagował również na węgierską propozycję, by wzajemnie uznać zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem i zapewnić swobodny wjazd osobom zaszczepionym przeciw Covid-19.


Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec ukraińskiej ustawy o języku.


W grudniu ambasador Ukrainy w Budapeszcie został wezwany do węgierskiego MSZ z powodu – jak twierdzono - polityki zastraszania mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Zakarpackie Węgierskie Stowarzyszenie Kulturalne (KMKSZ), które jest najważniejszą organizacją polityczną Węgrów z Zakarpacia, poinformowało wcześniej, że ukraińskie służby bezpieczeństwa przeprowadziły rewizje w kilku instytucjach Węgrów zakarpackich oraz w mieszkaniu prezesa KMKSZ Wasyla Brenzowycza.


W listopadzie ambasadora Ukrainy wezwano zaś po tym, gdy pełnomocnika rządu Węgier Istvana Grezsy nie wpuszczono na Ukrainę. Grezsa był objęty zakazem wjazdu na Ukrainę i nie został wpuszczony do kraju w związku z prowadzoną przez niego agitacją w czasie wyborów lokalnych.


W październiku węgierskiego ambasadora wezwało zaś ukraińskie MSZ. Przekazano mu, że ministerstwo uważa za niedopuszczalne publiczne wzywanie obywateli Ukrainy przez przedstawicieli węgierskich władz do głosowania na KMKSZ.


Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


mw/ ap/


Kraj i świat

2021-06-20, godz. 09:40 Premier o pożarze w Nowej Białej: dziękuję za szybko przeprowadzoną akcję ratunkową (krótka2) Dziękuję za szybko przeprowadzoną akcję ratunkową - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji w Nowej Białej. Zwrócił uwagę… » więcej 2021-06-20, godz. 09:40 Sondaż dla rp.pl.: 44,8 proc. badanych nie chciałoby ponownego zaangażowania Tuska w polską politykę 44,8 proc. nie chciałoby, aby Donald Tusk zaangażował się ponownie w polską politykę; przeciwnego zdania jest 28,3 proc. respondentów - wynika z sondażu… » więcej 2021-06-20, godz. 09:30 Premier do mieszkańców Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych (krótka) Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych, będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin… » więcej 2021-06-20, godz. 09:30 Filipiny/ Rząd podpisał umowę na 40 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech Rząd Filipin podpisał umowę na dostawę 40 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer/BioNTech - poinformował w niedzielę szef rządowych zamówień… » więcej 2021-06-20, godz. 09:20 Jermall Charlo zachował tytuł mistrza świata WBC wagi średniej Amerykański pięściarz Jermall Charlo (32-0, 22 KO) zachował tytuł mistrza świata organizacji WBC w wadze średniej. W Houston pokonał jednogłośnie na… » więcej 2021-06-20, godz. 09:20 Gdańsk/ Wystawa malarstwa Rity Staszulonok "Ogniem i gliną" - od wtorku W Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w Gdańsku we wtorek otwarta zostanie ekspozycja malarstwa Rity Staszulonok pt. 'Ogniem i gliną'. Na wystawie… » więcej 2021-06-20, godz. 09:20 Bieszczady/ Kolejny upalny dzień; prognozowane burze Kolejny upalny dzień zapowiada się w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. 'Po południu prognozowane są burze' - powiedział w niedzielę rano ratownik dyżurny… » więcej 2021-06-20, godz. 09:10 Błaszczak: ponad 100 żołnierzy WOT pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej Ponad 100 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej - poinformował w niedzielę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak… » więcej 2021-06-20, godz. 09:00 Agnieszka Włodarczyk zastanawia się, czy polubi dzieci, gdy już sama zostanie matką Aktorka, która w wieku 17 lat zasłynęła rolą Sary w filmie Michała Ślesickiego szczerze przyznaje, że kiedyś robiło jej się słabo na samą myśl, że… » więcej 2021-06-20, godz. 08:40 KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel; ma on zawierać dane m.in. karty kredytowej i prawa jazdy Po opracowaniu koncepcji tzw. paszportów covidowych, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję - stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »