Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 11:30 Autor: PAP

Współpraca 2 śląskich szpitali zwiększy liczbę cennych opatrunków z owodni

Dwa śląskie szpitale – Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach – będą współpracować, by zwiększyć liczbę cennych opatrunków z owodni.

Owodnia to jedna z błon płodowych. Otacza płód w łonie matki pęcherzem stanowiącym szczelnie zamknięty worek wypełniony wodami płodowymi. Pozyskuje się ją podczas porodu bez żadnego obciążenia dla rodzącej i dziecka – niewykorzystana staje się odpadem medycznym. Tymczasem opatrunki przygotowane na bazie owodni są niezwykle skutecznym opatrunkiem, stosowanym w leczeniu oparzeń i ran przewlekłych. Zapobiegają zakażeniom i stanom zapalnym i zmniejszają blizny, przyczyniając się do ratowania zdrowia i życia.


Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela od 2011 r. stosuje terapię ludzką owodnią. Współpracuje w tym zakresie z siemianowickim Szpitalem Miejskim oraz Szpitalem Zakonu Bonifratrów w Katowicach, w których owodnia jest pozyskiwana w trakcie porodu. Dzięki podpisanej w ostatnich dniach umowie do grona tych szpitali dołączyło właśnie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.


"Bardzo się cieszę z tej współpracy. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to bardzo ważna i renomowana placówka, tamtejszy oddział porodowy ma wysoką i zasłużoną markę. Współpraca pozwoli nam zwiększyć ilość pozyskiwanej owodni i tym samym pomóc większej liczbie pacjentów z rozległymi ranami" - powiedział w czwartek dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich dr Mariusz Nowak.


"Łożysko i owodnia stanowią materiał, który współczesna medycyna może wykorzystać dla innych potrzebujących pacjentów. Pobranie owodni nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla płodu i matki, a może uratować zdrowie i życie wielu pacjentów" – podkreślił prof. Krzysztof Nowosielski, kierujący Oddziałem Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach.


Owodnia pozyskiwana jest od pacjentki podczas trzeciej fazy porodu. Po oczyszczeniu zostaje umieszczona w specjalnym pojemniku, wypełnionym płynem do transportu tkanek i w takiej postaci przekazywana jest do Centrum Leczenia Oparzeń. Tam przechodzi skomplikowany proces preparacji. Jest kilkakrotnie płukana oraz oczyszczana mechanicznie. Umieszcza się ją na specjalnym szkle, gdzie jest przycinana do wymaganego rozmiaru. Tkanka jest następnie umieszczana na specjalnej siatce, w trzech workach, z których dwa są sterylne. Ostatnim etapem jest sterylizacja radiacyjna, która całkowicie eliminuje zagrożenie bakteryjne.


"Owodnia jest nieimmunogenna, czyli nie ma żadnego zagrożenia odrzucenia takiego przeszczepu, szczególnie u pacjentów w skrajnie ciężkim stanie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki bardzo dużej zawartości kwasu hialuronowego zapobiega powstawaniu blizn lub je zmniejsza. Jest wilgotna i ma właściwości chłonne, a dzięki zwilżaniu opatrunku zewnętrznego nie wysycha, co łagodzi dolegliwości bólowe u pacjenta" - wylicza kierująca Bankiem Tkanek i pracownią hodowli komórek i tkanek in vitro w Centrum Leczenia Oparzeń dr Agnieszka Klama-Baryła.


Każdego roku szpitale współpracujące z CLO pozyskują owodnię od ok. 100 pacjentek. "Rekordowy był rok 2017, kiedy to zanotowaliśmy 110 pozyskań. W 2020 roku, z powodu epidemii koronawirusa, tych pozyskań było 79" - informuje zastępca dyr. ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń dr Przemysław Strzelec. "Większość tkanek wykorzystujemy w naszym szpitalu. Na bieżąco korzystamy z nich w terapii pacjentów po oparzeniach czy z ranami przewlekłymi. Owodnie z naszego Banku Tkanek trafiają też do współpracujących z nami placówek. To m. in. szpitale w Poznaniu, Ostrowie Wlkp. czy katowickie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka" - dodał.


Bank Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń dysponuje zgodą Ministerstwa Zdrowia na pozyskiwanie owodni. Takiej zgody nie potrzebują natomiast szpitale, w których owodnia jest pobierana. W takim przypadku wystarczy jedynie umowa z CLO – zawierając ją placówka staje się upoważniona do pozyskania owodni, jednak z przeznaczeniem wyłącznie dla siemianowickiego szpitala.


Eksperci Centrum Leczenia Oparzeń zwracają uwagę, że choć terapia owodnią jest skuteczną metodą leczenia wielu rodzajów ran, wiedza o jej właściwościach nie jest powszechna. Zachęcają więc kolejne placówki do współpracy w zakresie pozyskiwania owodni. W niedalekiej przyszłości planowana jest szersza kampania na ten temat, skierowana nie tylko do pacjentek, ale również położnych, lekarzy-ginekologów oraz osób zarządzających szpitalami. (PAP)


autorka: Anna Gumułka


lun/ ekr/


Kraj i świat

2024-04-20, godz. 16:40 Turniej ATP w Barcelonie - Zieliński w finale debla Jan Zieliński i Hugo Nys z Monako pokonali czesko-chińską parę Tomas Machac, Zhizhen Zhang 4:6, 7:6 (7-3), 10-4 i awansowali do finału turnieju tenisowego… » więcej 2024-04-20, godz. 16:40 Diamentowa Liga - Armand Duplantis: raczej nie mogę narzekać na formę Szwedzki tyczkarz Armand Duplantis po ustanowieniu kolejnego rekordu świata (6,24 m w sobotę w chińskim Xiamen) uznał, że osiągnięcie takiego rezultatu… » więcej 2024-04-20, godz. 16:10 Turcja/ Prezydent Erdogan spotkał się z szefem biura politycznego Hamasu Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w sobotę w Stambule z Ismailem Hanije, szefem biura politycznego palestyńskiej organizacji terrorystycznej… » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Piast 0:2 (do przerwy) Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:2 do przerwy Bramki: 0:1 Tomas Huk (11-głową), 0:2 Jorge Felix (21). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP) pż/… » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Łódzkie/ W regionie ponad 220 stulatków pobiera świadczenie honorowe z ZUS W Łódzkiem jest ponad 220 osób, które ukończyły 100 lat i pobierają comiesięczne świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała… » więcej 2024-04-20, godz. 15:50 Diamentowa Liga - rekord świata Duplantisa w skoku o tycze, Kaczmarek druga na 400 m (opis) Szwed Armand Duplantis w pierwszym tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi w Xiamen wynikiem 6,24 poprawił własny rekord świata w skoku o tyczce. Natalia Kaczmarek… » więcej 2024-04-20, godz. 15:50 USA pod naciskiem junty zgodziły się wycofać swoje wojska z Nigru Stany Zjednoczone zgodziły się wycofać ponad 1 tys. swoich żołnierzy z Nigru; stało się to po ulicznych demonstracjach i naciskach ze strony nigerskiej… » więcej 2024-04-20, godz. 15:40 Ukraina/ Zełenski: wojska partnerów mogłyby nam pomagać w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet Wojska krajów partnerskich Ukrainy mogłyby jej pomagać w strącaniu rosyjskich rakiet, tak jak stało się w przypadku zachodniego wsparcia dla Izraela podczas… » więcej 2024-04-20, godz. 15:30 Lubelskie/ Wystawa najnowszych obrazów Jarosława Modzelewskiego w Muzeum Nadwiślańskim Do końca czerwca będzie można oglądać wystawę obrazów Jarosława Modzelewskiego w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Większość prac… » więcej 2024-04-20, godz. 15:30 "NYT": izraelski pocisk wystrzelony na Iran posiadał technologię umożliwiającą ominięcie radarów Pocisk wystrzelony w nocy z czwartku na piątek prawdopodobnie przez Izrael w kierunku obiektu nuklearnego w Iranie był wyposażony w technologię, która umożliwiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »