Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-12, 22:30 Autor: PAP

USA/ Blinken: Iran, Rosja i Chiny to kraje łamiące swobody religijne

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że Iran, Rosja i Chiny to kraje, w których nie są przestrzegane prawa człowieka. Departament Stanu ogłosił w środę raport na temat swobód religijnych w 2020 roku.

"Zaangażowanie naszego kraju w obronę wolności religii i przekonań trwa od wieków do dziś. Wolność religijna, jak każde prawo człowieka, jest uniwersalna. Wszyscy ludzie wszędzie mają do niej prawo, bez względu na to, gdzie mieszkają, w co wierzą lub w co nie wierzą" – podkreślił Blinken.


Zwrócił uwagę, że swobody religijne mają takie samo znaczenie jak inne prawa, w tym do wolności słowa. Jego zdaniem nie mogą być realizowane w pełni, jeśli inne prawa nie są szanowane. Uznał to za kluczowy element otwartej i stabilnej społeczności.


W opinii szefa amerykańskiej dyplomacji swobody religijne są wciąż poza zasięgiem wielu ludzi na świecie. Blinken podkreślił, że według think tanku Pew Research Center w 56 krajach odnotować można bardzo duże lub surowe restrykcje w tym zakresie.


Jak zauważono w tegorocznym raporcie, Iran kontynuuje zastraszanie, prześladowanie i aresztowania członków mniejszości, w tym chrześcijan, Żydów i sunnitów. Rosji zarzucono nękanie Świadków Jehowy i mniejszości muzułmańskich pod pretekstem zwalczania ekstremizmu.


Blinken zaznaczył, że Arabia Saudyjska pozostaje jedynym krajem na świecie bez chrześcijańskiego kościoła, choć mieszka tam ponad milion ludzi tego wyznania. Zauważył też, że Chiny szeroko kryminalizują praktykowanie religii oraz popełniają zbrodnie przeciw ludzkości i dopuszczają się zbrodni ludobójstwa wobec różnych grup religijnych i etnicznych.


W tym kontekście napiętnował Yu Hui, byłego dyrektora organizacji zajmującej się "ruchami heretyckimi" - Central Leading Group Preventing and Dealing with Heretical Religions - za udział w rażących przypadkach naruszania praw człowieka i arbitralne przetrzymywanie członków buddyjskiej sekty Falun Gong. Zarówno Yu Hui, jak i jego najbliższa rodzina nie kwalifikują się do wjazdu do Stanów Zjednoczonych - poinformował Blinken.


Sekretarz stanu USA mówił także o szerzeniu się antysemityzmu. Przyznał, że ma to miejsce także w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Zauważył też przejawy nienawiści do muzułmanów.


Coroczny raport o swobodach religijnych przygotowuje Departament Stanu w oparciu o ustawę (International Religious Freedom Act) z 1998 roku. Przedstawia krajobraz wolności religijnych w prawie 200 krajach i terytoriach oraz prezentuje działania USA na rzecz wspierania wolności religijnej na całym świecie i promowania tych wartości.


"Będziemy nadal rozważać stosowanie wszelkich odpowiednich środków, aby promować pociąganie do odpowiedzialności osób winnych łamania praw człowieka i nadużyć w Chinach oraz innych krajach" - zapowiedział Blinken.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ zm/ akl/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 16:00 ME 2021 - Finlandia - Rosja 0:1 (bramka) Grupa B: Finlandia - Rosja 0:1 w 45+2 min. Bramki: 0:1 Aleksiej Miranczuk (45+2). Żółta kartka - Finlandia: Glen Kamara. Rosja: Dmitrij Barinow, Magomed… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 ME 2021 - Finlandia - Rosja 0:1 (do przerwy) Grupa B: Finlandia - Rosja 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Aleksiej Miranczuk (45+2). Żółta kartka - Finlandia: Glen Kamara. Rosja: Dmitrij Barinow, Magomed… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 Borys: 268 tys. firm oferuje programy emerytalne, średnia stopa zwrotu z PPK to 18 proc. (opis) Na koniec maja br. 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych to 18 proc. - powiedział… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 Synoptyk IMGW: Polska podzielona na pół; na północy słońce, na południu chmury Pogoda podzieli w środę Polskę na pół. Na północy słońce, na południu chmury i przelotne opady - informuje synoptyk IMGW Jakub Gawron. » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 Białoruś/ Wybuch w pobliżu polskiej ambasady w Mińsku (krótka) Do wybuchu doszło w środę w Mińsku na rogu ulic Biaduli i Czapajewa, kilkadziesiąt metrów od budynku, w którym ma siedzibę polska ambasada na Białorusi… » więcej 2021-06-16, godz. 16:00 USA/ Twórca kodu internetowego www wystawia go na aukcję jako NFT Twórca otwartej sieci internetowej world wide web znanej jako www sir Tim Berners-Lee wystawił oryginalny kod w formie NFT, czyli niewymienialnego obiektu cyfrowego… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 Portugalia/ Zablokowane drogi i zniszczone budynki wskutek wichur i opadów Gwałtowne opady i wichury, które przeszły w nocy z wtorku na środę nad środkową i północną Portugalią, doprowadziły do zablokowania wielu dróg oraz… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 TK: ustawodawca nie pozostawił b. funkcjonariuszy PRL bez środków do życia (krótka2) Pomimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił b. funkcjonariuszy bez środków do… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 Müller: działania podejmowane w ostatnich tygodniach, miesiącach miały charakter zorganizowany (krótka) Rano odbyło się posiedzenie RZZK w wąskim gronie dotyczące cyberataków, które były podejmowane w ostatnich tygodniach, w ostatnich miesiącach, które miały… » więcej 2021-06-16, godz. 15:50 Pieskow: na szczycie w Genewie przerwa, potem - rozmowy w poszerzonym składzie (opis) Na spotkaniu w Genewie Władimira Putina i Joe Bidena zakończyły się rozmowy prezydentów z udziałem szefów MSZ i nastąpiła przerwa, po niej rozpoczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »