Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-12, 22:20 Autor: PAP

Dziś (czwartek, 13 maja) w kraju

Dziś jest czwartek, sto trzydziesty trzeci dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.46, zachód o 20.18. Imieniny obchodzą: Maria, Roberta, Serwacy, Andrzej, Dobiesława, Gerard, Jan, Magdalena, Piotr oraz Robert.


# # #


227 lat temu - Insurekcja Kościuszkowska: w warownym obozie pod Połańcem wojska Naczelnika Siły Zbrojnej Tadeusza Kościuszki odparły atak oddziałów rosyjskich gen. mjr. Fiodora Denisowa.


143 lata temu w Zurychu zmarł Andrzej Towiański, filozof, reprezentant mesjanizmu polskiego, założyciel sekty religijnej, nazywanej Kołem Sprawy Bożej.


120 lat temu w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim; w 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony.


95 lat temu - zamach majowy: Walki w Warszawie pomiędzy siłami rządowymi a oddziałami marszałka Józefa Piłsudskiego.


82 lata temu we Lwowie urodził się Włodzimierz Press, aktor, związany z warszawskimi scenami: Teatrem Ludowym, Teatrem Kwadrat oraz Teatrem Dramatycznym; znany m.in. z roli Grigorija Saakaszwilego w serialu "Czterej pancerni i pies".


58 lat temu w Jurkowie w powiecie brzeskim urodził się Andrzej Przewoźnik, historyk, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (1992-2010); zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.


40 lat temu na Placu św. Piotra w Rzymie doszło do zamachu na życie Jana Pawła II, do którego strzelał 23-letni Turek Mehmet Ali Agca.


37 lat temu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk zmarł Stanisław Ulam, matematyk, urodzony we Lwowie; współtwórca pierwszej amerykańskiej bomby wodorowej.


# # #


Dziś Senat podejmie decyzję w sprawie kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. W kwietniu, kandydat PiS, poseł Barłomiej Wróblewski zyskał poparcie większości sejmowej. Aby mógł objąć to stanowisko musi teraz uzyskać akceptację większości Senatu.


Wróblewski po wyborze przez Sejm na RPO zapraszał do rozmowy senatorów różnych opcji politycznych. W poniedziałek spotkał się m.in. z szefem senackiego klubu KO Marcinem Bosackim, który po spotkaniu poinformował, że zaapelował do Wróblewskiego by zrezygnował z ubiegania się o urząd RPO i ustąpił komuś bardziej bezstronnemu.


Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.


Parlament wcześniej już trzykrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.


W Senacie odbędą się też głosowania nad punktami rozpatrzonymi wcześniej w czasie obecnego posiedzenia.


wni/ godl/


# # #


Dziś po południu zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma podjąć decyzję ws. terminu prezentacji Nowego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu ugrupowania. Według wcześniejszych informacji uzyskanych przez PAP, konwencja programowa partii, na której zostanie zaprezentowany Nowy Ład, odbędzie się najwcześniej 15 maja.


Zgodnie z zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesieni życia.


W trakcie posiedzenia kierownictwa zapaść ma również decyzja ws. konsekwencji dla posłów PiS, którzy podczas ubiegłotygodniowego głosowania w Sejmie byli przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE, mimo, że w klubie była zarządzona dyscyplina głosowania.


rbk/ godl/


# # #


Dziś drugi i ostatni dzień kongresu Impact'21. Zaplanowano m.in. wystąpienie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na temat branży lotniczej po pandemii; wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak o tym, w jaki sposób Europejski Zielony Ład uczyni gospodarkę zrównoważoną; wiceminister zdrowia Anny Goławskiej na temat rozwoju usług telemedycznych; pełnomocniczki rządu ds. GovTech Justyny Orłowskiej na temat administracji w Chmurze.


aop/


# # #


Dziś odbędzie się międzynarodowa Konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceministrów Stanisława Szweda i Barbary Sochy, a także ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich zajmujących się sprawami rodzin. Podczas wydarzenia przedstawieni zostaną również zwycięzcy konkursu "Samorząd Pro Familia 2021".


ozk/


# # #


Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z geografii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego.


Geografia należy na maturze do grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę. Chęć zdawania geografii zadeklarowało 53,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.


Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest zaś obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Od lat najczęściej wybieranym przez nich językiem obcym jest angielski. Drugi w kolejności wyborów maturzystów wśród języków obcych na poziomie podstawowym jest język niemiecki - chce go zdawać 10,5 tys. tegorocznych absolwentów, a trzeci rosyjski - wybrało go 3,8 tys. absolwentów. Pozostałe trzy języki (francuski, hiszpański i włoski) na poziomie podstawowym chce zdawać łącznie 1,4 tys. absolwentów.


Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.


Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.


Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, gdyż nie ma progu zaliczeniowego, służy tylko przy rekrutacji na studia.


dsr/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-06-21, godz. 19:00 ME 2021 - Ukraina - Austria 0:1 (do przerwy) Grupa C: Ukraina - Austria 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Christoph Baumgartner (21). Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja).(PAP) pp/ km/ co/ » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 CEPiK: pracownik salonu może zarejestrować auto przez internet Aby zarejestrować nowy wóz, nie trzeba iść do urzędu; może to zrobić pracownik salonu przez internet - poinformowała w poniedziałek Centralna Ewidencja… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 MRPiT: Wicepremier Jarosław Gowin gospodarzem spotkania ministrów do spraw gospodarczych grupy V4 i Francji (komunik… -MRPiT informuje: Wspólna polityka przemysłowa, która będzie wzmacniać odporność unijnych gospodarek na kryzysowe wstrząsy oraz zabezpieczy ich konkurencyjność… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Aktualne wskaźniki giełdowe Wskaźniki giełdowe spółek notowanych na GPW » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Christoph Waltz wraca do westernu. Zagra u boku Willema Dafoe Rola dentysty i łowcy nagród Kinga Schultza w westernie Quentina Tarantino „Django” przyniosła Christophowi Waltzowi drugiego Oscara w karierze. Teraz ten… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Turniej WTA w Bad Homburg - Piter przegrała z Kvitovą, awans Kani-Choduń w deblu Katarzyna Piter przegrała z dwukrotną triumfatorką Wimbledonu Czeszką Petrą Kvitovą 6:4, 1:6, 4:6 w pierwszej rundzie tenisowego turnieju WTA na trawiastych… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Niemcy/ Lek na tasiemca może pomóc w walce z koronawirusem Berlińska klinika Charite poinformowała w poniedziałek, że testuje zastosowanie leku przeciwpasożytniczego niklozamid, używanego do zwalczania zakażenia… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Samorząd Województwa Wielkopolskiego apeluje o dialog ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaapelował w poniedziałek do szefa MSWiA oraz kierownictwa PSP o rozpoczęcie otwartego dialogu ze Związkiem Ochotniczych… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Nowa Biała/ 109 osób nie może wrócić do swoich domów; dwa już rozebrano 109 osób, w tym 27 dzieci, nie może obecnie wrócić do swoich domów w Nowej Białej - poinformował wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch. Po pożarze w tej wsi… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Poznaj ćwiczenie, które błyskawicznie spala kalorie oraz wzmacnia serce i płuca Choć uchodzi za jedno z najbardziej męczących ćwiczeń fitnessowych, zdecydowanie warto uwzględnić je w swojej treningowej rutynie. Mowa o burpees, czyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »