Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-12, 07:10 Autor: PAP

Niemieckie służby alarmują: Rosjanie wyjątkowo aktywnie pozyskują patenty i technologie zbrojeniowe

Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie "polują" na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego - ustalił dziennik "Bild", powołujący się na informatorów w niemieckim wywiadzie i kontrwywiadzie. "Jest to groźne zjawisko" - ocenia w rozmowie PAP były wiceszef natowskiego wywiadu gen. Jarosław Stróżyk.

Jak podkreśla "Bild" celem wzmożonej aktywności Rosjan jest modernizacja "podupadłego, i technologicznie zacofanego rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego", zwłaszcza systemów broni rakietowej.


Gazeta przypomina, że w marcu br. sąd w Hamburgu skazał na 3 i 2 lata więzienia dwóch niemieckich przedsiębiorców urodzonych w Kazachstanie i Kirgizji: Alexandra Schweigerta i Alexandra Otta. Obaj dostarczali do Moskwy urządzenia i chemikalia potrzebne do produkcji paliwa rakietowego. Od czasu napaści na Ukrainę i aneksji Krymu w 2014 roku tego rodzaju produkty podwójnego zastosowania są objęte embargiem.


W innej sprawie, w styczniu 2020 roku również w Hamburgu wyrok usłyszał Vladimir Dekanov, dyrektor firmy SPA Sonderprojekte z południowozachodnich Niemiec, który w zwykłym bagażu przemycił do Rosji niebezpieczną substancję chemiczną wykorzystywaną do produkcji paliwa rakietowego.


W obu przypadkach śledczy zakładali udział rosyjskich służb w procederze.


Znacznie groźniejsze - według "Bilda" jest kupowanie - oficjalnie - przez rosyjskich oligarchów całych firm nad Renem, po czym dalszy transfer technologii nad Wołgę. Na celowniku są przede wszystkim przedsiębiorstwa produkujące "broń chemiczną i systemy nośne dla broni jądrowej".


Obecnie rosyjski koncern RUSAL należący do kremlowskich oligarchów Olega Deripaski i Wiktora Wekselberga ostrzy sobie zęby na bankrutujące zakłady aluminiowe Aluwerke Rheinfelden w Badenii-Wirtembergii. Są one właścicielem około 70 patentów na stopy metali, które mogą być cenne dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Obaj krezusi są tymczasem na amerykańskiej liście sankcji, a ich aktywa w USA - zamrożone.


Wiceszef natowskiego wywiadu w latach 2010-2013 gen. Jarosław Stróżyk mówi wprost: "Jest to groźne zjawisko". Od razu jednak zastrzega: "Ale nie nowe".


Przypomina, że szpiegostwo przemysłowe, odwrócona inżynieria i wykradanie planów technologicznych było specjalnością Związku Sowieckiego, wspieranego przez inne państwa bloku wschodniego.


"Jesteśmy świadkami walki technologicznej prowadzonej przez największe światowe mocarstwa. Europa jest jednym z pól bitewnych. Niemiecki przemysł zbrojeniowy ma swoje dość poważne aktywa i w związku z tym Rosjanie próbują uzyskać do nich dostęp" - analizuje generał rezerwy, który jest wiceprezes Fundacji Stratpoints i wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego.


"Rosja jest szalenie konsekwentna w takich działaniach, nie zwracając uwagi na chwilowe - z jej punktu widzenia - ocieplenia, czy ochłodzenia relacji politycznych. Twardo realizuje swoje interesy wywiadowcze. Ta stałość działań jest podstawą sukcesu Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) i wywiadu wojskowego (GU). W wielu miejscach demokratyczna wolność gospodarcza i reguły państwa prawa pozwalają dosłownie hasać rosyjskim tajnym służbom" - ocenia oficer.


Zwraca przy tym uwagę na fakt, który widać również w relacji "Bilda": służby wywiadowcze bezwzględnie wykorzystują rosyjską diasporę żyjącą za granicą, czy środowiska sympatyzujące z Moskwą.


"Doskonałym przykładem jest ostatni skandal szpiegowski w Sofii. Żona organizatora całej siatki szpiegowskiej, byłego oficera bułgarskiego, była Rosjanką. I to ona była łącznikiem z ambasadą rosyjską. Jest to trudne do kontrolowania biorąc pod uwagę bardzo liczną rosyjską diasporę od Niemiec przez Wielką Brytanię po Hiszpanię i Czarnogórę" - opowiada Stróżyk.


"Jednak zarówno w przypadku Niemiec jak i innych państw coraz wyraźniej widać powrót do wykorzystywania sympatii niektórych obywateli tych krajów wobec Rosji do pozyskiwania informacji. Rosja urosła w oczach m.in. niektórych Niemców, Francuzów, czy Włochów do mitycznego, wspaniałego lwa, walczącego o wartości i przeciwstawiającego się dekadencji Zachodu. Jest to oczywiście opinia zupełnie nieuprawniona, wykreowana przez umiejętną propagandę. Nie ma to nic wspólnego z realiami funkcjonowania Rosji" - podkreśla generał.


"Świadomość rosyjskiego zła jest jednak bardzo niska na terenie Unii Europejskiej. Odwrotnie - jest idealizacja, zainteresowanie Rosją. I jest to praca m.in. dla polskiej dyplomacji i oficerów, żeby wciąż to tłumaczyć, żeby chociażby pewne elementy prawdy o Rosji przebijały się na Zachodzie" - konkluduje były wiceszef natowskiego wywiadu.


Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ jar/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 21:20 Jaros (PO): gwarantuję, że jako przyszły marszałek Dolnego Śląska będę współpracował z Wrocławiem (krótka… Gwarantuję, że jako przyszły marszałek Dolnego Śląska będę współpracował i wypracujemy najlepszy program dla Wrocławia, aglomeracji i metropolii wrocławskiej… » więcej 2024-04-19, godz. 21:20 PŚ w ujeżdżeniu - triumf Szweda Kittela w Grand Prix Freestyle w Rijadzie Reprezentant Szwecji Patrik Kittel dosiadający Touchdown wygrał w Rijadzie konkurs Grand Prix Freestyle finałowych zawodów Pucharu Świata w ujeźdżeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 21:20 Komunikat Totalizatora Sportowego (19-04-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-04-19Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-04-19, godz. 21:20 Koszalin/ 283 filmy zgłoszone do trzech konkursów 43. KFDF „Młodzi i Film” 283 filmy biorą udział w selekcji trzech konkursów 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” - poinformowała w piątek Anna Serdiukow… » więcej 2024-04-19, godz. 21:20 Wrocław/ Rafał Trzaskowski (PO) udzielił poparcia Jackowi Sutrykowi w walce o prezydenturę (opis) Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO) udzielił w piątek poparcia ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi. „W czasach… » więcej 2024-04-19, godz. 21:10 Ekstraliga żużlowa - Apator - Unia 59:31 (opis) Apator Toruń - Fogo Unia Leszno 59:31. Punkty: Apator Toruń: Emil Sajfutdinow 14 (3,3,2,3,3), Robert Lambert 11 (2,2,2,2,3), Patryk Dudek 10 (1,1,3,3,2)… » więcej 2024-04-19, godz. 21:10 Pomorskie/ W II turze wyborów mieszkańcy wybiorą 23 wójtów, 14 burmistrzów i 4 prezydentów miast W niedzielę mieszkańcy woj. pomorskiego, w II turze wyborów samorządowych, wybiorą 23 wójtów, 14 burmistrzów i 4 prezydentów: Gdyni, Tczewa, Wejherowa… » więcej 2024-04-19, godz. 21:10 Warszawa/ Osiem osób zakwalifikowano do II etapu konkursu na dyrektora Teatru Lalka Osiem osób przechodzi do drugiego etapu konkursu na dyrektora Teatru Lalka w Warszawie. Komisja konkursowa zbierze się ponownie w maju - poinformowano w piątek… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 W uzgodnieniach projekt nowelizacji przeciw rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym Do uzgodnień trafił nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Dotyczy… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Portal Infobae: na trop ws. pobicia Wołkowa naprowadziła polskie służby argentyńska policja Policja Argentyny naprowadziła polskie organy ścigania na trop w sprawie grupy obywateli Polski mających pracować dla rosyjskich służb wywiadowczych, która… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »