Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-12, 05:40 Autor: PAP

Dziś (środa, 12 maja) w kraju

Dziś jest środa, sto trzydziesty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.48, zachód o 20.17. Imieniny obchodzą: Dominika, Joanna, Achilles oraz Pankracy, Jan, Teodora.


# # #


657 lat temu król Kazimierz III Wielki ogłosił akt fundacyjny Akademii Krakowskiej - najstarszej polskiej uczelni, w 1817 r. przemianowanej na Uniwersytet Jagielloński.


351 lat temu w Dreźnie urodził się przyszły król Polski August II Mocny z dynastii Wettinów.


102 lata temu w Warszawie rozpoczęła działalność Francuska Szkoła Pilotów, jedna z pierwszych wojskowych szkół lotniczych w Polsce.


95 lat temu podczas zamachu majowego odbyło się spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie.


86 lat temu w Belwederze w Warszawie o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski.


86 lat temu gen. Edward Śmigły-Rydz objął stanowisko generalnego inspektora Sił Zbrojnych.


51 lat temu w Londynie zmarł gen. Władysław Anders, organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2. Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza; pochowany na cmentarzu Monte Cassino.


31 lat temu powstało Porozumienie Centrum; przewodniczącym partii wybrany został Jarosław Kaczyński.


27 lat temu odbyła się premiera filmu "Trzy kolory. Czerwony" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.


15 lat temu Sejm przyjął ustawę powołującą Centralne Biuro Antykorupcyjne.


# # #


Dziś na trzydniowe posiedzenie zbiera się Senat, który zajmie się m.in. wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz nowelą ustawy covidowej, zgodnie z którą o 187 mln zł zostanie zwiększona rezerwa subwencji oświatowej i możliwe będzie organizowanie punktów szczepień w aptekach.


Senatorowie PiS chcą, by na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu izba zajęła się uchwaloną w miniony wtorek ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy opisuje Krajowy Planu Odbudowy, który rząd skierował już do KE.


We wtorek Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zaapelowali do Senatu o jak najszybsze procedowanie tej ustawy, a także o niewprowadzanie do niej poprawek. Według nich poprawki byłyby niezgodne z prawem UE. Pęk zapowiedział, że na początku posiedzenia złoży wniosek, by Senat poszerzył porządek obrad o ustawę ratyfikacyjną.


W kwietniu Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, posła Bartłomieja Wróblewskiego. Aby mógł on objąć to stanowisko musi teraz jeszcze uzyskać poparcie Senatu.


Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ub. roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.


ero/


# # #


Transformacja energetyczna, zielona ekonomia, Krajowy Plan Odbudowy, perspektywy sektora bankowego, cyberbezpieczeństwo, czy ochrona zdrowia - to główne tematy rozpoczynającego się w środę dwudniowego kongresu Impact'21. Zaplanowano m.in. wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina i szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego.


Zdaniem organizatorów, celem spotkania jest stawienie czoła wyzwaniom rzeczywistości, wypracowanie nowych sojuszów oraz redefinicja starych pojęć.


mmu/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 15:10 Rozpoczęły się zdjęcia do thrillera z Weroniką Rosati w roli głównej i Christopherem Lambertem Aktorka opublikowała na Instagramie kilka zdjęć z planu filmu „It's not over”. Wyjaśniła, że teraz już może podzielić się wiadomością o międzynarodowej… » więcej 2021-06-15, godz. 15:10 Warszawa/ Zakończyła się kontrola mazowieckiego konserwatora zabytków na moście Poniatowskiego 'Aktualnie są przygotowane dokumenty pokontrolne' - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Kontrola rozpoczęła się we wtorek 8 czerwca… » więcej 2021-06-15, godz. 15:10 Krakowski Salon Ekonomiczny NBP ponownie otwarty Krakowski Salon Ekonomiczny NBP - nowoczesna placówka edukacyjna prezentująca m.in. historię pieniądza w Polsce - została ponownie otwarta. Jednym z pierwszych… » więcej 2021-06-15, godz. 15:10 Legnica/ Mężczyzna uciekał przed policjantami przez balkon na czwartym piętrze Mężczyzna podejrzany o kradzieże uciekał przed policjantami z czwartego piętra przez balkonem, a następnie balkonami sąsiadów. Został zatrzymany i sprowadzony… » więcej 2021-06-15, godz. 15:10 TSUE: Czechy wniosły o zasądzenie kary dla Polski za dalsze wydobywanie węgla w Turowie (krótka) Czechy zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości UE o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego… » więcej 2021-06-15, godz. 15:10 Sejm przyjął uchwałę w sprawie wezwania rządów państw UE i NATO do działań na rzecz przerwania budowy Nord Stream… Sejm przyjął we wtorek uchwałę w sprawie wezwania rządów państw UE i NATO, w tym szczególnie rządu Republiki Federalnej Niemiec do podjęcia pilnych działań… » więcej 2021-06-15, godz. 15:10 ALLIANZ POLSKA OFE wartość jednostki rozrachunkowej ALLIANZ Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-15, godz. 15:00 Łomża/ Uroczyście otwarto Halę Kultury Różnym działaniom kulturalnym w mieście służy otwarta we wtorek w Łomży (Podlaskie) Hala Kultury. Powstała z przebudowanej zabytkowej hali targowej. Otwarto… » więcej 2021-06-15, godz. 15:00 PKO BP BANKOWY OFE wartość jednostki rozrachunkowej PKO BP BANKOWY Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-15, godz. 15:00 Prezydent: mam nadzieję, że Polski Ład przyniesie Polsce rozwój na dziesięciolecia (krótka2) Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Bratysławie wyraził nadzieję, że realizacja Polskiego Ładu, programu rządowego, który - jak podkreślił - stanowi rozwinięcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »