Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-12, 05:40 Autor: PAP

Dziś (środa, 12 maja) w kraju

Dziś jest środa, sto trzydziesty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.48, zachód o 20.17. Imieniny obchodzą: Dominika, Joanna, Achilles oraz Pankracy, Jan, Teodora.


# # #


657 lat temu król Kazimierz III Wielki ogłosił akt fundacyjny Akademii Krakowskiej - najstarszej polskiej uczelni, w 1817 r. przemianowanej na Uniwersytet Jagielloński.


351 lat temu w Dreźnie urodził się przyszły król Polski August II Mocny z dynastii Wettinów.


102 lata temu w Warszawie rozpoczęła działalność Francuska Szkoła Pilotów, jedna z pierwszych wojskowych szkół lotniczych w Polsce.


95 lat temu podczas zamachu majowego odbyło się spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie.


86 lat temu w Belwederze w Warszawie o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski.


86 lat temu gen. Edward Śmigły-Rydz objął stanowisko generalnego inspektora Sił Zbrojnych.


51 lat temu w Londynie zmarł gen. Władysław Anders, organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2. Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza; pochowany na cmentarzu Monte Cassino.


31 lat temu powstało Porozumienie Centrum; przewodniczącym partii wybrany został Jarosław Kaczyński.


27 lat temu odbyła się premiera filmu "Trzy kolory. Czerwony" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.


15 lat temu Sejm przyjął ustawę powołującą Centralne Biuro Antykorupcyjne.


# # #


Dziś na trzydniowe posiedzenie zbiera się Senat, który zajmie się m.in. wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz nowelą ustawy covidowej, zgodnie z którą o 187 mln zł zostanie zwiększona rezerwa subwencji oświatowej i możliwe będzie organizowanie punktów szczepień w aptekach.


Senatorowie PiS chcą, by na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu izba zajęła się uchwaloną w miniony wtorek ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy opisuje Krajowy Planu Odbudowy, który rząd skierował już do KE.


We wtorek Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zaapelowali do Senatu o jak najszybsze procedowanie tej ustawy, a także o niewprowadzanie do niej poprawek. Według nich poprawki byłyby niezgodne z prawem UE. Pęk zapowiedział, że na początku posiedzenia złoży wniosek, by Senat poszerzył porządek obrad o ustawę ratyfikacyjną.


W kwietniu Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, posła Bartłomieja Wróblewskiego. Aby mógł on objąć to stanowisko musi teraz jeszcze uzyskać poparcie Senatu.


Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ub. roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.


ero/


# # #


Transformacja energetyczna, zielona ekonomia, Krajowy Plan Odbudowy, perspektywy sektora bankowego, cyberbezpieczeństwo, czy ochrona zdrowia - to główne tematy rozpoczynającego się w środę dwudniowego kongresu Impact'21. Zaplanowano m.in. wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina i szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego.


Zdaniem organizatorów, celem spotkania jest stawienie czoła wyzwaniom rzeczywistości, wypracowanie nowych sojuszów oraz redefinicja starych pojęć.


mmu/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2024-03-29, godz. 07:10 Wielki Piątek – kulminacyjny moment czasu pasyjnego dla luteranów W Wielki Piątek luteranie przeżywają kulminacyjny moment czasu pasyjnego. To najważniejsze święto w roku liturgicznym. To wtedy - podkreśliła rzecznik… » więcej 2024-03-29, godz. 07:00 Od 20 lat w NATO: Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia (dokumentacja) Dokładnie 20 lat temu - 29 marca 2004 r. - członkami Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) zostały Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia oraz… » więcej 2024-03-29, godz. 07:00 Regaty Oxford-Cambridge - zanieczyszczenie Tamizy rzuca cień na wyścig Testy przeprowadzone przed startem słynnych regat wioślarskich Oxford-Cambridge wykazały zanieczyszczenie pałeczkami okrężnicy rzeki Tamizy, na której w… » więcej 2024-03-29, godz. 06:50 W okresie świąt na drogi wyjedzie więcej policyjnych patroli Od piątku do poniedziałku w związku z wyjazdami świątecznymi na drogach w całym kraju pojawi się więcej policyjnych patroli, w tym nieoznakowane oraz grupy… » więcej 2024-03-29, godz. 06:50 "GW": Donald Tusk dla europejskich gazet - Żyjemy w czasach przedwojennych Żyjemy w najbardziej krytycznym momencie od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Następne dwa lata zadecydują o wszystkim - mówi premier Donald Tusk… » więcej 2024-03-29, godz. 06:40 Prof. Giannopoulos: szpiczak to podstępna choroba Szpiczaka nie da się wyleczyć, ale da się go kontrolować - powiedział PAP prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, ekspert z dziedziny hematologii klinicznej… » więcej 2024-03-29, godz. 06:20 Wybory samorządowe/ Ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika Piątek jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach s… » więcej 2024-03-29, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: piątek ciepły i pogodny, raczej bez deszczu Piątek z niewielkim zachmurzeniem i raczej bez opadów. Porywy wiatru do 65 km/h tylko na terenach podgórskich. Najcieplej będzie na południu kraju, do 18… » więcej 2024-03-29, godz. 06:20 "Financial Times": właściciel F1 Liberty Media chce przejąć cykl MotoGP Amerykańska grupa kapitałowa Liberty Media, właściciel serii wyścigowej Formuła 1, jest blisko zawarcia transakcji wartej 4 mld euro dotyczącej zakupu spółki… » więcej 2024-03-29, godz. 06:20 Prognoza pogody na 29 i 30 marca Jak informuje IMiGW nad Polską rozbuduje się klin wyżu znad krajów bałkańskich, na skraju niżu z rejonu Wysp Brytyjskich pozostaną jedynie krańce północno-zachodnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »