Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 13:00 Autor: PAP

Bułgaria/ Prezydent rozwiązał parlament; przedterminowe wybory odbędą się 11 lipca

Prezydent Bułgarii Rumen Radew wydał we wtorek dekrety o rozwiązaniu parlamentu, który nie zdołał wyłonić rządu, i wyznaczeniu daty przedterminowych wyborów na 11 lipca. Jednocześnie powołał gabinet tymczasowy, który będzie sprawował władzę do wyborów, oraz nową Centralną Komisję Wyborczą.

Na czele rządu tymczasowego stoi generał rezerwy Stefan Janew, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. W ostatnich dwóch dekadach 61-letni Janew kierował dyrekcjami ds. polityki obronnej i polityki bezpieczeństwa w resorcie obrony, zajmował stanowisko attache wojskowego w Waszyngtonie, pełnił kierownicze funkcje w NATO-wskim Centrum Doskonalenia ds. Obrony przed Terroryzmem w Ankarze oraz pracował w bazie NATO w Mons.


Część członków tymczasowego rządu, którego głównym zadaniem jest przygotowanie nowych wyborów, to członkowie poprzedniego gabinetu. Janew był w nim wicepremierem i ministrem obrony.


W obecnym gabinecie są przedstawiciele zarówno lewicy, jak i centroprawicy oraz eksperci, w tym kilku naukowców i biznesmenów, absolwentów Harvarda. Ministrem sprawiedliwości jest Janaki Stoiłow, członek kierownictwa Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, jeden z autorów obecnej konstytucji i poseł parlamentów siedmiu kadencji od 1990 r. Ministrem zdrowia jest Stojczo Kacarow, jeden z założycieli centroprawicowej kolacji Demokratyczna Bułgaria. Ministrem kultury prezydent mianował prof. Welisława Minekowa, jednego z trzech głównych organizatorów antyrządowych protestów, które wstrząsały krajem latem i jesienią 2020 r.


Na czele resortu spraw zagranicznych staje Swetłan Stoew, obecny ambasador Bułgarii w Danii. Ministrem obrony jest Georgi Panajotow, zawodowy dyplomata, były przedstawiciel Bułgarii w OBZ.


Tymczasowy rząd ma trzech wicepremierów. Są to: Atanas Pekanow ds. zarządzania funduszy unijnych, Gałab Donew ds. socjalnych oraz Bojko Raszkow, były szef Krajowej Służby śledczej i biura ds. kontroli nad specjalnymi środkami wywiadowczymi. Będzie on jednocześnie ministrem spraw wewnętrznych.


Ustępujący rząd Bojko Borisowa ma przekazać władzę następcom w środę.


Ewgenia Manołowa (PAP)


man/ akl/


Kraj i świat

2021-06-21, godz. 18:10 Ekstraklasa piłkarska - trzeci awans Górnika Łęczna Do udanych mogą piłkarze Górnika Łęczna zaliczyć dwa minione sezony, w których rok po roku zaliczali awanse z drugiej ligi do pierwszej i z pierwszej do… » więcej 2021-06-21, godz. 18:10 Fundusze inwestycyjne - wartość jednostek netto Wartości netto jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych » więcej 2021-06-21, godz. 18:10 Zamknięcia na giełdach w Europie (tabela) Poniżej zamknięcia i zmiany wybranych indeksów giełdowych w Europie. » więcej 2021-06-21, godz. 18:10 Dziś (wtorek, 22 czerwca) na świecie BRUKSELA - Posiedzenie Rady do Spraw Ogólnych. Rada przygotuje szczyt Rady Europejskiej, zaplanowany na 24?25 czerwca 2021 r. Ministrowie wymienią też poglądy… » więcej 2021-06-21, godz. 18:10 Tour de France - powrót Marka Cavendisha Po trzyletniej przerwie w Tour de France wystartuje Brytyjczyk Mark Cavendish. Zwycięzca 30 etapów 'Wielkiej Pętli' będzie walczyć na sprinterskich odcinkach… » więcej 2021-06-21, godz. 18:00 Włochy/ U ponad 40 proc. osób wzrost stanów lękowych i depresyjnych w pandemii U ponad 40 procent Włochów doszło podczas pandemii i lockdownu do nasilenia się stanów lękowych i depresyjnych - wynika z badań naukowców z uniwersytetów… » więcej 2021-06-21, godz. 18:00 USA/ Rząd nałożył nowe sankcje na Białoruś Amerykański resort finansów ogłosił w poniedziałek rozszerzenie listy sankcji ws. Białorusi o 16 osób i pięć podmiotów, w tym białoruskie KGB oraz wojska… » więcej 2021-06-21, godz. 18:00 Poznań/ Młoda Ukrainka straciła rękę w pralni; pracodawca skazany Pochodząca z Ukrainy Alona Romanenko w trakcie pracy w pralni w podpoznańskim Luboniu uległa wypadkowi. Magiel, przy którym pracowała, wciągnął jej rękę… » więcej 2021-06-21, godz. 17:50 Podlaskie/ Kierowca ranny po wypadku na przejeździe kolejowym 20-letni kierowca osobowego auta został ranny i trafił do szpitala po wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Orlanka (Podlaskie). Kierowany… » więcej 2021-06-21, godz. 17:50 Para Prezydencka wzięła udział w akcji "sprzątaMY"; apelowała, by nie zostawiać po sobie w lesie śmieci Wszyscy korzystamy z lasów, są one ostoją dzikiej przyrody, dlatego powinniśmy wspólnie o nie zadbać. Gorąco apelujemy do wszystkich naszych rodaków, by… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »