Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 12:40 Autor: PAP

Podlaskie/ W Kościele wschodnim dzień wspominania zmarłych - Radonica

W Kościele wschodnim przypada we wtorek tzw. Radonica - w okresie paschalnym tradycyjny dzień wspominania zmarłych. W województwie podlaskim prawosławni odwiedzają w tym dniu cmentarze i modlą się za zmarłych.

Okres paschalny jest w Cerkwi najważniejszym czasem na wspominanie zmarłych. Jak tłumaczą duchowni, chrześcijanie spieszą wtedy na groby bliskich, by podzielić się z nimi radosną nowiną, że Chrystus zmartwychwstał.


W tym czasie dniem modlitw za zmarłych jest przede wszystkim tzw. Radonica - wypadająca w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim. Nazwa pochodzi od słowa "radość" i ma przypominać o radości płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa. W niektórych krajach tradycją jest przynoszenie tego dnia na cmentarze jedzenia, by - po modlitwach w cerkwi - przy grobach bliskich spożyć posiłek i wspominać zmarłych.


W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, duży ruch na cmentarzach był też w minioną sobotę oraz w niedzielę, zwaną przewodnią (w tradycji zwanej "prowodami"); również wtedy duchowni święcili groby, modlono się za tych, co odeszli.


W Kościele prawosławnym oddawanie czci zmarłym 1 i 2 listopada, praktykowane przez katolików, nie należy do tradycji. W listopadzie takim dniem jest dla prawosławnych tzw. rodzicielska sobota. Cerkiewnosłowiańskie określenie "sobota rodzicielska" mówi nie tyle o modlitwie za rodziców, ile za tych, którzy odeszli już do przodków.


Ten dzień zwany jest też "sobotą dymitriewską", bo to ostatnia sobota przed dniem św. Dymitra, obchodzonym w Cerkwi zawsze 8 listopada. W tym roku będzie to 6 listopada, ale zdarzały się lata, gdy ten dzień wypadał 1 listopada, czyli w katolicki dzień Wszystkich Świętych, lub 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny.


Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. Według danych GUS - uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. (PAP)


Autor: Robert Fiłończuk


rof/ robs/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 14:50 Niemcy/ Rośnie liczba osób zakażonych hantawirusem; roznoszą go gryzonie Według Związkowego Urzędu Zdrowia w Badenii-Wirtembergii wszędzie tam, gdzie żyją norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy, 'ponadprzeciętna liczba'… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 Warszawa/ Miał ukraść 60 rowerów; grozi mu do 5 lat więzienia Policja zatrzymała 43-latka, który jest podejrzany o kradzież około 60 rowerów na terenie Warszawy. Mężczyzna trafił do aresztu. Grozi mu kara do 5 lat… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 Legnica/ Mężczyzna strzelał z wiatrówki do uczniów; ranił 16-latkę 32-letni mężczyzna z okna swojego mieszkania strzelał z wiatrówki do uczniów znajdujących się przed budynkiem legnickiej szkoły raniąc śrutem 16-latkę… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 MRPiT oczekuje dużych korzyści po liberalizacji przepisów ws. wiatraków na lądzie Rozwój branży dostawców, zwiększenie polskiego łańcucha wartości, wielostronne korzyści dla samorządów i mieszkańców, tańsza energia dla przemysłu… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 TFI SUPERFUND SA wartości jednostek uczestnictwa TFI SUPERFUND SA wartości jednostek na dzień: 2021-06-15 » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 Ewa Chodakowska wraz Instytutem Matki i Dziecka opracowuje program ćwiczeń dla nauczycieli WF-u Popularna trenerka fitness ma nową misję - chce rozruszać młode pokolenie. Właśnie ogłosiła, że wraz z Instytutem Matki i Dziecka przygotowuje program… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 Kraków/ Organizatorzy ogłosili główny program 13. Festiwalu Conrada Organizatorzy Festiwalu Conrada ogłosili w środę program główny tegorocznej, 13. edycji. Wcześniej zapowiedzieli, że wśród najważniejszych gości będą… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 UE/ Szef unijnej dyplomacji: nie ma wielkiej nadziei na lepsze stosunki między Unią Europejską a Rosją (opis) Nie ma wielkiej nadziei na lepsze stosunki między Unią Europejską a Rosją w najbliższym czasie - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli… » więcej 2021-06-16, godz. 14:50 Lubuskie/ Śmiertelny wypadek motocyklisty na drodze wojewódzkiej nr 132 39-letni motocyklista zginął w wypadku na drodze wojewódzkiej nr 132 między Motylewem a Białczem w pow. gorzowskim. Droga jest zablokowana. Obowiązują objazdy… » więcej 2021-06-16, godz. 14:40 Warszawa/ Poboży krytycznie o powtórzeniu zmian na pl. Zbawiciela; pyta o wyniki pilotażu Radny PiS Błażej Poboży krytykuje powtórzenie zmian na pl. Zbawiciela w Warszawie i pyta o ocenę pilotażu, w ramach którego wprowadzano je rok temu. Zawsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »