Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 12:40 Autor: PAP

Senackie komisje za projektem noweli zapewniającej dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w połogu

Zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków z listy leków refundowanych kobietom w czasie połogu zakłada projekt nowelizacji, który zarekomendowały jednogłośnie we wtorek senackie komisje: Zdrowia i Ustawodawcza. Teraz z takiego przywileju mogą korzystać kobiety tylko okresie ciąży.

Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który przygotowała grupa senatorów Koalicji Obywatelskiej (KO).


W myśl założeń projektu nowelizacji dostęp do bezpłatnych leków przysługiwać ma kobietom nie tylko w czasie ciąży, do 15 dni po planowanej dacie porodu (jak było do tej pory), ale również w czasie połogu, jednak nie dłużej niż 8 tygodni po planowanej dacie porodu. We wtorek senackie komisje: Zdrowia i Ustawodawcza jednogłośnie rekomendowały jego przyjęcie.


"Tą zmianą chcemy poszerzyć możliwość dostępu do bezpłatnych leków, również kobietom w czasie połogu. (...) Ciąża i poród są tymi etapami, których dopełnienie stanowi połóg i w czasie połogu kobieta wymaga równie troskliwej opieki, a czasami zastosowania leczenia, po to, aby organizm mógł wrócić do stanu sprzed zajścia w ciążę" - zwróciła uwagę senator Ewa Matecka (KO), jedna z autorek projektu nowelizacji.


Dodała, że tym okresie kobiety mogą cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości, które wymagają leczenia. W uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano na nadciśnienie tętnicze, depresję poporodową, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i niedokrwistość.


Wiceszef resortu zdrowia Maciej Miłkowski przypomniał w czasie posiedzenia komisji, że w 2020 r. Senat złożył podobne poprawki (z rozszerzeniem dostępu do darmowych leków o czas połogu) do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale przepadły w czasie prac parlamentarnych. Ostatecznie w maju ubiegłego roku prezydent podpis znowelizowaną ustawę zapewniającą darmowe leki z listy leków refundowanych przysługują kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia do upływu 15 dni po planowej dacie porodu wskazanej w zaświadczeniu wystawionym przez lekarza lub położną. Z bezpłatnych leków korzystają również przyszłe matki, które nie są ubezpieczone.


"Wówczas odnieśliśmy się negatywnie do tych zmian (...). Przedłożenie rządowe było inne. Obawialiśmy się przekroczenia budżetu, który został przedstawiony w ustawie tej przedłożonej, ale dzisiaj mamy informacje faktycznie, jak ta ustawa jest realizowana" - powiedział wiceszef resortu zdrowia Maciej Miłkowski. Dodał, że teraz MZ ma już więcej danych na temat realizacji założeń poprzedniej nowelizacji, która weszła w życie 1 września - znana jest liczba osób korzystających z tego rozwiązania - wartość środków i rodzaje wykupowanych leków. Obecnie korzysta z niego ok. 17 tys. kobiet miesięcznie. Dodał, że dofinansowanie do leków zakupionych w pierwszym kwartale tego roku w ten sposób wyniosło 1,7 mln zł.


"Dzisiaj jesteśmy w stanie powiedzieć, że powinno nastąpić rozszerzenie (ustawy - PAP)" - podkreślił.


Dodał, że MZ merytorycznie popiera projekt nowelizacji, ale formalnie - nie popiera ze względu na planowane m.in. wprowadzenie do ustawy kolejnych refundowanych leków związanych z monitorowaniem cukrzycy.


W uzasadnieniu projektu noweli czytamy, że proponowane wsparcie finansowe dla kobiet zarówno w okresie ciąży, jak i połogu, będzie ważnym elementem szeroko pojętego wsparcia rodziny, ponieważ pozwoli jej członkom skupić się na wzmacnianiu więzi emocjonalnych, a nie wyłącznie na zapewnieniu bytu materialnego.(PAP)


autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ krap/


Kraj i świat

2021-06-20, godz. 02:00 Nowa Biała po pożarze; 21 domów uszkodzonych, na miejsce jedzie premier 21 budynków mieszkalnych w Nowej Białej w wyniku pożaru w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie… » więcej 2021-06-20, godz. 01:40 Brazylia/Anty prezydenckie manifestacje w ponad 20 miastach Protestujący przeciwko prezydentowi Bolsonaro wyszli w sobotę na ulice w ponad dwudziestu miastach w całej Brazylii domagając się jego ustąpienia po opublikowaniu… » więcej 2021-06-20, godz. 01:10 Przyznano nagrody 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (opis) Pełnometrażowe „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego i „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej oraz krótkie „Jestem tutaj” Julii… » więcej 2021-06-20, godz. 01:00 Konsul Republiki Słowackiej o pożarze w Nowej Białej: To ogromna tragedia Do Nowej Białej przyjechał konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Tomasz Kaszaj, który zapewnił o wsparciu ofiar wielkiego pożaru wsi. Do dyspozycji… » więcej 2021-06-20, godz. 01:00 Prezydent: Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej na Podhalu Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej - napisał prezydent Andrzej Duda w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze i Facebooku. W sobotę we… » więcej 2021-06-20, godz. 00:50 ME 2021 - Paulo Sousa: jestem dumny, piłkarze pokazali charakter Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa nie ukrywał satysfakcji po zremisowanym 1:1 meczu z Hiszpanią w Sewilli w grupie E mistrzostw Europy. 'Pokazaliśmy… » więcej 2021-06-20, godz. 00:50 Dwie osoby zginęły w Łodzi po zderzeniu motocykla z autem osobowym Po wypadku w al. Włókniarzy w Łodzi dwie osoby nie żyją, a dwie są ranne - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik straży pożarnej w województwie… » więcej 2021-06-20, godz. 00:40 Premier po pożarze we wsi Nowa Biała: Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny miały dach nad głową Nikogo nie zostawimy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową - napisał na Facebooku premier… » więcej 2021-06-20, godz. 00:30 Pożar we wsi Nowa Biała ugaszony; trwa rozbiórka budynków Strażacy ugasili pożar we wsi Nowa Biała. 13 budynków mieszkalnych oraz 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Trwa ich roz… » więcej 2021-06-20, godz. 00:30 ME 2021 - Morata: to kolejny mecz, który nam uciekł Alvaro Morata nie ukrywał rozczarowania faktem, że hiszpańscy piłkarze mają na koncie dwa remisy w fazie grupowej mistrzostw Europy. 'To kolejny mecz, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »