Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 12:20 Autor: PAP

Joński i Szczerba: domagamy się informacji w sprawie planowanych przekształceń szpitali

Klub KO będzie się domagać na posiedzeniu Sejmu informacji rządu w sprawie restrukturyzacji szpitali i odpowiedzi na pytanie, czy rząd zamierza przejmować szpitale powiatowe - mówili na wtorkowej konferencji przez Ministerstwem Zdrowia posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński (KO).

Szczerba powiedział na konferencji prasowej, że z prowadzonej przez posłów kontroli w resorcie zdrowia wynika, że zagrożony jest byt szpitali powiatowych. "Chodzi o 301 szpitali zarządzanych przez powiaty" - zaznaczył.


Jego zdaniem utworzenie w MZ już w grudniu zespołu ds. restrukturyzacji szpitali oznacza zamiar "położenia rządowej, PiS-owskiej łapy na szpitalach powiatowych".


Drugi element to "położenie łapy na kadrach". "Ma powstać korpus menadżerów zdrowia. Co to oznacza? To oznacza, że minister będzie prowadził rejestr menadżerów zdrowia - dyrektorów, którzy będą mogli być powoływani na funkcje kierownicze w placówkach szpitalnych" - powiedział Szczerba.


Dariusz Joński dodał, że "odpowiedź, co się stanie ze szpitalami powiatowymi, mamy na stronie 262 Krajowego Planu Odbudowy". Jest tam zapisane, że utworzony zostanie scentralizowany nadzór nad szpitalami poprzez powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. Wprost jest też mowa o przejmowaniu szpitali.


"Projekt ustawy jest w MZ, a ma iść w kierunku przejmowania szpitali powiatowych, które były finansowane przez ostatnie 20 lat przez samorządy" - powiedział Joński.


Jego zdaniem mechanizm będzie taki, że minister zdrowia będzie nadzorował Agencję Rozwoju Szpitali, która będzie decydowała, gdzie będą wysyłani tzw. komisarze, którzy za te szpitale będą odpowiadali. "Mamy informację, że część tych szpitali będzie przewidzianych do zamknięcia" - dodał.


"Samorządowcy, mieszkańcy, lekarze, pielęgniarki nie godzą się na to" - mówił Joński. Ocenił, że "to jest skok na szpitale powiatowe".


Zwrócił uwagę, że Lewica cieszyła się, że wynegocjowała pieniądze na szpitale powiatowe w Funduszu Odbudowy, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy.


"Zobaczcie drodzy negocjatorzy z Lewicy, dlaczego PiS tak chętnie dał pieniądze na szpitale powiatowe. Dlatego, że przejmuje szpitale od powiatów i będzie sam decydował poprzez komisarzy politycznych, co się w tych szpitalach będzie działo" - mówił Joński.


"Będziemy żądali jako KO pokazania jak najszybciej projektu ustawy. I zrobimy wszystko, by rząd nie położył łapy na szpitalach powiatowych" - zapowiedział Joński.


"W przyszłym tygodniu jest trzydniowe posiedzenie Sejmu. Będziemy żądać informacji rządu w sprawie restrukturyzacji szpitali i w sprawie przejęcia szpitali tymczasowych" - powiedział Szczerba.


"Mówimy: sprawdzam. Chcemy zobaczyć wszystkie dokumenty, które dotyczą 301 szpitali miejskich i powiatowych" - dodał.


Do czasu nadania depeszy nie udało się uzyskać komentarza resortu zdrowia. (PAP)


(planujemy kontynuację tematu)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ itm/


Kraj i świat

2021-06-21, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 21 czerwca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Jakub Moder nie wziął udziału w poniedziałkowym przedpołudniowym treningu reprezentacji Polski na Polsat Plus… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 ZPPM: mleko jako napój to przykład kuriozów prawnych UE Mleko jako napój to przykład unijnych kuriozów prawnych - stwierdza Związek Polskich Przetwórców Mleka, odnosząc się doniedawnych wytycznych KE. Zwraca… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 Lubuskie/ Nad regionem burzowo, na razie bez poważnych zdarzeń W poniedziałek straż pożarna odnotowała w Lubuskiem ok. 30 zgłoszeń dot. skutków pogody; przede wszystkim z Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 Rosja/ Za wybitną postać historyczną Putina uważa dwukrotnie mniej Rosjan niż w 2017 r. 15 proc. Rosjan uważa prezydenta Władimira Putina za wybitną postać historyczną i jest to dwukrotnie mniej, niż w 2017 roku, gdy oceniało go tak 34 proc… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 OFE wartości jednostek rozrachunkowych z 2021-06-18 Notowania jednostek rozrachunkowych OFE » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 Marzena Gajewska nagrodzona na 24. festiwalu filmowym w Szanghaju za rolę w "Amatorach" Marzena Gajewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 24. festiwalu filmowego w Szanghaju. Jury konkursu głównego doceniło ją za rolę Mary… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się jeszcze lekko umocnić; rentowności powinny rosnąć W kolejnych dniach EUR/PLN może testować poziom 4,5250, który jednak raczej nie zostanie przebity, ze względu na nadal silnego dolara - powiedział PAP Biznes… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych -… » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 PKO TFI - FWP PKP SFIO wartość jednostek uczestnictwa PKO TFI - FWP PKP SFIO wartości jednostek uczestnictwa na dzień: 2021-06-18 » więcej 2021-06-21, godz. 17:10 ME 2021 - węgierski strzelec gola oglądał go 300 razy i zabrał koszulkę na pamiątkę Węgierski piłkarz Attila Fiola, który zdobył gola w zakończonym remisem 1:1 spotkaniu grupowym mistrzostw Europy z Francją, przyznał, że powtórkę tej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »