Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 21:40 Autor: PAP

Poznań/ RDLP bada sprawę zniszczenia gniazd czapli siwej

Kontrola zarządzona przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu ma wyjaśnić okoliczności zniszczenia gniazd czapli siwej na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo. Sprawa została nagłośniona w ostatni weekend.

W sobotę ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" Przemysław Wylegała opisał w mediach społecznościowych zniszczenia dokonane, jak podał, w kolonii czapli siwej, w sezonie lęgowym, przy okazji wycinki drzew na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo.


"Cięcia wykonano tylko w czaplińcu, w otaczającym lesie brak cięć, co może sugerować, że było to działanie celowe. Doprowadziły do opuszczenia już zajętych gniazd i prawdopodobnie śmierci większości piskląt. Dzisiejsza kontrola wykazała tylko trzy zajęte gniazda, a reszta (kilkanaście, które zostały) z oznakami, że były zajęte w tym roku, ale zostały opuszczone. W zeszłym roku było 49 zajętych gniazd" – napisał.


Wylegała opublikował też zdjęcia dokumentujące poczynione zniszczenia, w tym zdjęcia martwych piskląt.


Pytana o sprawę rzeczniczka RDLP w Poznaniu Małgorzata Krokowska-Paluszak poinformowała PAP w poniedziałek, że sprawa jest już wyjaśniana. "Po otrzymaniu informacji przez RDLP w Poznaniu o zniszczeniu gniazd czapli siwej na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zarządził w trybie nadzwyczajnym kontrolę" – podała rzeczniczka.


Poinformowała, że na terenie nadleśnictwa, "w związku z istniejącym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dokonano pilnej wycinki obumarłych sosen w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch dróg publicznych - gminnej drogi publicznej we wsi Graby oraz powiatowej drogi publicznej z Czerniejewa do Nekli". Podała też, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu o wykonanych pracach została powiadomiona 12 marca.


Jak zapewniła, trwają konsultacje z ornitologami, specjalizującymi się w biologii i ekologii czapli siwej, które pozwolą na znalezienie najlepszego postępowania w celu odtworzenia miejsc gniazdowania ptaków.


"Dyrektor RDLP w Poznaniu zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację i zostaną wyciągnięte ewentualne konsekwencje wobec pracowników Nadleśnictwa Czerniejewo odpowiedzialnych za powyższe wydarzenia" – podała.


Przemysław Wylegała powiedział PAP w poniedziałek, że opisane w mediach społecznościowych zdarzenie nie jest odosobnione.


"To pewnie pierwszy tak rażący przypadek, gdy prace były prowadzone w sezonie lęgowym i doprowadzono do tak dużych strat na etapie wysiadywania czy wychowu młodych. Ale sytuacji, gdy w Wielkopolsce wycinano drzewa z gniazdami było w ciągu ostatnich dwóch lat przynajmniej cztery" – powiedział Wylegała.(PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ jann/


Kraj i świat

2021-06-20, godz. 08:40 KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel; ma on zawierać dane m.in. karty kredytowej i prawa jazdy Po opracowaniu koncepcji tzw. paszportów covidowych, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję - stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego… » więcej 2021-06-20, godz. 08:40 Kowalska: polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie… » więcej 2021-06-20, godz. 08:40 Stolica/ Premiera spektaklu "Uszedłem tylko ja sam" na Scenie Przodownik - w piątek Na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy 25 czerwca odbędzie się premiera spektaklu 'Uszedłem tylko ja sam' Caryl Churchill w reżyserii Agnieszki… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Francja/ Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów regionalnych i departamentalnych We Francji rozpoczęła się w niedzielę rano pierwsza tura wyborów regionalnych i departamentalnych. Analitycy wskazują, że na 10 miesięcy przed wyborami… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Gowin: V4 proponuje pozytywny program gospodarczy dla Unii Europejskiej po pandemii Grupa V4 jako pierwsza wychodzi z pozytywnym programem gospodarczym dla Unii Europejskiej po pandemii - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Liga NHL - wynik Wynik sobotniego meczu trzeciej rundy play off w hokejowej lidze NHL: Półfinał Pucharu StanleyaNew York Islanders - Tampa Bay Lightning 3:2(stan rywalizacji… » więcej 2021-06-20, godz. 08:20 Szeremeta przegrał przed czasem z Munguią o pas WBO Intercontinental Były mistrz Europy Kamil Szeremeta (21-2, 5 KO) przegrał przed czasem z Meksykaninem Jaime Munguią (37-0, 30 KO) walkę o pas WBO Intercontinental wagi średniej… » więcej 2021-06-20, godz. 08:20 Liga NBA - wynik Wynik sobotniego meczu drugiej rundy play off w koszykarskiej lidze NBA: Konferencja WschodniaBrooklyn Nets - Milwaukee Bucks 111:115 po dogrywce(stan rywalizacji… » więcej 2021-06-20, godz. 08:10 Od godz. 10 w Łodzi rusza punkt szczepień dla bezdomnych W niedzielę w Łodzi rozpoczyna się akcja szczepień dla osób bezdomnych. Specjalny punkt szczepień czynny od godz. 10 do godz. 18 zlokalizowano przed łódzką… » więcej 2021-06-20, godz. 08:10 Katarzyna Warnke oświadczyła, że gejów poznała dopiero w Teatrze Rozmaitości Aktorka, której popularność przyniosły filmy Patryka Vegi, a prywatnie żona aktora Piotra Stramowskiego, odniosła się do warszawskiej Parady Równości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »