Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 20:10 Autor: PAP

Hamas wystrzelił rakiety w stronę Jerozolimy po starciach na terenie meczetu Al-Aksa (opis)

Radykalna organizacja palestyńska Hamas dokonała w poniedziałek ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po starciach Palestyńczyków z izraelską policją na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, w których rannych zostało kilkaset osób. Chwilę później izraelska armia zaczęła atakować cele militarne Hamasu w Gazie.

Ostrzał rakietowy uruchomił syreny alarmowe w Jerozolimie i okolicach. W mieście było słychać eksplozje. Jedna rakieta spadła na zachodnich obrzeżach miasta, lekko uszkadzając dom i powodując pożar. Armia izraelska podała, że początkowo wystrzelono siedem rakiet, z których jedna została przechwycona, ale ostrzał rakietowy trwa na południu Izraela - informuje agencja AP.


Syreny zawyły krótko po tym, jak radykalna organizacja palestyńska Hamas wyznaczyła Izraelowi termin na usunięcie sił bezpieczeństwa z terenu meczetu Al-Aksa, trzeciego najświętszego miejsca islamu.


Rzecznik wojskowego skrzydła Hamasu, Abu Obeida, przekazał, że atak rakietowy był odpowiedzią na to, co nazwał, izraelskimi "przestępstwami i przemocą" w Jerozolimie. "To jest komunikat, który wróg musi dobrze zrozumieć" - oświadczył. Zagroził kolejnymi atakami, jeśli Izrael ponownie wtargnie na teren kompleksu Al-Aksa lub przeprowadzi eksmisje palestyńskich rodzin w jednej z dzielnic Wschodniej Jerozolimy.


Atak nastąpił po tym, jak 305 Palestyńczyków oraz 21 izraelskich policjantów zostało rannych w starciach na terenie meczetu Al-Aksa. To najpoważniejszy wybuch przemocy od początku trwających od kwietnia niepokojów. Według Czerwonego Półksiężyca 228 osób zostało hospitalizowanych. Siedmiu rannych jest w poważnym stanie.


Chwilę po doniesieniach o ataku rakietowym na Izrael rzecznik armii tego kraju poinformował, że izraelskie siły zaczęły atakować cele militarne Hamasu w Strefie Gazy i zmobilizowały więcej żołnierzy do jednostki w Gazie. "Zaczęliśmy przeprowadzać uderzenia na Gazę i (...) mamy na celowniku wysokiego rangą dowódcę Hamasu" - powiedział na briefingu rzecznik izraelskiej armii w momencie, gdy Hamas powiadomił o śmierci jednego ze swych dowódców w izraelskim ataku na północy tej palestyńskiej enklawy.


Izraelska armia obwiniła Hamas za ostrzał rakietowy południowej części Izraela ze Strefy Gazy, kontrolowanej przez tę radykalną organizację, i zagroziła jej konsekwencjami. Według izraelskiej armii poniedziałkowy atak rakietowy to "poważna napaść na Izrael".


Przedstawiciele służby zdrowia w Strefie Gazy, na których powołuje się agencja AP, podali, że dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w poniedziałek w wybuchu w północnej części Strefy Gazy. Przyczyna eksplozji nie była od razu znana. Nie jest jasne, czy ludzie na północy Gazy zostali trafieni przez przypadkowy atak rakietowy, czy też zginęli w wyniku izraelskiego odwetu - informuje AP.


Wcześniej Reuters podał, powołując się na palestyńskie media, że siły Izraela przeprowadziły atak rakietowy na północy Strefy Gazy, powodując obrażenia u ludzi. Media związane z Hamasem, cytowane przez AP, podały z kolei, że jeden Palestyńczyk został zabity w wyniku ataku izraelskiego drona, również na północy Strefy Gazy. (PAP)


cyk/ tebe/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 17:00 Litwa/ Protest MSZ po naruszeniu przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe Dwa rosyjskie samoloty bojowe naruszyły przestrzeń powietrzną Litwy nad Morzem Bałtyckim. Litewskie MSZ w środę wręczyło notę protestacyjną przedstawicielowi… » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 Podpowiadamy, gdzie w Europie są najlepsze kąpieliska. Nie w Polsce Szukasz doskonałych kąpielisk? Leć na Cypr. W raporcie wydanym przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), która zbadała jakość wody w 22 276 kąpieliskach… » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 Komisje senackie zajmą się propozycjami zmian w przepisach wprowadzających pakiet VAT e-commerce Komisja Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zajmą się poprawkami, zgłoszonymi do ustawy wprowadzającej pakiet… » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 Prezes NFOŚiGW: w podstawie systemu energetycznego Polski powinien być atom W podstawie systemu energetycznego Polski powinny pojawić się elektrownie jądrowe; wcześniej wytworzenie stabilnej energii, pochodzącej głównie z odnawialnych… » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 UE/ Europosłowie PiS domagają się wszczęcia procedury dot. łamania zasad praworządności przez Niemcy Eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski złożył w środę interpelację do Komisji Europejskiej, w której domaga się wszczęcia procedury dot. łamania zasad… » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 ME 2021 - Finlandia - Rosja 0:1 (wynik) Grupa B: Finlandia - Rosja 0:1 (0:1). Bramki: 0:1 Aleksiej Miranczuk (45+2). Żółta kartka - Finlandia: Glen Kamara, Daniel O'Shaughnessy. Rosja: Dmitrij… » więcej 2021-06-16, godz. 16:50 Senat/ nowela tzw. ustawy covidowej z poprawkami dot. czynszów w galeriach handlowych do komisji Nowela tzw. ustawy covidowej z poprawkami dotyczącymi czynszów w galeriach handlowych skierowana do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. » więcej 2021-06-16, godz. 16:50 Szwecja/ Rząd ogłosił program walki z przemocą wobec kobiet po serii morderstw Rząd Szwecji ogłosił w środę 40-punktowy program walki z przemocą wobec kobiet. Wiosną krajem wstrząsnęła seria morderstw dokonywanych przez mężczyzn… » więcej 2021-06-16, godz. 16:50 KO: utajnione obrady Sejmu zorganizowano by przykryć kompromitację rządu ws. cyberbezpieczeństwa Utajnione obrady Sejmu zorganizowano, by przykryć kompromitację rządu w sprawie cyberbezpieczeństwa, a właściwie jego braku; nie została przekazana żadna… » więcej 2021-06-16, godz. 16:50 XCMG dostarcza ponad 100 sztuk żurawi dostosowanych do regionu geograficznego dla międzynarodowych klientów (MediaR… XUZHOU, Chiny, 16 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Spółka XCMG (SHE:000425) 7 czerwca dostarczyła ponad 100 sztuk żurawi budowlanych o tonażu od 50 do 260… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »