Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-09, 23:00 Autor: PAP

W. Brytania/ Szefowa rządu Szkocji: drugie referendum to kwestia kiedy, a nie czy

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon powiedziała w niedzielę brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że przeprwadzenie drugiego referendum niepodległościowego jest "kwestią kiedy, a nie czy".

Obydwoje rozmawiali bezpośrednio po raz pierwszy od czasu ogłoszenia w sobotę wieczorem wyników wyborów do szkockiego parlamentu, w których kierowana przez Sturgeon Szkocka Partia Narodowa (SNP) odniosła czwarte kolejne zwycięstwo, ale nie uzyskała bezwzględnej większości.


Jak poinformowała SNP, podczas rozmowy telefonicznej z Johnsonem szefowa szkockiego rządu zobowiązała się do współpracy z rządem brytyjskim w celu wyprowadzenia kraju z epidemii koronawirusa. Obydwoje zgodzili się również, że bliska i konstruktywna współpraca obu rządów jest konieczna, aby listopadowa konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow zakończyła się sukcesem.


Rzeczniczka partii dodała jednak: "Premier powtórzyła również swój zamiar zapewnienia, aby naród szkocki mógł wybrać naszą własną przyszłość, gdy kryzys się skończy i wyjaśniła, że kwestia referendum jest teraz kwestią tego, kiedy - a nie czy".


Sturgeon przed wyborami mówiła, że chce, aby referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się w pierwszej połowie kadencji nowego parlamentu, czyli do końca 2023 r.


Jak oświadczył rzecznik rządu brytyjskiego, Johnson rozmawiał ze Sturgeon, by "pogratulować jej sukcesu jej partii" w wyborach do szkockiego parlamentu, ale podkreślił "znaczenie skupienia się teraz na odbudowie po Covid".


"Oboje zgodzili się, że ich uwaga powinna być skupiona w pierwszym rzędzie na wspólnej pracy aby odbudować kraj po pandemii. Premier ponowił swoje zaproszenie dla pierwszej minister, aby dołączyła do spotkania na szczycie, aby omówić nasze wspólne wyzwania dotyczące odbudowy po Covid i jak możemy je przezwyciężyć" - poinformował rzecznik.


W sobotę wieczorem Johnson zaprosił Sturgeon i szefa rządu Walii Marka Drakeforda na szczyt poświęcony odbudowie kraju po epidemii. Rozszerzone on będzie też o szefową rządu Irlandii Północnej.


Johnson oświadczył też, że przeprowadzanie referendum w Szkocji teraz, gdy kraj zmaga się ze skutkami epidemii, byłoby "lekkomyślne i nieodpowiedzialne", w związku z tym nie należy się spodziewać udzielenia formalnej zgody na jego przeprowadzenie, co jest konieczne, by było ono ważne.Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ jm/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 09:10 CBA, KAS i policja zatrzymały 37 osób, które miały prowadzić nielegalne gry hazardowe Centralne Biuro Antykorupcyjne, Krajowa Administracja Skarbowa i policja zatrzymały 37 osób, które miały prowadzić nielegalne gry hazardowe - dowiedziała… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 Wrocław/ Zatrzymano 11 osób podejrzanych o wyłudzenie 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej Zatrzymano 11 osób w związku z wyłudzeniem ponad 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej. Wobec pięciu osób prokurator złożył wniosek o tymczasowe… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 WIG 20 na otwarciu wyniósł 2271,93 pkt (-0,05%) Notowania indeksów giełdowych Rynku Głównego GPW » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 Lubelskie/ Około 7 tys. odbiorców bez prądu Około 7 tys. odbiorców pozostawało bez prądu w piątek rano w Lubelskiem - wynika z informacji PGE Dystrybucja. W nocy z czwartku na piątek nad regionem przeszły… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 Liga NBA - pierwsze zwycięstwo Clippers w finale Zachodu Koszykarze Los Angeles Clippers pokonali we własnej hali Phoenix Suns 106:92 w czwartkowym meczu finału Konferencji Zachodniej ligi NBA. W rywalizacji do czterech… » więcej 2021-06-25, godz. 09:00 Szef PSL o noweli Kpa: polska dyplomacja powinna wytłumaczyć, co z niej wynika Polska dyplomacja powinna wytłumaczyć, co wynika z tej regulacji, a także przekazać, iż nieuprawnione są stwierdzenia, że zaburza ona pamięć o Holokauście… » więcej 2021-06-25, godz. 09:00 Fogiel o Paradach Równości: w Polsce prawo jest równe wobec wszystkich W Polsce prawo jest równe wobec wszystkich; każdy może brać udział w takich wydarzeniach, demonstracjach, paradach w jakich ma chęć i wolę - podkreślił… » więcej 2021-06-25, godz. 09:00 IHME: nowe narzędzie wykazało, że ponad 50% ludności w lokalizacjach oznaczonych ponad 580 kodami pocztowymi w USA… Dane przyporządkowane do kodu pocztowego wykazały duże zróżnicowanie w zakresie niezdecydowania w kwestii szczepienia w poszczególnych hrabstwach. » więcej 2021-06-25, godz. 09:00 Śląskie/ Po gwałtownych burzach część odbiorców zostało pozbawionych dostaw prądu 1863 - to szacunkowa liczba klientów pozbawionych w woj. śląskim dostaw energii elektrycznej po gwałtownych burzach, które przetoczyły się nad regionem… » więcej 2021-06-25, godz. 08:50 Rzecznik rządu o konkluzjach podczas szczytu UE: nie może być mowy o żadnej odwilży z Rosją Konkluzje, które zostały przyjęte w nocy są takie, że nie może być mowy o żadnej odwilży z Rosją dopóki Rosja nie wycofa się ze swoich wrogich działań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »