Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-09, 22:40 Autor: PAP

Afganistan/ Reuters: 68 ofiar, głównie uczennic, sobotniego zamachu bombowego na szkołę

W sobotnim zamachu bombowym na szkołę w stolicy Afganistanu - Kabulu, zginęło co najmniej 68 osób, a 165 zostało rannych - informuje w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródła rządowe. Większość ofiar to uczennice, które wracały z zajęć do domów.

Liczba ofiar ataku i jego dokładny przebieg wciąż nie są jasne. Agencja Associated Press informuje o śmierci 50 osób, telewizja BBC o ponad 60 ofiarach.


Eksplozje miały miejsce w zamieszkanej głównie przez szyicką mniejszość Hazarów położonej na zachodzie Kabulu dzielnicy Daszti Barczi. Już wcześniej wymierzone w tę mniejszość ataki przeprowadzała tam sunnicka ekstremistyczna organizacja Państwo Islamskie (IS).


Według Reutersa w sobotę doszło do trzech silnych eksplozji, w tym jednej samochodu pułapki, w okolicach usytuowanej w Daszti Barczi szkoły średniej. Przeważająca większość ofiar to uczennice, które kończyły zajęcia i opuszczały budynek, kierując się do domów.


Niektórym rodzinom wciąż nie udało się odnaleźć swoich dzieci, krewni szukają ich w szpitalach i kostnicach - pisze w niedzielę agencja. Odbyły się już także pierwsze pogrzeby ofiar ataku.


Jak na razie żadna grupa nie wzięła na siebie odpowiedzialności za zamach.


W sobotę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani o atak obwinił talibów. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid zaprzeczył tym oskarżeniom i potępił wymierzony w cywilów atak, dodając, że za tak "haniebną zbrodnią" może stać tylko Państwo Islamskie (IS).


Wraz z wycofywaniem się z kraju wojsk USA i innych państw NATO, które mają opuścić Afganistan do 11 września br., narasta napięcie i walki między rządem i kontrolującymi połowę państwa talibami. W dwóch ostatnich tygodniach kwietnia talibowie zabili ok. 120 funkcjonariuszy sił rządowych i 65 cywili.


"To nieludzki czyn" - podkreślił modlący się w niedzielę za ofiary zamachu w Kabulu papież Franciszek.(PAP)


adj/ mal/


arch.


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 07:10 M. Treliński: opera „Cardillac” opowiada o świecie, który wypadł z torów Opera „Cardillac” opowiada o świecie, który wypadł z torów i pogrążył się w chaosie - mówi PAP dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej… » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 USA/ Departament Stanu o cyberatakach w Polsce: Rosja używa wielu narzędzi do siania dezinformacji i podziałów Jesteśmy zaangażowani, by współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wrogim działaniom - przekazał w środę PAP rzecznik Departamentu Stanu… » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 "GW": Fundusz Kościelny kolejny raz bije rekord Aż o 40 mln zł więcej od pierwotnych założeń urósł w 2020 r. Fundusz Kościelny. To rekord, jeszcze nigdy związki wyznaniowe nie dostały tyle od państwa… » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela) Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw. » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 Rentowności obligacji wybranych państw (tabela) Poniżej zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 "Puls Biznesu": Kowalskiemu marzą się panele Niemal połowa Polaków mieszkających w domach i nieposiadających instalacji fotowoltaicznej planuje zainwestować w nią w przyszłości - informuje w czwartek… » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 Warszawa/ Modlitwa o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej - w poniedziałek 28 czerwca Każdego 28 dnia miesiąca w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela kontynuowana jest modlitwa o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Najbliższa… » więcej 2021-06-24, godz. 07:00 "Gazeta Wyborcza”: CBA weszło do Hofmana Funkcjonariusze CBA przeszukali we wtorek warszawskie biuro R4S, PR-owej agencji Adama Hofmana, byłego rzecznika PiS. CBA interesuje się umowami R4S m.in. z… » więcej 2021-06-24, godz. 07:00 Eksperci: kobiety z rakiem jajnika powinny być operowane wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach Operacje kobiet z rakiem jajnika powinny być wykonywane jedynie w ośrodkach wyspecjalizowanych, a nie przypadkowych, co wciąż często ma miejsce - apelują… » więcej 2021-06-24, godz. 07:00 "Rzeczpospolita": Fala upałów rozgrzała sieć energetyczną W tym tygodniu z powodu wysokich temperatur i rozkręconej klimatyzacji zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce poszybowało do poziomów bliskich rekordowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »