Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-09, 22:00 Autor: PAP

Prezydent Andrzej Duda przybył do Rumunii; weźmie udział w spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki

Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną do Rumunii; spotka się z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem, weźmie też udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent @AndrzejDuda przebywa z wizytą w Rumunii. W planie spotkanie z prezydentem @KlausIohannis, udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz spotkanie z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach „+Justice Sword 21+" - podała w niedzielę wieczorem na Twitterze Kancelaria Prezydenta.


Zgodnie z programem wizyty, opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii, w poniedziałek przed południem polski prezydent zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Następnie zaplanowana jest rozmowa w cztery oczy Dudy i Iohannisa oraz rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej pod przewodnictwem prezydentów.


Przewidziano również m.in. spotkanie Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa z przedstawicielami mediów.


Jak poinformowała KPRP, we wtorek zaplanowany jest udział prezydentów Polski i Rumunii w ćwiczeniach wojskowych "Justice Sword 21" oraz spotkanie Andrzeja Dudy z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.


Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ mhr/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 08:00 Podlaskie/ Ponad 250 interwencji strażaków po burzach; bez prądu 3,6 tys. odbiorców Ponad 250 razy wyjeżdżali w czwartek podlascy strażacy do zdarzeń związanych z burzami w regionie - poinformowali PAP w piątek rano podlascy strażacy. W… » więcej 2021-06-25, godz. 08:00 W USA piąty tydzień zwyżek cen ropy Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana po ponad 73 USD/b; surowiec zaliczy już 5. z kolei tydzień ze zwyżką notowań, po najdłuższym paśmie… » więcej 2021-06-25, godz. 08:00 GIS: Nie należy spożywać partii "Kaszy Gryczanej Plon Natury" z Sawex Food dla Biedronki Nie należy spożywać partii 'Kaszy Gryczanej Plon Natury' produkowanej przez Sawex Food dla firmy Jeronimo Martins Polska - właściciela sklepów Biedronka… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 USA/ Prezydent Biden zatwierdził stan wyjątkowy na Florydzie po zawaleniu się budynku Prezydent USA Joe Biden zatwierdził stan wyjątkowy na Florydzie i zarządził pomoc federalną, aby uzupełnić stanowe i lokalne działania po zawaleniu się… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 Metallica przedstawiła wczesną, piwniczną wersję swojego najsłynniejszego utworu Tak wczesne demo przeboju „Enter sandman” to rarytas. Perkusja Larsa Ulricha brzmi tu co prawda ospale, jakby współzałożyciel supergrupy trzepał dywan… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 Lubelskie/Ponad 500 interwencji w związku z burzami, najwięcej w powiecie opolskim 535 razy wyjeżdżali strażacy w Lubelskiem do usuwania skutków burz i silnego wiatru, które przeszły przez region. Największe szkody - uszkodzone dachy na… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 Nieoficjalnie: opozycja może znów głosić kandydaturę prof. Wiącka na RPO Opozycja może znów zgłosić kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; rozmowy w tej sprawie mają się toczyć w najbliższych dniach… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 Pomorskie/ Zablokowana dw 519 po śmiertelnym wypadku w Starym Dzierzgoniu Kierowca samochodu osobowego zginął po zderzeniu z ciężarówką w Starym Dzierzgoniu w powiecie sztumskim na drodze wojewódzkiej nr 519. Jezdnia jest w tej… » więcej 2021-06-25, godz. 07:40 List wicepremiera Glińskiego na zakończenie roku szkolnego 2020/21 w szkołach artystycznych Ten rok szkolny dobitnie pokazał siłę i sprawność naszego środowiska - napisał wicepremier, minister KDNiS Piotr Gliński w liście na zakończenie roku… » więcej 2021-06-25, godz. 07:40 Szczerski: wyjazd na placówkę w Nowym Jorku planuję w połowie sierpnia Na połowę lipca prezydent Andrzej Duda planuje formalne zmiany personalne w KPRP - powiedział PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »