Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-09, 21:10 Autor: PAP

Gawkowski: w Senacie może preambuła do ustawy ratyfikacyjnej; Kuźmiuk: poprawki niekonstytucyjne

Do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie być może będzie wprowadzona preambuła, a nie poprawki - powiedział w niedzielę w TVP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk byli pytani w niedzielę w "Gościu Wiadomości" w TVP o losy ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy w Senacie.


"Senat myślę, że będzie próbował wprowadzić jakieś poprawki, może będzie jakaś preambuła, bo do ustawy ratyfikacyjnej za wiele nie można tych poprawek wprowadzić" - powiedział Gawkowski.


"Myślę, że to nie będzie długo trwało, jesteśmy po konsultacjach z naszymi senatorami, dwa, trzy tygodnie i ustawa ratyfikacyjna wróci do polskiego parlamentu (Sejmu). Najważniejsze, żeby przyjąć pieniądze z Unii Europejskiej, żeby zaplanować ich dobry kolportaż" - dodał.


Przekonywał, że chodzi o to, by pieniądze szybko trafiły do poszkodowanych przez pandemię. "To jest dla nas kluczowe dzisiaj, więc na pewno w Senacie prace będą bardzo energiczne, ale i skutkujące dobrymi poprawkami" - zaznaczył Gawkowski.


"Mam nadzieję, że Senat szybko zajmie się tą ustawą i szybko ją uchwali. Słyszymy, że pan marszałek Grodzki chce się głębiej zastanawiać, wprowadzać jakieś poprawki. Doskonale wiemy, że do ustawy ratyfikacyjnej poprawek się nie wprowadza, bo byłyby one zwyczajnie niekonstytucyjne. Dziwię się, że Platforma brnie dalej w sytuacji, gdy skompromitowała się w Sejmie, wstrzymując się od głosu. Mam nadzieję, że pójdzie po rozum do głosy i tę ustawę poprze" - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.


We wtorek Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.


Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.


W ramach samego Funduszu Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.(PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ wj/


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 21:30 ME 2021 - Francja - Niemcy 1:0 (bramka) Grupa F: Francja - Niemcy 1:0 w 20 min. Bramki: 1:0 Mats Hummels (20-samobójcza). Żółta kartka - Niemcy: Joshua Kimmich. Sędzia: Carlos del Cerro Grande… » więcej 2021-06-15, godz. 21:20 USA/ Sześć ofiar śmiertelnych i kilkoro rannych w amerykańskich strzelaninach W Stanach Zjednoczonych doszło we wtorek do dwóch strzelanin, w których zginęło co najmniej sześć osób. Cztery ofiary śmiertelne odnotowano w Chicago… » więcej 2021-06-15, godz. 21:10 Dziś (środa, 16 czerwca) na świecie GENEWA - Pierwsze spotkanie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Szczyt ma rozpocząć się w Genewie około godz. 13. Przewiduje się, że… » więcej 2021-06-15, godz. 21:10 Dyrektor CIS: media wracają do normalnej pracy w Sejmie Media wracają do normalnego trybu pracy w Sejmie; od środy nie będą obowiązywać limity dla redakcji w przyznawaniu akredytacji - poinformował we wtorek… » więcej 2021-06-15, godz. 21:00 Poznań/ Rada miasta udzieliła prezydentowi J. Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium W czasie wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania udzieliła prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu na 2020 r. » więcej 2021-06-15, godz. 21:00 USA/ Liczba ofiar epidemii Covid-19 przekroczyła 600 tys. Liczba ofiar epidemii Covid-19 w USA przekroczyła we wtorek 600 tysięcy - wynika z zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Na świecie zmarło ponad 3,8 mln… » więcej 2021-06-15, godz. 21:00 Łódzkie/ Strażacy opanowali sytuację pożarową na składowisku odpadów Strażacy opanowali sytuację pożarową na składowisku odpadów w Woli Łaskiej (Łódzkie). W akcji gaśniczej brało udział ponad 100 strażaków. Źródło… » więcej 2021-06-15, godz. 21:00 Warszawa/ Utrudnienia na S8 przy wjeździe do miasta; nieprzejezdne dwa pasy Po zderzeniu samochodu osobowego z samochodem ciężarowym między Zielonką a Markami zablokowane są dwa pasy w kierunku Warszawy - informuje we wtorek wieczorem… » więcej 2021-06-15, godz. 21:00 W. Brytania/ Po raz pierwszy od ponad 150 lat zauważono sępa egipskiego Po raz pierwszy od ponad 150 lat w Wielkiej Brytanii zauważono przebywającego na wolności sępa egipskiego, który znany jest m.in. z hieroglifów - podała… » więcej 2021-06-15, godz. 21:00 Holandia/ Rośnie popyt na truskawki Od 2010 roku nieprzerwanie rośnie w Holandii popyt na truskawki. Ich produkcja podwoiła się w tym czasie do rekordowego poziomu 78 milionów kilogramów, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »