Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 12:40 Autor: PAP

Fogiel o porozumieniu z Lewicą: pierwsza jaskółka normalizacji stosunków w parlamencie

Mam nadzieję, że porozumienie z Lewicą ws KPO to pierwsza jaskółka normalizacji stosunków w parlamencie; że będziemy mieli partnerów na opozycji, którzy nie mówią: "nie, bo nie" - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. To budująca sytuacja - ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Sejm głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą m.in. Funduszu Odbudowy. Wcześniej rząd zgodził się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy - w ramach którego będą rozdysponowane środki z Funduszu Odbudowy - kilka rozwiązań proponowanych przez Lewicę, co klub ten stawiał jako warunek poparcia dla ratyfikacji.


Fogiel, komentując to porozumienie w sobotę w Programie 3 Polskiego Radia, podkreślał, że we wszystkich demokracjach na świecie w sprawach wychodzących poza bieżącą walkę polityczną często zdarza się tak, że opozycja głosuje wraz z rządzącymi.


Wicerzecznik PiS stwierdził, że dyskusja jaką wywołało głosowanie Lewicy "pokazuje, w jakim dziwnym miejscu" znalazła się polska polityka. "Ona się tam znalazła przede wszystkim za przyczyną koncepcji +opozycji totalnej+ sformułowanej kiedyś przez Grzegorza Schetynę" - powiedział.


Fogiel wyraził jednak nadzieję, że porozumienie z Lewicą w sprawie KPO, to "pierwsza jaskółka pewnej normalizacji stosunków w parlamencie, polskiej politycy". "To znaczy, że po prostu będziemy mieli w końcu partnerów po stronie opozycyjnej, którzy nie mówią: +nie, bo nie+" - dodał.


"Widzieliśmy w Sejmie we wtorek. Jeden (lider PO) Borys Budka został z takim +nie, bo nie+ sam, osamotniony w ławach poselskich" - powiedział wicerzecznik PiS.


Rzecznik prezydenta wskazywał natomiast, że bardzo dobrze się stało, że ustawa ratyfikacyjna znalazła "przytłaczającą większość w Sejmie". Spychalski zaznaczył także, że o negocjacjach z Lewicą rozmawiał z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą i był bardzo zbudowany ich poziomem.


"To jest naprawdę budujące. To jest coś, co rzeczywiście, tak jak pan poseł Radosław Fogiel przed chwilą wspomniał, nie miało miejsca od dawna w polskiej polityce" - powiedział Spychalski. "Klub opozycyjny usiadł do jednego stołu z przedstawicielami rządu i merytorycznie rozmawiał na temat propozycji, które miał do bardzo ważnego dokumentu dla Polski, ale nie tylko dla Polski, bo także i dla całej Europy" - dodał.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ mok/


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 14:10 Zmarł wicemistrz olimpijski w strzelectwie Adam Smelczyński W poniedziałek w Palmirach zmarł w wieku 90 lat wicemistrz olimpijski z Melbourne (1956) w strzeleckiej konkurencji trap Adam Smelczyński. » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 Meryl Streep wyznała, że grając w filmie „Diabeł ubiera się u Prady” czuła się nieszczęśliwa Słynna aktorka przy okazji zbliżającej się 15. rocznicy premiery filmu „Diabeł ubiera się u Prady” opowiedziała o traumatycznym doświadczeniu, jakim… » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 Podlaskie/ Kierowca ciężarówki zabrał ze stacji paliw cudzą saszetkę z kosztownościami Za kradzież odpowie ukraiński kierowca, który ze stacji paliw w Korycinie (Podlaskie) zabrał saszetkę z kosztownościami, o której zapomniał inny kierowca… » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 UE i USA zawarły porozumienie w sprawie zakończenia sporu handlowego Airbus-Boeing (opis) Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły porozumienie kończące spór o dotacje dla konkurujących ze sobą producentów samolotów Boeing i Airbus oraz w… » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 Piłkarska LK - Estończycy rywalami Śląska w 1. rundzie eliminacji (krótka) Estoński Paide Linnameeskond będzie rywalem Śląska Wrocław w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Losowanie odbyło się we wtorek w Nyo… » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu Prezes URE przyznał wsparcie w ramach I etapu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej projektowi farmy Baltic Power o mocy zainstalowanej elektrycznej 1197… » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 ME 2021 - Robert Lewandowski: walczymy dalej 'Będziemy robić wszystko, żeby w pozostałych spotkaniach wyglądało to lepiej. Walczymy dalej' - napisał Robert Lewandowski na Instagramie. W poniedziałek… » więcej 2021-06-15, godz. 14:10 Kurtyka: by zapobiec powstaniu góry odpadów konieczna jest zmiana wzorców konsumpcji W najbliższym czasie spodziewamy się nowych inicjatyw zmieniających zarówno wzorce konsumpcji jak i modele biznesowe tak, by zapobiegać powstawaniu góry… » więcej 2021-06-15, godz. 14:00 W Stanach Zjednoczonych spada zainteresowanie serwisami streamingowymi Jeśli ktoś zyskał na pandemii COVID-19, to są to z pewnością właściciele platform streamingowych i innych serwisów zapewniających dostęp do rozrywki… » więcej 2021-06-15, godz. 14:00 Płońsk/ Ruszyła zbiórka pamiątek na przyszłą ekspozycję w „Domu dobrej pamięci” Płońsk rozpoczął zbiórkę pamiątek, w tym dokumentów, wspomnień i fotografii, które będą prezentowane na ekspozycji stałej w powstającym tam „Domu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »