Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 12:20 Autor: PAP

13 ofert na rozbudowę parku nieopodal Muzeum Auschwitz

13 ofert wpłynęło na ogłoszony przez miasto Oświęcim przetarg, który ma wyłonić wykonawcę rozbudowy parku znajdującego się w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Jego elementem będzie m.in. obelisk poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu – podał magistrat.

W zamierzeniu władz miasta prace mają zostać zrealizowane w tym roku. Wykonawca będzie miał na wywiązanie się z zadania 150 dni od wejścia na plac budowy.


Magistrat podał, że skłonny jest przeznaczyć na to zadanie nieco ponad 1,75 mln zł. Cztery spośród złożonych ofert są niższe do tej kwoty.


Rzecznik oświęcimskiego urzędu miejskiego Katarzyna Kwiecień poinformowała, że inwestycja zostanie dofinansowana z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Z tego źródła pochodziło będzie ok. 1,4 mln zł.


Park znajduje się w dzielnicy Zasole, która położona jest na lewym brzegu rzeki Soły. To tam Niemcy podczas okupacji utworzyli obóz koncentracyjny Auschwitz. Zielony teren znajdzie się nieopodal tego miejsca pamięci.


Pierwszy etap zagospodarowania dość zaniedbanego terenu zielonego między osiedlem i miejscem pamięci samorząd zrealizował w 2018 r. Odmienił on okolicę, nazywaną przez oświęcimian "trójkątem bermudzkim". Obok niej przejeżdża większość turystów przybywających do Muzeum Auschwitz.


Na powierzchni blisko 1 ha powstał już plac wraz z fontanną, który otoczyły miejsca do siedzenia tworząc amfiteatr. Powstała też ścieżka zdrowia i siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. Ustawiono stoliki do gier planszowych i tenisa stołowego. Kosztowało to ponad 2,5 mln zł. 1,6 mln zł pochodziło z OSPR.


Kwiecień poinformowała, obecnie zagospodarowane zostanie 1,5 ha przylegające do już istniejącego parku. Teraz znajduje się tam trawnik z niewielką liczbą drzew. Wkrótce zostanie on zalesiony.


Według planów powstanie plac zabaw dla najmłodszych. Miejsce będzie sprzyjało spacerom, ale także kontemplacji i refleksji. W tę część wkomponowane zostaną rosnące tu już od kilku lat Drzewa Pamięci. Są to: dąb Wolności, który przypomina o zbombardowaniu w 1937 r. przez niemieckie samoloty baskijskiego miasteczka Guernica, a także lipa z miasteczka Dachau, w którym hitlerowcy utworzyli pierwszy obóz koncentracyjny. Ustawiony zostanie niewielki obelisk, który poświęcony będzie rtm. Witoldowi Pileckiemu. Teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem.


Jak podkreśliła Kwiecień, rozbudowa parku pomyślana została tak, by nastąpiło naturalne przejście między strefą zadumy i pamięci, a częścią wypoczynkową, która jest położona przy osiedlu mieszkaniowym.


Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących m. in. infrastruktury.


Dotychczas budżet państwa przeznaczył na inwestycje pod auspicjami OSPR ponad 135 mln zł. Samorządy dołożyły kilkadziesiąt milionów. Zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.(PAP)


autor: Marek Szafrański


szf/ mok/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 15:00 Gdańsk/ Olbrzymia metalowa rzeźba zawisła w Dworze Artusa W hali XV-wiecznego Dworu Artusa w Gdańsku zawisła olbrzymich rozmiarów stalowa rzeźba 'Kraken', autorstwa uznanego polskiego architekta i projektanta wnętrz… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 Jarosińska-Jedynak: Polska rzetelnie dysponuje środkami unijnymi Polska rzetelnie dysponuje środkami unijnymi, udział płatności, w których doszło do nieprawidłowości jest niższy niż średnia unijna i wynosi niespełna… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 Lublin/ Od niedzieli w szpitalu tymczasowym nie ma żadnego pacjenta Od niedzieli w szpitalu tymczasowym w Lublinie nie przebywa ani jeden zakażony pacjent. Obecnie dostępnych jest tam dla pacjentów 28 łóżek. Jeśli liczba… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; wśród tematów relacje z Rosją, Białorusią i Turcją W czwartek wczesnym popołudniem rozpoczął się w Brukseli dwudniowy szczyt UE. Z Polski uczestniczy premier Mateusz Morawiecki. Wśród tematów, które omówią… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 TFI QUERCUS SA wartości jednostek uczestnictwa TFI QUERCUS SA wartości jednostek na dzień: 2021-06-23 » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 KNF: dywidenda z zysku banków za 2020 r. możliwa po spełnieniu warunków Komisja Nadzoru Finansowego zgadza się na wypłatę dywidendy przez banki, ale muszą one spełnić kilka warunków. Dodatkowo wysokość dywidendy uzależniona… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 OFE POCZTYLION wartość jednostki rozrachunkowej POCZTYLION Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Wrocław/ W Pawilonie Czterech Kopuł retrospektywa białych instalacji Ewy Kuryluk Największą do tej pory na świecie retrospektywę białych instalacji polskiej malarki Ewy Kuryluk będzie można od soboty zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Konfederacja: zaproponujemy poprawki do projektu Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej Zaproponujemy poprawki do projektu Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej; mamy nadzieję, że te poprawki wejdą, wtedy będziemy się zastanawiali nad poparciem… » więcej 2021-06-24, godz. 14:50 Maląg: potrzebne działania, które ułatwią młodym ludziom decyzję o założeniu rodziny (opis) Wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w kodeksie pracy i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »