Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 11:50 Autor: PAP

Sekretarz stanu USA: Nie ma uzasadnienia dla wykluczania Tajwanu z WHA

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaapelował w piątek o włączenie Tajwanu do obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA); powiedział, że nie ma żadnego uzasadnienia dla dalszego wykluczania tego kraju z forum zdrowia.

74-te doroczne obrady WHA mają rozpocząć się 24 maja i potrwać do 1 czerwca.


„Nie ma rozsądnego uzasadnienia dla dalszego wykluczania Tajwanu z tego forum, a Stany Zjednoczone wzywają Dyrektora Generalnego WHO do zaproszenia Tajwanu do udziału w WHA” - można przeczytać w oświadczeniu sekretarza stanu.


„Globalne wyzwania zdrowotne i globalne bezpieczeństwo nie uwzględniają granic, ani sporów politycznych. Tajwan oferuje cenny wkład i doświadczenie w tych kwestiach, a władze WHO i wszystkie odpowiedzialne kraje powinny uznać, że zignorowanie interesów 24 milionów ludzi na pewno nie przyczyni się do realizacji naszych wspólnych, globalnych zdrowotnych celów, a może im tylko zaszkodzić.” - czytamy w oświadczeniu. I dalej – „Wykluczenie (PAP: Tajwanu) z WHA byłoby szkodliwe dla naszych wspólnych międzynarodowych wysiłków zmierzających do opanowania pandemii i zapobiegania przyszłym kryzysom zdrowotnym.”


Pod koniec grudnia były prezydent USA Donald Trump podpisał Taiwan Assurance Act, zgodnie z którym Waszyngton zobowiązuje się m.in. do wspierania starań Tajpej o uczestnictwo w organizacjach międzynarodowych, m.in. w ONZ, WHO czy Interpolu.


Tajwan został formalnie wykluczony z WHO w 1972 roku, gdy utracił członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W latach 2008-2016, pomimo braku statusu członka organizacji, kraj ten był zapraszany do udziału w WHA jako obserwator, pod nazwą Chińskie Tajpej.


Po dojściu do władzy prezydent Caj Ing-wen z Demokratycznej Partii Postępowej, stosunki Tajwanu z Chinami uległy znacznemu oziębieniu, co poskutkowało utratą statusu obserwatora w WHA. Od tego czasu Tajwan aktywnie zabiega o udział w spotkaniach tej organizacji. W listopadzie zeszłego roku, pomimo starań rządu i wsparcia międzynarodowego, Tajwan również nie został zaproszony na obrady.


USA nie jest jedynym krajem, który popiera uczestnictwo Tajwanu w planowanym na połowę maja zgromadzeniu. W czwartek francuski senat jednogłośnie przegłosował rezolucję, w której zaapelował o włączenie tego kraju do trzech organizacji międzynarodowych, w tym WHO,INTERPOLU i ICAO. Tylko 19 senatorów wstrzymało się od głosu, a 304 było za rezolucją.


Z podobnym apelem wyszli w tym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych G7, którzy we wspólnym oświadczeniu poparli udział Tajwanu w zbliżających się obradach.


„Popieramy udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Społeczność międzynarodowa powinna móc korzystać z doświadczenia wszystkich partnerów, w tym pozytywnego wkładu Tajwanu w walkę z pandemią Covid-19” - można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez szefów dyplomacji Kanady, USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec.


Pod koniec kwietnia międzynarodowy sojusz parlamentarzystów z Europy, Kanady, USA i Australii i Nowej Zelandii rozpoczął kampanię w mediach społecznościowych pod hasłem #LetTaiwanHelp (PAP: Pozwólmy Tajwanowi pomóc), by włączyć Tajwan w nadchodzące obrady. Wcześniej z podobnym apelem wyszli kongresmeni USA.


Minister zdrowia Tajwanu Chen Shih-chung zaapelował w czwartek do WHO o włączenie go do działań i mechanizmów organizacji oraz do uczestnictwa w WHA. Jak podkreślił, Tajwan może być wzorem do naśladowania w radzeniu sobie z pandemią.


W artykule opublikowanym w tajwańskich i międzynarodowych mediach minister podkreślił osiągnięcia władz Tajwanu w walce z wirusem, jak np. wczesne wykrycie choroby i podjęcie szybkich działań, adekwatnych do powagi zagrożenia.


"Dzięki solidnemu systemowi opieki zdrowotnej, rygorystycznym strategiom testowania, przejrzystości informacji i partnerstwom publiczno-prywatnym, odpowiedź Tajwanu na COVID-19 okazała się sukcesem na światową miarę. Obecna pandemia po raz kolejny udowodniła, że Tajwan nie może być wykluczony z globalnej sieci ochrony zdrowia” - wskazał minister.


Minister odniósł się tym samym do sukcesu, jaki Tajwan odniósł w walce z Covid-19. Ze względu na wysokie standardy sanitarne i epidemiologiczne, zakażenia zostają wykryte w trakcie obowiązkowej, czternastodniowej kwarantanny. Pomimo pojawienia się w ostatnim czasie nowego, lokalnego ogniska zakażeń, Tajwan nadal kontroluje sytuację i nie pozwala na rozprzestrzenianie się choroby.


Jak podaje Tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób, od wybuchu epidemii w 24 milionowym kraju potwierdzono 1183 przypadków zarażeń, 12 osób zmarło, a 1082 zostało wyleczonych.


Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)


abie/ fit/


Kraj i świat

2021-06-23, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 165 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 35 osób z COVID-19 Badania potwierdziły 165 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 35 osób z COVID-19 - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Abp Gądecki: prymas Wyszyński przeprowadził Kościół i naród przez najtrudniejszy moment w dziejach Prymas Stefan Wyszyński przeprowadził Kościół, a szerzej jeszcze naród, przez jeden z najtrudniejszych momentów w jego dziejach - powiedział przewodniczący… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Szłapka: odtajnić stenogramy z tajnego posiedzenia Sejmu; Witek: nie ma do tego podstawy prawnej Poseł KO Adam Szłapka zaapelował w środę o odtajnienie stenogramów z niejawnej części ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu poświęconego sprawie cyberataków… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Sejm zajmie się informacją ws. działań prokuratury dotyczących Daniela Obajtka Sejm wysłucha informacji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry na temat działań podejmowanych przez prokuraturę we wszystkich… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Janusz Kowalski: wotum nieufności wobec Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa Wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa, dlatego wraz ze związkami zawodowymi z PGE apeluję do opozycji… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Rosja/ Minister obrony: sytuacja w Europie grozi wybuchem Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył w środę, że sytuacja w Europie grozi wybuchem i wymaga działań w celu osłabienia napięcia. Szojgu zarzucił… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Twórcy „American Crime Story” pracują nad nowym serialem sci-fi Ruszają prace nad zamówionym przez stację FX tajemniczym serialem science-fiction, który przygotują twórcy serialu „American Crime Story”. W tym nowym… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Sroka: wydaje się, że będziemy głosowali za pozostaniem Terleckiego na stanowisku Jako Porozumienie, które jest w składzie Zjednoczonej Prawicy wydaje się, że będziemy głosowali za tym, aby wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pozostał… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Siemoniak: Tusk nie wraca do polskiej polityki, żeby się tutaj z kimś pokłócić Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak ocenił w środę, że powrót Donalda Tuska do polskiej polityki scali Platformę. Patrząc na jego pozycję, dorobek… » więcej 2021-06-23, godz. 11:00 Poznań/ Prawomocny wyrok dla Małgorzaty G. za usiłowanie zabicia 10-letniej córki (krótka) Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał w środę prawomocny wyrok wobec Małgorzaty G., która usiłowała zabić swoją 10-letnią córkę. Do tego czynu kobietę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »