Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 11:20 Autor: PAP

Dworczyk: Trzaskowski przypisuje sobie cudze zasługi, najwięcej w walce z pandemią zawdzięczamy medykom

Rafał Trzaskowski przypisuje sobie cudze zasługi i opowiada, jak wiele zdziałał w ramach walki z pandemią. Przy czym to wszystko nieprawda; najwięcej w walce z koronawirusem zawdzięczamy medykom – powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk, komentując wypowiedź prezydenta stolicy o walce z pandemią.

Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uczestniczył w międzynarodowym panelu dotyczącym działań władz lokalnych podczas pandemii. Atlantic Council opublikował fragment wystąpienia Trzaskowskiego, w którym mówił on o napięciu między władzą lokalną a państwową. "Nasz konserwatywny rząd – mówiąc łagodnie – nie przepada za nami i między nami jest rywalizacja" – powiedział.


Ocenił, że "na samym początku pandemii panował chaos, który rozumieliśmy, ponieważ każdego z nas ta sytuacja przytłaczała i działaliśmy zgodnie z rządowymi instrukcjami". "Jednak później, podczas drugiej i trzeciej fali zakażeń, postanowiliśmy robić wszystko we własnym zakresie. Jestem odpowiedzialny za 11 szpitali, więc zaczęliśmy sami organizować do nich sprzęt, taki jak respiratory. Teraz, jak trwają szczepienia, to my decydujemy, w jakich miejscach się odbywają i organizujemy je, np. na stadionach. Organizujemy też naszych własnych ekspertów, ponieważ – lekko mówiąc – zaskoczył nas poziom chaosu w działaniach rządu" – powiedział Trzaskowski.


Dodał, że władze stolicy starały się na bieżąco odpowiadać na głosy specjalistów zarządzających szpitalami i przedsiębiorców; wymieniano się także doświadczeniami z miastami z innych krajów. "Postanowiliśmy być szybsi od rządu i tak też postępowaliśmy w czasie kryzysu" – powiedział prezydent Warszawy.


Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk ocenił, że Trzaskowski podczas międzynarodowej konferencji przechwalał się, jak wiele zdziałał w ramach walki z pandemią, tymczasem "wystarczy przypomnieć, że już na samym początku poszedł na L4 z przepracowania".


"Teraz przypisuje sobie cudze zasługi i opowiada jak wiele zdziałał. Przy czym to wszystko nieprawda, a najwięcej w walce z koronawirusem zawdzięczamy medykom" – powiedział PAP Dworczyk.


"Prezydent Trzaskowski opowiada, jak musiał organizować punkty szczepień. Tymczasem miejskie punkty szczepień jeszcze nie zaczęły działać, a system zorganizowany przez rząd wykonał już ponad 13 milionów szczepień. Ale Narodowy Program Szczepień to coś znacznie więcej niż program rządowy. To ogromny wysiłek lekarzy, pielęgniarek, ratowników - wszystkich, którzy z poświęceniem realizują go bezpośrednio w punktach szczepień" - podkreślił szef KPRM.


Dodał, że "pan prezydent Rafał Trzaskowski, zapewne nie mając świadomości, że zostanie to rozpowszechnione, udowodnił swój stosunek do wszystkich osób zaangażowanych w realizację programu szczepień". "Przypisując sobie serię zasług zapomina o tysiącach osób, które codziennie walczą o zdrowie i życie Polaków" - zaznaczył.


"Kiedy budowaliśmy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym to prezydent Trzaskowski był wśród krytyków naszych działań, a w trakcie fali koronawirusa nieodpowiedzialnie wspierał wyprowadzanie ludzi na masowe protesty, narażając ich na zarażenie" - powiedział Dworczyk.


Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że Agencja do tej pory dostarczyła do warszawskich szpitali wsparcie o wartości około 30 milionów złotych - w tym o wartości prawie 20 milionów dla Szpitala Południowego.


"Warszawskim szpitalom dostarczyliśmy ponad 300 respiratorów czy ponad 700 kardiomonitorów. Do tego pompy infuzyjne, urządzenia do tlenu, niezliczone ilości środków ochrony osobistej" - powiedział prezes RARS.


"Szkoda, że prezydent Trzaskowski zapomina, że zgodnie z przepisami to samorządy odpowiedzialne są za funkcjonowanie szpitali, a w pandemii zupełnie się z tego obszaru wycofał" - podkreślił Kuczmierowski.(PAP)


autorka: Olga Zakolska


ozk/ skib/ amac/


Kraj i świat

2021-06-23, godz. 09:40 Kidawa-Błońska: bardzo chciałabym, aby Tusk wrócił do PO tak na 100 proc. Bardzo bym chciała, aby Donald Tusk wrócił do Platformy Obywatelskiej tak na 100 proc. - powiedziała w środę wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska… » więcej 2021-06-23, godz. 09:40 W placówkach Poczty Polskiej i KRUS pomoc przy obsłudze wniosków o 300+ W wybranych palcówkach Poczty Polskiej i KRUS będzie udzielana pomoc ws. złożenia elektronicznych wniosków o świadczenie 300+. Zakład Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2021-06-23, godz. 09:40 Stolica/ Konferencja "Mrożek i nowoczesność" w Instytucie Teatralnym - 29 czerwca Polska Kompania Teatralna oraz Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają 29 czerwca do siedziby Instytutu na jednodniową konferencję… » więcej 2021-06-23, godz. 09:40 Liga NBA - efektowny wsad Aytona i druga wygrana Suns w finale Zachodu Deandre Ayton popisał się efektownym wsadem na 0,7 s przed końcową syreną, a Phoenix Suns wygrali z Los Angeles Clippers 104:103 we wtorkowym meczu finału… » więcej 2021-06-23, godz. 09:40 1 mln zł przekazanych dla najbardziej poszkodowanych rodzin z Nowej Białej 1 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa trafi do pięciu rodzin z Nowej Białej, których domy zgodnie z decyzją nadzoru budowlanego po niedzielnym pożarze… » więcej 2021-06-23, godz. 09:40 Bydgoszcz/ Zakład TELE-FONIKA Kable zostanie rozbudowany Producent kabli i przewodów TELE-FONIKA Kable zainwestuje co najmniej 137 mln zł w rozbudowę zakładu w Bydgoszczy. Projekt otrzymał wsparcie Pomorskiej Specjalnej… » więcej 2021-06-23, godz. 09:40 Czarnek: jesteśmy po to, żeby chronić szkołę przed indoktrynacją i ideologizacją Jesteśmy po to, żeby chronić szkołę przed indoktrynacją i ideologizacją, jaką próbuje uskuteczniać pan Rafał Trzaskowski. Nie zwiększamy roli kuratora… » więcej 2021-06-23, godz. 09:30 SOPHARMA AD (40/2021) Notification from Ognian Donev under Art. 19 of Regulation (EU) No 596/2014 of 22 June 2021. Report no 40/2021 » więcej 2021-06-23, godz. 09:30 Aviva PTE Aviva Santander SA informuje Aviva PTE Aviva Santander SA - komunikat » więcej 2021-06-23, godz. 09:30 ME 2021 – media w Rosji: Polakom trudno będzie liczyć na wiele w meczu ze Szwedami Polskim piłkarzom trudno będzie liczyć na wiele w meczu ze Szwedami - oceniają media sportowe w Rosji przed środowym spotkaniem w Sankt Petersburgu, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »