Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 08:50 Autor: PAP

Ukraina/ Skonfiskowano wódkę wyprodukowaną z surowców spod Czarnobyla

Ukraińskie służby skonfiskowały partię wódki Atomik, wyprodukowanej z surowców spod Czarnobyla, która miała być wysłana do Wielkiej Brytanii - podała ukraińska redakcja BBC. Opracowany przez naukowców alkohol po raz pierwszy zaprezentowano w 2019 r.

Partię obejmującą 1,5 tys. butelek Atomiku skonfiskowano w marcu i dostarczono ją do kijowskiej prokuratury - przekazał producent napoju. Butelki zabrano z ciężarówki w fabryce w Karpatach. Wytwórcy czekają na wyniki dochodzenia i twierdzą, że nie jest znana konkretna przyczyna konfiskacji alkoholu.


Producenci napoju zaznaczają, że ich wódka to pierwszy artykuł spożywczy wyprodukowany pod Czarnobylem po katastrofie w elektrowni w 1986 roku. Po spróbowaniu pierwszego Atomiku w 2019 roku jeden z założycieli firmy przekonywał, że czarnobylska wódka "nie jest bardziej radioaktywna niż inne wódki".


W 2019 roku ukraińska państwowa agencja zarządzająca strefą czarnobylską poinformowała, że ukraińscy i brytyjscy naukowcy opracowali eksperymentalny, bezpieczny pod względem radioaktywnym, napój alkoholowy Atomik z czarnobylskiej wody i pszenicy. Alkohol zaprezentowano wtedy w Wielkiej Brytanii, a producenci zapowiedzieli, że 75 proc. zysku ze sprzedaży towaru ma trafiać do poszkodowanych w wyniku awarii.


Jak napisała agencja Interfax-Ukraina, Atomik opracowano w ramach projektu finansowanego przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC) w Wielkiej Brytanii. Jego celem jest zbadanie, czy część terytoriów opuszczonych po katastrofie może być wykorzystana do bezpiecznej uprawy płodów rolnych i kiedy będzie to możliwe. Na terenie strefy czarnobylskiej wciąż obowiązuje zakaz uprawiania ziemi.


Po analizie migracji radionuklidów (promieniotwórczych izotopów) z gruntu strefy wykluczenia do płodów rolnych, które wyrosły na tym terytorium, naukowcy doszli do wniosku, że w strefie można wyprodukować czysty i bezpieczny pod względem radiacyjnym produkt.


Teraz opracowano nową recepturę napoju, do którego dodawane są jabłka z okolic miasteczka Narodycze, leżącego obok strefy wykluczenia. Tutaj działalność rolnicza nadal jest znacznie ograniczona - podkreśla BBC.


"Mamy nadzieję, że sprawa konfiskacji będzie rozwiązana i będziemy mogli kontynuować pracę, próbując pomóc ludziom, którzy ucierpieli w awarii w elektrowni" - powiedział BBC Hennadij Łaptiew, jeden z współzałożycieli firmy i były likwidator skutków awarii w Czarnobylu.


Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ kib/


Kraj i świat

2021-06-23, godz. 11:30 PKO BP: zmiany w PIT zaproponowane w Polskim Ładzie wydłużą konsumpcyjny boom w Polsce Postęp programu szczepień i znoszenie restrykcji zwiększą wydatki konsumpcyjne, które będą motorem ożywienia w tym roku. Ten konsumpcyjny boom zostanie… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 UE/ KE proponuje utworzenie wspólnego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa (krótka) Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na rosnącą liczbę poważnych ataków, które mają negatywny… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 Pomorskie/ Policja zatrzymała złodzieja, który ukradł z puszki pieniądze na leczenie dziewczynki Funkcjonariusze z Kościerzyny zatrzymali 30-latka podejrzanego o kradzież pieniędzy ze skarbonki znajdującej się w jednej z galerii w Kościerzynie. Zebrana… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 Prezydent podpisał ustawę o doręczeniach elektronicznych Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, która przesuwa termin wdrożenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 Gliwice/ Duży wzrost liczby pacjentów z podejrzeniem raka prostaty Nawet dwa razy więcej pacjentów z podejrzeniem raka prostaty zgłasza się w ostatnich tygodniach do urologa w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. 23 czerwca… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 Raport: w Polsce mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 Pekao najlepszy wśród dużych banków (MediaRoom) Bank Pekao drugi rok z rzędu zwyciężył w konkursie Najlepszy Bank 2021 w grupie dużych banków komercyjnych. Uplasował się też na drugim miejscu w konkursie… » więcej 2021-06-23, godz. 11:30 Budka: wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać Tuska do zaangażowania w polską politykę Wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać byłego premiera Donalda Tuska do jego bardzo mocnego zaangażowania się na polskiej scenie politycznej i… » więcej 2021-06-23, godz. 11:20 Gróbarczyk: proponujemy modernizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Proponowana modernizacja Morskiej Służby Ratownictwa i Poszukiwania opiera się na inwestycjach w sprzęt i poprawie warunków pracy - poinformował w środę… » więcej 2021-06-23, godz. 11:20 ME 2021 – w Sankt Petersburgu nadal rekordowe upały W Sankt Petersburgu, gdzie o godzinie 18 polscy piłkarze zmierzą się ze Szwedami w ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy, nie słabną upały, które w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »