Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-06, 20:00 Autor: PAP

Morawska-Stanecka: raczej potrzebne będzie dodatkowe posiedzenie Senatu ws. Funduszu Odbudowy (korekta)

Moje doświadczenie podpowiada, że raczej będzie potrzebne dodatkowe posiedzenie Senatu do rozpatrzenia ustawy ratyfikacyjnej ws. Funduszu Odbudowy - powiedziała wicemarszałek izby Gabriela Morawska-Stanecka. Poinformowała też, że zamówione zostały opinie, jaki rodzaj poprawek jest dopuszczalny w przypadku takiej ustawy.

Sejm uchwalił we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. "Za" opowiedziało się 290 posłów (m.in. większość klubów: PiS, Lewicy i Koalicji Polskiej - PSL i koło Polski 2050), przeciw było 33 (m.in. Konfederacja oraz posłowie związani z Solidarną Polską). 133 posłów (głównie z KO) wstrzymało się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat.


Najbliższe posiedzenie izby zaplanowano na 12-14 maja. 12 maja ma się zebrać Konwent Seniorów Senatu, gdzie omawiana ma być m.in. kwestia procedowania nad ustawą ratyfikacyjną. W środę wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) poinformował o złożeniu do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wniosku o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Senatu o ustawę ratyfikacyjną.


"Będziemy spotykać się w przyszłym tygodniu w gronie Konwentu Seniorów, będziemy ustalać, na którym posiedzeniu Senatu to będzie - czy na tym posiedzeniu, które będzie za tydzień, czy będzie dodatkowe, specjalne posiedzenie Senatu" - powiedziała Morawska-Stanecka w czwartek dziennikarzom.


Podkreśliła, iż potrzebna jest debata senacka na temat Funduszu Odbudowy, której - w jej ocenie - zabrakło w Sejmie. "Zawsze tak jest, że wtedy, kiedy w Sejmie nie odbywa się żadna debata, kiedy ustawy są przepychane kolanem, to w Senacie ta debata się odbywa. Jeżeli będą wprowadzane poprawki, to będziemy się tym poprawkom przyglądać i oczywiście będziemy głosować" - zaznaczyła senator Lewicy.


Zwróciła uwagę, że Senat ma się zająć na posiedzeniu w przyszłym tygodniu m.in. kwestią wyrażenia zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. "W związku z tym już ten punkt porządku obrad będzie zabierał bardzo dużo czasu i jeszcze biorąc pod uwagę ustawy, które mają być procedowane w Senacie, może się okazać po prostu technicznie niemożliwe, żeby wprowadzić ten punkt do porządku obrad" - uzasadniała wicemarszałek.


"Moje doświadczenie podpowiada, że raczej będzie potrzebne dodatkowe posiedzenie, tym bardziej, że na pracę w komisjach też nie ma czasu, bo mamy przyszły wtorek cały, od rana do wieczora, zdominowany pracą komisji" - dodała Morawska-Stanecka. Przypomniała, że w Senacie nie ma zwyczaju zwoływania posiedzeń komisji w trakcie obrad plenarnych izby.


Morawska-Stanecka poinformowała ponadto, że zamówione zostały "opinie konstytucjonalistów na tematy merytoryczne, czyli jaki rodzaj poprawek jest dopuszczalny w przypadku tego typu ustawy, jaki rodzaj poprawek jest zgodny z konstytucja". Wicemarszałek Senatu dodała, że chciałaby, aby znalazła się w ustawie poprawka dotycząca przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej, która - jak mówiła - będzie badać m.in. nadużycia w kwestii wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.


W kwietniu 2017 r. 16 państw członkowskich (obecnie jest ich już 22) postanowiło ściślej współpracować z myślą o skuteczniejszej walce z oszustwami dotyczącymi finansów UE. Państwa uzgodniły, że dzięki możliwościom oferowanym przez procedurę "wzmocnionej współpracy" wspólnie ustanowią Prokuraturę Europejską (EPPO). Polska to jedno z pięciu państw UE, które nie przystąpiło do Prokuratury Europejskiej.


Poprawkę dotyczącą przystąpienia Polski do tej instytucji proponowała też w Sejmie Koalicja Obywatelska. Poprawka nie zyskała jednak akceptacji sejmowej większości, choć klub Lewicy głosował "za". (PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ par/ mok/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 20:10 Przegląd najważniejszych informacji dnia - wtorek 16 kwietnia Tusk: będziemy dążyć do dołączenia Polski do projektu budowy skutecznej żelaznej kopuły chroniącej europejskie niebo https://serwis.pap.com.pl/sp/index/#/48224084… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Mozambik/ Co najmniej 8 członków jednej rodziny, w tym 6 dzieci, utonęło w Zambezi Co najmniej osiem osób, w tym sześcioro dzieci, utonęło, a dwie osoby uznano za zaginione po wywróceniu się łódki przewożącej dwanaście osób przez… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Grecja/ Za 50 mln euro można kupić bezludną wyspę Tragonisi W Grecji wystawiono na sprzedaż wyspę Tragonisi na Morzu Egejskim. Bezludną wyspę można kupić za 50 milionów euro - informuje we wtorek portal Greek Re… » więcej 2024-04-16, godz. 19:40 Premier Belgii: przerwanie konferencji konserwatystów w Brukseli "nie do przyjęcia" 'Nieakceptowalne' - tak belgijski premier Alexander De Croo określił działania burmistrza jednej z brukselskich dzielnic, który zdecydował o przerwaniu międzynarodowej… » więcej 2024-04-16, godz. 19:30 Ekspertka: odpowiedź Izraela Iranowi będzie mocna, ale poniżej progu agresji (wideo) Irański nalot na Izrael i poprzedzający go atak na irański konsulat w Damaszku to przekroczenie czerwonej linii po obu stronach i nowy poziom eskalacji długoletniego… » więcej 2024-04-16, godz. 19:30 Ekstraklasa piłkarska - zmiana na stanowisku prezesa Piasta Grzegorz Bednarski zrezygnował z funkcji Piasta Gliwice - we wtorek potwierdził tę informację klub. Jego obowiązki przejął Grzegorz Jaworski, przewodniczący… » więcej 2024-04-16, godz. 19:20 Poznań/ 1,3 mln zł z budżetu miasta na renowacje poznańskich zabytków Kwotą 1,3 mln zł Miasto Poznań dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. We wtorek miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają dotacje… » więcej 2024-04-16, godz. 19:20 Sztab Generalny: nie ryzykuj, zgłoś niewybuch; zardzewiała śmierć nadal zbiera swoje żniwo Sztab Generalny WP przypomniał zasady postępowania w przypadku znalezienia niewybuchów lub niewypałów. Jak napisali wojskowi: 'zardzewiała śmierć nadal… » więcej 2024-04-16, godz. 19:20 UE przekaże młodym ludziom ponad 35 tys. biletów na darmowe podróże koleją po Europie Ponad 35 tysięcy osób w wieku 18 i 19 lat z Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych będzie mogło w wakacje za darmo udać się w podróż koleją po Europie… » więcej 2024-04-16, godz. 19:10 Siewiera: na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie Na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - ocenił we wtorek szef Biura Bezpieczeństwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »