Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-04, 23:40 Autor: PAP

Łukaszenka: Zachód „absolutnie” nie pomógł Białorusi w walce z Covid-19

Europejczycy i Amerykanie "absolutnie nie pomogli" Białorusi w walce z epidemią – oświadczył we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jednak według wyliczeń mediów niezależnych Białoruś otrzymała 6 mln dolarów pomocy. W ubiegłym roku trafiły tam m.in. dwa transporty humanitarne z Polski.

„Wydaliśmy ogromne pieniądze (na walkę z pandemią – PAP). Europejczycy i Amerykanie to ostatni łajdacy. Przecież w ogóle nam nie pomogli, absolutnie. Chociaż WHO i ONZ ciągle mówią, że trzeba kogoś wspierać i tak dalej” – oświadczył Łukaszenka, którego cytuje jego służba prasowa.


„Nie pomogli, to nie trzeba, nie prosimy ich” – dodał Łukaszenka.


Portal Naviny.by pisz?, że słowa te „nie są zgodne z prawdą i są przejawem niewdzięczności”, a kraje zachodnie przeznaczyły już na pomoc Białorusi w walce z Covid-19 blisko sześć milionów dolarów.


M.in. Polska przekazała Białorusi w ramach pomocy humanitarnej sprzęt medyczny, lekarstwa i środki ochrony osobistej – maseczki, środki do dezynfekcji. W kwietniu i czerwcu ubiegłego roku na Białoruś dotarły dwa transporty humanitarne z Polski.


Według portalu Naviny.by „geografia pomocy” zagranicznej jest bardzo rozległa – udzielały jej kraje UE, Chiny, USA, Korea Południowa i inne państwa.


W artykule wyszczególniono część programów pomocowych i projektów, w ramach których na Białoruś docierała i dociera pomoc z Zachodu.


We wrześniu 2020 r. biuro WHO przy wsparciu USAID przekazała białoruskiemu systemu ochrony zdrowia 250 koncentratorów tlenu a miesiąc później testy i pulsoksymetry warte 257 tys. dol. W grudniu sprzęt (termowizory) i środki ochrony otrzymał miński port lotniczy.


„Co się tyczy UE, miliony euro niekończącą się rzeką płyną do białoruskiej gospodarki w ramach różnych projektów od wielu lat” – napisały Nawiny.


To m.in. sfinansowane przez UE laboratoria rozpoczęły w kwietniu 2020 r. produkcję środków ochrony i elementów do system podawania tlenu. W lipcu ubiegłego roku UE i WHO wspólnie przekazały środki ochrony dla lekarzy z Mińska.


W kwietniu 2021 r. na Białoruś dotarły sfinansowane przez UE maski tlenowe dla pacjentów z Covid-19 i 160 aparatów do tlenoterapii od WHO. Ponadto przekazano 20 tys. testów ekspresowych do diagnostyki koronawirusa przeznaczonych dla szpitali powiatowych.


„Pomoc dociera na Białoruś także w ramach dużej inicjatywy +Solidarność dla zdrowia+, finansowanej przez UE i realizowanej przez WHO. Suma tej pomocy dla Białorusi wynosi 5,3 mln dol. Inicjatywa polega na wsparciu technicznym systemu ochrony zdrowia i szkoleniu specjalistów” – piszą Naviny.by. (PAP)


just/ jm/


Kraj i świat

2021-05-15, godz. 04:40 Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie (opis) Chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem o nazwie Zhurong z powodzeniem wylądowała w sobotę rano na Marsie - poinformowały chińskie media państwowe. To pierwsza… » więcej 2021-05-15, godz. 03:30 Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie (krótka) Chińska sonda z łazikiem o nazwie Zhurong wylądowała w sobotę rano na powierzchni Marsa - poinformowała agencja prasowa Xinhua. To pierwsza bezzałogowa… » więcej 2021-05-15, godz. 03:10 Strefa Gazy/ Hamas: co najmniej siedem ofiar śmiertelnych izraelskiego nalotu Co najmniej siedmiu Palestyńczyków zginęło w sobotę nad ranem w Gazie podczas ataku izraelskiego lotnictwa na to miasto - poinformował islamski Hamas, który… » więcej 2021-05-15, godz. 03:00 Warszawa/ Nie było pocovidowej fiesty w stolicy Mimo zapowiedzi niewielu restauratorów otworzyło o północy z piątku na sobotę ogródki w Warszawie. Większość czeka na niedzielne przedpołudnie. Od 15… » więcej 2021-05-15, godz. 02:10 USA/ Obraz Picassa sprzedany w Nowym Jorku za ponad 103 mln dolarów Za 103,4 mln dolarów sprzedano na aukcji w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku 'Kobieta siedząca przy oknie' - poinformował w piątek dom aukcyjny Christie's… » więcej 2021-05-15, godz. 01:10 Mazowieckie/ Zakończyły się utrudnienia po zderzeniu dwóch ciężarówek Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 po zderzeniu dwóch ciężarówek, w którym zginął jeden z kierowców - poinformował dyżurny punktu… » więcej 2021-05-15, godz. 01:00 Opolskie/ Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla części regionu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o możliwości wezbrań wody w Odrze i ujściu Nysy Kłodzkiej. » więcej 2021-05-15, godz. 00:50 Opolskie/ Zablokowana droga krajowa nr 46 z Nysy do Opola Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie zablokowana jest droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy - poinformował dyżurny GDDKiA w Opolu. » więcej 2021-05-15, godz. 00:40 Francja/ Trybunał Administracyjny utrzymał zakaz propalestyńskiej demonstracji w Paryżu Francuski Trybunał Administracyjny zatwierdził w piątek zakaz propalestyńskiej demonstracji, zaplanowanej w Paryżu na sobotnie popołudnie. Zakaz wydał szef… » więcej 2021-05-15, godz. 00:00 Irlandia/ Premier: nie zapłacimy okupu hakerom, ocena skutków ataku potrwa kilka dni Premier Irlandii Micheal Martin powiedział w piątek wieczorem, że ocena skutków cyberataku na system informatyczny publicznej służby zdrowia zajmie kilka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »