Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-04, 23:20 Autor: PAP

USA/ W czasie pandemii wielu Amerykanów bezpowrotnie traci pracę

Amerykańskie firmy w czasie pandemii Covid-19 w coraz większym stopniu korzystają z automatyzacji, w tym robotów. W rezultacie pracownicy, zwłaszcza o niskich kwalifikacjach, tracą zatrudnienie.

Zjawisko ilustruje m.in. sytuacja w sektorach produkcji, dystrybucji, transportu, handlu detalicznego, gastronomii oraz w usługach. Powrót do normalności po kryzysie Covid-19 nie oznacza wznowienie przez wszystkich pracy.Jak zauważył dziennik „Los Angeles Times” (LAT) lotniska zaczęły używać mobilnych robotów do rozpylania w swych obiektach dezynfekujących środków chemicznych. Opłaty za przejazd na autostradzie Pennsylvania Turnpike pobierane przez ludzi wyparł elektroniczny system bezgotówkowy.Według światowego stowarzyszenia branżowego automatyki, robotyki i przemysłowej sztucznej inteligencji, Association for Advancing Automation, zamówienia na roboty w Ameryce Północnej, głównie w USA, wzrosły o 20 proc. w pierwszym kwartale br. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zgodnie ze statystykami w czwartym kwartale minionego roku, najlepszym w historii, zamówiono prawie 10 000 robotów.LAT zwraca uwagę, że automatyzację nasiliła pandemia, ostatnie wojny handlowe oraz wąskie gardła w dostawach.


Światowe Forum Ekonomiczne stwierdziło jesienią ubiegłego roku, że 50 proc. pracodawców planuje w swoich firmach zwiększyć automatyzację.Dotąd dominującymi użytkownikami robotów przemysłowych byli producenci samochodów i części samochodowych. Obecnie największy procentowy wzrost zakupów robotów notuje sektor spożywczy i dóbr konsumpcyjnych, co stanowi odzwierciedlenie w ciągu ostatniego roku boomu na zakupy online."Covid uwidocznił, że niektóre z tych zmian mogą ulec przyspieszeniu, bo istnieją potencjalne zakłócenia w działalności, na które należy być przygotowanym" – uważa cytowany przez kalifornijską gazetę Mark Lewandowski, dyrektor ds. innowacji w robotyce w koncernie Procter & Gamble.Najbardziej zagrożeni utratą pracy przy nasileniu automatyzacji są ludzie z mniejszymi kwalifikacjami oraz wykonujący rutynowe i powtarzalne zadania.Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)przypomniał, że pandemie jak SARS w 2003 roku i Ebola w 2014, przyspieszyły wprowadzenie robotów, ale i pogłębiały nierówności poprzez wypieranie pracowników o niskich kwalifikacjach. Covid-19 rodzi podobne ryzyko.„Zapotrzebowanie na bardziej zautomatyzowany sprzęt prawdopodobnie jeszcze wzrośnie ponieważ więcej firm przywróci produkcję w Stanach Zjednoczonych. Fabryki w krajach azjatyckich, jak Chiny i Korea Południowa, zazwyczaj w większym stopniu niż w Stanach Zjednoczonych wykorzystują roboty, co daje im przewagę konkurencyjną wykraczającą poza stawki za robociznę” – podkreśla LAT.Dziennik przytacza wypowiedź Melonee Wise, dyrektor naczelnej wiodącego amerykańskiego producenta robotów mobilnych Fetch Robotics, o konieczności ochrony społecznej dla osób doświadczających wyzwań związanych z transformacją technologii."Faktem jest, że nie przestaniemy używać technologii w ogóle, ponieważ wypiera ona pewne części naszej pracy" – przestrzegała Wise.Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ jm/


Kraj i świat

2021-05-15, godz. 04:40 Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie (opis) Chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem o nazwie Zhurong z powodzeniem wylądowała w sobotę rano na Marsie - poinformowały chińskie media państwowe. To pierwsza… » więcej 2021-05-15, godz. 03:30 Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie (krótka) Chińska sonda z łazikiem o nazwie Zhurong wylądowała w sobotę rano na powierzchni Marsa - poinformowała agencja prasowa Xinhua. To pierwsza bezzałogowa… » więcej 2021-05-15, godz. 03:10 Strefa Gazy/ Hamas: co najmniej siedem ofiar śmiertelnych izraelskiego nalotu Co najmniej siedmiu Palestyńczyków zginęło w sobotę nad ranem w Gazie podczas ataku izraelskiego lotnictwa na to miasto - poinformował islamski Hamas, który… » więcej 2021-05-15, godz. 03:00 Warszawa/ Nie było pocovidowej fiesty w stolicy Mimo zapowiedzi niewielu restauratorów otworzyło o północy z piątku na sobotę ogródki w Warszawie. Większość czeka na niedzielne przedpołudnie. Od 15… » więcej 2021-05-15, godz. 02:10 USA/ Obraz Picassa sprzedany w Nowym Jorku za ponad 103 mln dolarów Za 103,4 mln dolarów sprzedano na aukcji w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku 'Kobieta siedząca przy oknie' - poinformował w piątek dom aukcyjny Christie's… » więcej 2021-05-15, godz. 01:10 Mazowieckie/ Zakończyły się utrudnienia po zderzeniu dwóch ciężarówek Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 po zderzeniu dwóch ciężarówek, w którym zginął jeden z kierowców - poinformował dyżurny punktu… » więcej 2021-05-15, godz. 01:00 Opolskie/ Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla części regionu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o możliwości wezbrań wody w Odrze i ujściu Nysy Kłodzkiej. » więcej 2021-05-15, godz. 00:50 Opolskie/ Zablokowana droga krajowa nr 46 z Nysy do Opola Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie zablokowana jest droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy - poinformował dyżurny GDDKiA w Opolu. » więcej 2021-05-15, godz. 00:40 Francja/ Trybunał Administracyjny utrzymał zakaz propalestyńskiej demonstracji w Paryżu Francuski Trybunał Administracyjny zatwierdził w piątek zakaz propalestyńskiej demonstracji, zaplanowanej w Paryżu na sobotnie popołudnie. Zakaz wydał szef… » więcej 2021-05-15, godz. 00:00 Irlandia/ Premier: nie zapłacimy okupu hakerom, ocena skutków ataku potrwa kilka dni Premier Irlandii Micheal Martin powiedział w piątek wieczorem, że ocena skutków cyberataku na system informatyczny publicznej służby zdrowia zajmie kilka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »