Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-04, 13:10 Autor: PAP

Hiszpania/ W całym kraju jest zaledwie 10 lasów dziewiczych

W Hiszpanii jest zaledwie 10 lasów dziewiczych, czyli drzewostanów, które nie powstały z inicjatywy człowieka - wynika z szacunków organizacji ekologicznych tego kraju. Nie brak jednak wątpliwości co do tego, czy ostatnie autochtoniczne obszary zadrzewione można nazwać lasami.

Powołująca się we wtorek na dane organizacji ekologicznych telewizja TVE przypomniała, że najwięcej dziewiczych lasów występuje na terenie północnej oraz północno-wschodniej Hiszpanii. Większość z nich znajduje się w Katalonii, Nawarze, Asturii oraz Kantabrii.


Stacja publiczna odnotowuje, że wskutek ekspansywnej działalności człowieka ostatnie lasy powstałe bez jego udziału na terenie dzisiejszej Hiszpanii są jedynie niewielkimi kompleksami drzewostanów.


Komentatorzy dziennika ABC wskazują, że choć większość organizacji ochrony przyrody twierdzi, iż znikome lasy pierwotne występują jeszcze w kilkunastu zakątkach Hiszpanii, to działacze organizacji Greenpeace nie zgadzają się z tą opinią.


Jak informuje na swojej stronie oddział Greenpeace w Hiszpanii, w kraju tym występują jedynie małe zgrupowania drzew z autochtonicznymi gatunkami. Międzynarodowa organizacja wskazuje, że typowe, duże lasy dziewicze nie występują już w tym iberyjskim kraju.


Tymczasem ekologiczna organizacja Zero twierdzi, że hiszpańskie lasy podlegają zagrożeniom nie tylko ze strony człowieka, ale i samej przyrody. Przypomina, że do nienotowanych od dekad zniszczeń drzew w Hiszpanii doszło w styczniu w następstwie nadejścia sztormu Filomena. Nękające kraj śnieżyce doprowadziły do zniszczenia wskutek śniegołomu licznych drzewostanów.


Z szacunków hiszpańskich biologów wynika, że tylko w starych parkach Madrytu zniszczonych zostało wskutek śniegu i lodu obciążających gałęzie ponad 150 tys. drzew. W parku Retiro, jednym z najbardziej popularnych miejsc rekreacji w centrum stolicy, zniszczeniu uległo aż 68 proc. drzew.


Znaczny odsetek zniszczonych drzew zanotowano również w położonym w stołecznej aglomeracji parku Casa de Campo. Odsetek strat oszacowano tam na 64 proc.


Marcin Zatyka (PAP)


zat/ kib/


Kraj i świat

2021-05-08, godz. 06:50 Portugalia/ Premier Morawiecki w sobotę weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, w sobotę weźmie tam udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Planowana… » więcej 2021-05-08, godz. 06:40 Eksperci: rak jajnika w 70 proc. przypadków rozpoznawany dopiero w 3. lub 4. stadium rozwoju Z powodu braku wczesnej diagnostyki rak jajnika w aż 70 proc. przypadków rozpoznawany jest dopiero w 3. lub 4. stadium rozwoju. Pocieszające jest, że pojawiały… » więcej 2021-05-08, godz. 06:40 Mazowsze/ Po wypadku w Poczerninie zablokowana dk nr 7 w kierunku Gdańska Na drodze krajowej nr 7 na odcinku Zakroczym - Płońsk, doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych; w wyniku wypadku jedna osoba została ranna, a… » więcej 2021-05-08, godz. 06:40 Tokio - reprezentacja szablistek USA bez Shelton, ale z Wozniak Aleksandry Shelton (d. Sochy), która w barwach Polski rywalizowała w czterech igrzyskach, zabraknie w olimpijskiej reprezentacji USA szablistek w Tokio. Nominację… » więcej 2021-05-08, godz. 06:40 Michał Wiśniewski radzi Rafałowi Brzozowskiemu, by przygotował się na porażkę w konkursie Eurowizji Nasz reprezentant w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji tuż przed wylotem do Rotterdamu połączył się na Instagramie z liderem zespołu Ich Troje. Michał Wiśniewski… » więcej 2021-05-08, godz. 06:30 Synoptyk IMGW: weekend wietrzny; w niedzielę znaczna poprawa pogody Oba dni weekendu będą wietrzne, jednak w niedzielę prognozowana jest znaczna poprawa pogody na obszarze całego kraju - powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil… » więcej 2021-05-08, godz. 06:30 Szczepionka przeciwko COVID-19 związana z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń Szczepionki przeciwko COVID-19 wiążą się z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń, które w dużym stopniu odpowiadają za tak szybkie rozprzestrzenienie… » więcej 2021-05-08, godz. 06:30 W całym kraju w szpitalach wolna ponad połowa łóżek covidowych W szpitalach zmniejsza się liczba chorych na COVID-19. W piątek hospitalizowanych było 18 tys. pacjentów, a 2,2 tys. z nich korzystało z respiratorów. W… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku od 22 do 24 lat Zgodnie z harmonogramem szczepień w sobotę przyszła kolej na zapisy osób w wieku od 22 do 24 lat, które w I kwartale nie zadeklarowały chęci zaszczepienia… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 W pełni zaszczepionych jest prawie 3,5 mln Polaków W pełni zaszczepionych jest już prawie 3,5 mln Polaków - są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »