Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-04, 13:10 Autor: PAP

Premier: KPO dodatkowym źródłem pieniędzy dla rolnictwa

Środki z KPO będą dodatkowym wsparciem finansowym dla rolnictwa, obok innych środków unijnych i programów krajowych – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

"To, o czym mówimy dzisiaj, to dodatkowy zastrzyk finansowy, który wesprze procesy inwestycyjne, wesprze przedsiębiorców rolnych i rolników z funduszy unijnych" – powiedział premier Morawiecki.


Zaznaczył też, że polscy rolnicy i inni mieszkańcy wsi mogą liczyć na środki nie tylko unijne, w tym z funduszu odbudowy, "ale przede wszystkim na środki z programów krajowych".


Przypomniał rządowy program dróg lokalnych, rządowy fundusz inwestycji lokalnych. "One w dużym stopniu są przeznaczone dla terenów mniej rozwiniętych, które mają mniejsze możliwości pozyskiwani środków" – powiedział, wskazując, że np. małe gminy nie korzystają na podatku dochodowym CIT od dużych firm, które na siedziby wybierają duże miasta. "Chcemy dla wszystkich gmin tworzyć szanse rozwoju" – zapewnił szef rządu, powołując się na inwestycje w szerokopasmowy internet i szpitale powiatowe.


Komisarz Wojciechowski zwrócił uwagę, że "nawet w samej Komisji" były wątpliwości, czy plany odbudowy mają uwzględniać rolnictwo, bo przecież jest wspólna polityka rolna". "Ja bardzo mocno opowiadałem się za tym - i ten pogląd zwyciężył - że rolnictwo powinno być włączone w ten wielki plan odbudowy który UE realizuje" – mówił.


Dodał, że dzięki temu Polska może zwiększyć pulę na rolnictwo - do 32,2 mld euro i dołożyć jeszcze 2,5 mld z planu odbudowy. "To jest wielki zastrzyk gotówki" – powiedział, dodając, że dzięki temu będzie można odciążyć inne programy pomocowe.


Zwrócił uwagę, że pieniędzmi z funduszu odbudowy ma być wspierane przetwórstwo, a środkami z polityki spójności można wesprzeć organizację rynków. Przypomniał, że ponad 150 mld zł na polskie rolnictwo przewidziano w ramach wspólnej polityki rolnej i planie odbudowy na lata 2021-2027.(PAP)


brw/ godl/


Kraj i świat

2021-05-08, godz. 06:20 W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku od 22 do 24 lat Zgodnie z harmonogramem szczepień w sobotę przyszła kolej na zapisy osób w wieku od 22 do 24 lat, które w I kwartale nie zadeklarowały chęci zaszczepienia… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 W pełni zaszczepionych jest prawie 3,5 mln Polaków W pełni zaszczepionych jest już prawie 3,5 mln Polaków - są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 Dr Helena Pyz: ośrodek dla trędowatych Jeevodaya w Indiach potrzebuje wsparcia materialnego Z powodu pandemii ośrodek dla trędowatych Jeevodaya w Indiach potrzebuje dodatkowego wsparcia materialnego. Nie umieramy z głodu, ale sytuacja z tygodnia na… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 FBI ujawniło akta dotyczące śmierci Kurta Cobaina 8 kwietnia 1994 roku w pomieszczeniu nad garażem przy rezydencji Kurta i jego żony Courtney Love odnaleziono ciało charyzmatycznego lidera zespołu Nirvana… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 Włochy/ Restauratorzy w Rzymie czekają na skrócenie lub zniesienie godziny policyjnej Restauratorzy w Rzymie czekają na skrócenie lub zniesienie godziny policyjnej, która obowiązuje od 22.00 do 5.00. Jak powiedzieli PAP, otwarcie lokali w reżimie… » więcej 2021-05-08, godz. 06:20 Kami Rita Sherpa wszedł na Mount Everest po raz dwudziesty piąty Kami Rita Sherpa poprawił własny rekord wejść na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest (8848 m), zdobywając go po raz dwudziesty piąty. Nepalczyk chciał… » więcej 2021-05-08, godz. 06:10 Lider PSL: budujemy Koalicję Polską, blok centrowy; Hołownia: chcemy wygrać wybory samodzielnie Nie będę uczestniczył w dyskusjach o jednej wspólnej liście, PSL buduje Koalicję Polską, buduje blok centrowy - powiedział PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz… » więcej 2021-05-08, godz. 06:10 76 lat temu zakończyła się II wojna światowa 76 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak… » więcej 2021-05-08, godz. 06:10 Możesz wylosować spotkanie z Georgem Clooneyem w jego domu nad jeziorem Como Jeśli masz trochę pieniędzy, które chcesz przeznaczyć na cele charytatywne, to rozważ propozycję firmy Omaze i współpracującego z nię George'a Clooneya… » więcej 2021-05-08, godz. 06:10 Szukasz pomysłu na sobotni smakołyk? Oto przepis na ulubiony deser Anny Starmach Jurorka programu 'MasterChef' odlicza już dni do narodzin swojego drugiego dziecka. Czas oczekiwania uprzyjemnia sobie przygotowywaniem i jedzeniem deserów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »