Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-27, 15:30 Autor: PAP

Ruszył SAT4EDU - pilot projektu satelitarnego dostępu szerokopasmowego do internetu dla szkół finansowany ze środków UE (MediaRoom)

Dziś w Warszawie, w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, europarlamentarzystów, przedstawicieli MEiN oraz szkół biorących udział w projekcie, zainaugurowano europejski projekt SAT4EDU. Pilot projektu, który jest realizowany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem SoftCream Software, obejmie szkoły w Polsce, Włoszech i Grecji.

SAT4EDU to pilot projektu satelitarnego dostępu szerokopasmowego do internetu dla szkół z obszarów zupełnie bez dostępu lub z niewystarczającym dostępem do internetu, finansowany przez Parlament Europejski i wdrażany przez Komisję Europejską. W wydarzeniu inaugurującym projekt wzięli udział m. in. Ekaterini Kavvada, Director of Innovation and Outreach w DG DEFIS, europarlamentarzyści: Andrzej Halicki (Polska) i Aldo Patricello (Włochy), a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, kuratorium oraz szkół biorących udział w projekcie. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Krzysztof Meissner (UW), który zainaugurował projekt wystąpieniem pod tytułem „Czas płynie wolniej na Ziemi niż w satelitach” (Time runs slower on Earth than in satellites).


Projekt SAT4EDU odpowiada na potrzeby europejskich instytucji edukacyjnych znajdujących się w tzw. białych obszarach. Są to miejsca na terenie Unii Europejskiej, gdzie mimo wysiłków, w dalszym ciągu nie oferuje się szerokopasmowego dostępu do internetu. Ponadto szanse na uzyskanie tego typu usługi w najbliższych latach są nadal niewielkie – najczęściej wynika to z niskiej gęstości zaludnienia, czynników demograficznych czy geograficznych. Instytucje edukacyjne w małych i odległych miejscowościach nie generują popytu umożliwiającego pokrycie kosztów budowy i utrzymania sieci szerokopasmowej.


Biorąc pod uwagę trudną sytuację białych obszarów, Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu projektu pilota SAT4EDU. To działanie umożliwi nie tylko sprawdzenie praktycznych aspektów dostępu satelitarnego, ale również uzyskanie realnej oceny takiego przedsięwzięcia.


W ramach projektu dostęp do sieci szerokopasmowej uzyskają wybrane szkoły położone na obszarach permanentnie białych.


Działania obejmują:


• Instalację sprzętu (anteny odbiorczo-nadawczej, modemów i routerów zapewniających transmisję dwukierunkową);


• Zapewnienie usługi dostępu szerokopasmowego poprzez zawarcie przez konsorcjum stosownej umowy z dostawcą usług dostępu satelitarnego (np. Starlink od SpaceX, czy Astra);


• Podłączenie do szerokopasmowego internetu szkolnych komputerów – przy czym preferowane będzie podłączenie w ten sposób szkolnej sieci lokalnej.


„Chcemy, aby tzw. białe obszary mogły uzyskać dostęp do internetu, który powinien być prawem, a nie przywilejem – tłumaczy Robert Śmietanka, prezes zarządu SoftCream Software i leader konsorcjum firm realizujących projekt. - Wierzymy, że równy dostęp do odpowiedniej jakości treści jest możliwy, dlatego projekt SAT4EDU chce realnie zmniejszyć poziom wykluczenia cyfrowego na terenie UE. Takie zmiany pozwolą wyrównać szanse obywateli, przy okazji dbając o zrównoważony rozwój regionów. Dzięki tego typu działaniom możemy systematycznie zmniejszać ilość białych plam na mapie Europy i chcemy, pod auspicjami Komisji Europejskiej taki projekt realizować” – podkreśla Robert Śmietanka.


„Nie mamy wątpliwości, że dostęp satelitarny może być skuteczną metodą usprawnienia, urozmaicenia i uelastycznienia poziomu edukacji w instytucjach edukacyjnych – mówi Andrzej Halicki, europoseł, inicjator projektu. - Stwarza to zarówno uczniom, jak i nauczycielom możliwość samodzielnego wyszukiwania zasobów informacyjnych i umożliwia korzystanie z programów umieszczonych w sieci np. materiałów multimedialnych lekcji i zajęć edukacyjnych szczególnie w erze pandemii z jaką przyszło się zmagać nie tylko Europie, ale i całemu światu. Urządzenia z dostępem do szerokopasmowej sieci staną się narzędziem dydaktycznym, będącym świetnym motywatorem, umożliwiającym efektywne kształcenie, a ja jestem dumny, że polska firma realizuje ten projekt” – kończy Andrzej Halicki.


Szkoły biorące udział w projekcie nie ponoszą żadnych kosztów związanych zarówno z realizacją, jak i utrzymaniem zapewnionej usługi. Szkoły mogą wykorzystywać łącze dostępowe do codziennej działalności edukacyjnej, współpracy w sprawach związanych z monitorowaniem działań, czy przygotowaniem raportów dotyczących funkcjonowania usługi. Projekt w żaden sposób nie ogranicza doboru treści edukacyjnych, które realizowane są zgodnie z programami szkolnymi w krajach, których dotyczy. Pilot projektu obejmuje szkoły w Polsce, Grecji i we Włoszech.


Źródło informacji: SoftCream Software Sp. z o.o.


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 16:00 Holandia/Hakerzy zaatakowali producenta półprzewodników i żądają okupu Grupa hakerska zaatakowała Nexperię, producenta półprzewodników z siedzibą w Holandii. Hakerzy opublikowali już część tajnych dokumentów firmy w dark… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 KPRM: Skuteczna ochrona granic wspólnym priorytetem Polski i Grecji (komunikat) - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: Premier Donald Tusk kontynuuje spotkania z liderami państw i instytucji europejskich. W Warszawie szef polskiego… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Sejm/ Pierwsze posiedzenie komisji ds. aborcji 30 minut po zakończeniu głosowań (krótka 3) Pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży odbędzie się, w celu ukonstytuowania, 30 minut po… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 CBS News: USA spodziewają się ataku odwetowego Iranu na Izrael jeszcze w piątek (opis) Władze USA spodziewają się, że jeszcze w piątek może dojść do irańskiego ataku na Izrael w odwecie za uderzenie na irańską placówkę w Damaszku - podała… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Sejm odwołał trzech członków komisji ds. reprywatyzacji, czwarty sam zrezygnował W piątek posłowie odwołali trzech członków komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich: Łukasza Kondradkę, Wiktora Klimiuka i Jana Mosińskiego… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Piotr Rogucki ani myśli porzucać Łodzi dla Warszawy W przeciwieństwie do wielu gwiazd, Piotr Rogucki nie mieszka w Warszawie, tylko pod Łodzią, gdzie kilka lat temu wybudował dom. Stamtąd dojeżdża na plany… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Polskie Radio wysłało wezwanie przedsądowe do przewodniczącego KRRiT; chodzi o środki z abonamentu Do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego trafiło w piątek ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - poinformowało Polskie Radio w przesłanym PAP… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 W. Brytania/ NASA została poproszona o pomoc w poszukiwaniu potwora z Loch Ness Amerykańska agencja kosmiczna NASA została poproszona o pomoc w kolejnych poszukiwaniach potwora z Loch Ness, które rozpoczną się 30 maja - podała w piątek… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji (krótka2) Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Chodzi o dwa projekty autorstwa Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-04-12, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarska – trener Widzewa: ważne jest utrzymanie wiatru w żaglach 'Ważne jest wykorzystanie momentu i utrzymanie wiatru w żaglach jak najdłużej' - podkreślił po serii dobrych meczów piłkarzy Widzewa trener Daniel Myśliwiec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »