Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-14, 06:40 Autor: PAP

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM szuka lekarzy i pielęgniarek

Trwa rekrutacja lekarzy i pielęgniarek do Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa PCPM Aleksandra Rutkowska. Obecnie w skład zespołu wchodzi ok. 100 osób, które w razie potrzeby niosą pomoc na wszystkich kontynentach.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest jednym z 30 certyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zespołów medycznych w ramach systemu EMT (Emergency Medical Teams). W ostatnim roku członkowie tej grupy brali udział m.in. w misjach związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 w Lombardii, a także w Kirgistanie, Tadżykistanie, Etiopii, Libanie i na Madagaskarze.


Jak przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa PCPM Aleksandra Rutkowska - po roku walki z pandemią koronawirusa i doświadczeniu zdobytym podczas misji na trzech kontynentach - zespół szuka chętnych, którzy dołączą do ponad stuosobowej grupy lekarzy i pielęgniarek, którzy są gotowi nieść pomoc wolontaryjną na wszystkich kontynentach.


Rekrutacja do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM trwa do poniedziałku. Poszukiwani są zarówno lekarze jak i pielęgniarki. Aby dołączyć do zespołu niezbędny jest m.in. dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, aktualne uprawnienia do wykonywania zawodu i znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Osoba chcąca brać udział w misjach powinna mieć również dobrą kondycję fizyczną. Niezbędnym wymogiem jest także brak lęku wysokości i brak klaustrofobii.


Rzeczniczka PCPM zaznaczyła, że osoby wchodzące w skład zespołu na co dzień pracują w swoich macierzystych placówkach w Polsce, ale są również częścią systemu EMT.


"W sytuacji, gdy dochodzi do katastrofy czy kryzysu humanitarnego jesteśmy zdolni do wyjazdu w ciągu 48 godzin. Dysponujemy również magazynami, sprzętem i szpitalami polowymi. Tak naprawdę jesteśmy samowystarczalnym zespołem, który może funkcjonować w dowolnym miejscu na mapie świata" - powiedziała Rutkowska.


Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM do 2020 roku brał udział głównie w misjach związanych z nagłymi katastrofami, jak trzęsienie ziemi w Nepalu, powódź w Peru, czy kryzys humanitarny w Iraku, na Ukrainie i w Ugandzie. Od marca 2020 roku jest jednym z najbardziej aktywnych zespołów medycznych, działających pod egidą WHO w odpowiedzi na pandemię COVID-19.


W skład Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM wchodzi ponad 100 wolontariuszy doświadczonych w pracy poza granicami Polski: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy GOPR oraz wspierający ich pracownicy humanitarni PCPM. Wyjazd polskiego szpitala polowego jest możliwy tylko po otrzymaniu zgody WHO lub ministerstwa zdrowia kraju, dotkniętego katastrofą. Współpraca z WHO oznacza także, że natychmiast po przyjeździe polscy lekarze otrzymują pełne uprawnienia medyczne od miejscowego ministerstwa zdrowia.


Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.(PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ robs/


Kraj i świat

2021-05-15, godz. 01:10 Mazowieckie/ Zakończyły się utrudnienia po zderzeniu dwóch ciężarówek Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 po zderzeniu dwóch ciężarówek, w którym zginął jeden z kierowców - poinformował dyżurny punktu… » więcej 2021-05-15, godz. 01:00 Opolskie/ Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla części regionu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o możliwości wezbrań wody w Odrze i ujściu Nysy Kłodzkiej. » więcej 2021-05-15, godz. 00:50 Opolskie/ Zablokowana droga krajowa nr 46 z Nysy do Opola Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie zablokowana jest droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy - poinformował dyżurny GDDKiA w Opolu. » więcej 2021-05-15, godz. 00:40 Francja/ Trybunał Administracyjny utrzymał zakaz propalestyńskiej demonstracji w Paryżu Francuski Trybunał Administracyjny zatwierdził w piątek zakaz propalestyńskiej demonstracji, zaplanowanej w Paryżu na sobotnie popołudnie. Zakaz wydał szef… » więcej 2021-05-15, godz. 00:00 Irlandia/ Premier: nie zapłacimy okupu hakerom, ocena skutków ataku potrwa kilka dni Premier Irlandii Micheal Martin powiedział w piątek wieczorem, że ocena skutków cyberataku na system informatyczny publicznej służby zdrowia zajmie kilka… » więcej 2021-05-14, godz. 23:30 Liga angielska - wygrana Manchesteru City, hat-trick Torresa Pewni już tytułu mistrzów Anglii piłkarze Manchesteru City pokonali na wyjeździe Newcastle United 4:3 w meczu 36. kolejki ekstraklasy. Hat-trickiem popisał… » więcej 2021-05-14, godz. 23:20 Włoska liga koszykarzy - druga porażka drużyny Sokołowskiego w Bolonii Zespół De’Longhi Treviso z reprezentantem Polski Michałem Sokołowskim przegrał 83:88 w Bolonii z Virtusem Segafredo w drugim meczu ćwierćfinałowym włoskiej… » więcej 2021-05-14, godz. 23:20 USA/ Wzrosty na Wall Street Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Rynki analizują dane makro i wyniki spółek za pierwszy kwartał… » więcej 2021-05-14, godz. 23:10 Liga angielska - wynik Wynik piątkowego meczu piłkarskiej ekstraklasy Anglii: Newcastle United 3 - Emil Krafth 25, Joelinton 45+6-karny, Joseph Willock 62Manchester City 4 - Joao… » więcej 2021-05-14, godz. 23:10 Francja/ List otwarty emerytowanych policjantów nt. zagrożenia bezpieczeństwa kraju 93 emerytowanych policjantów skierowało list otwarty do prezydenta, rządu i parlamentarzystów z apelem, aby 'zrobili wszystko, co w ich mocy, aby położyć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »