Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-14, 06:20 Autor: PAP

Dokumenty ws. immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego są analizowana przez prawników

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego jest nadal analizowany przez senackich prawników, którzy sprawdzają, czy spełnia on wymogi formalne - przekazało PAP Centrum Informacyjne Senatu.

Zdaniem szefa senackiej komisji regulaminowej Sławomira Rybickiego (KO) to sytuacja zgodna z procedurami; zdaniem zasiadającego w komisji Krzysztofa Słonia (PiS) w obecnej sytuacji, "w której nie ma ustalonych terminów co ma się dziać z wnioskiem", brakuje cyklicznie udzielanej informacji, co się z nim dzieje. Senator uważa, że takie informacje powinny być przekazywane np. na posiedzeniu prezydium Senatu.


22 marca Prokuratura Krajowa przekazała PAP, że wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego został przekazany do Senatu RP. Jak podkreślono, wniosek dotyczy "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej".


Marszałek Grodzki pytany przez PAP pod koniec marca o losy wniosku o uchylenie mu immunitetu powiedział, że dokumenty analizowane są w Biurze Spraw Senackich pod kątem formalno-prawnym. "Jeżeli będzie OK, pójdzie to do komisji regulaminowej, a jeżeli nie, będzie odesłany do wnioskodawców" - mówił. "Ja się z tego wyłączyłem, to w tej chwili biegnie swoim trybem administracyjnym" - zaznaczył wówczas marszałek.


Pytany na konferencji prasowej, czy sam zrzeknie się immunitetu, Grodzki powtórzył, że ścieżki dotyczące uchylania immunitetu w Sejmie i Senacie są znane, mają swoją procedurę i "ten wniosek będzie podlegał tej samej procedurze". Dodał, że od początku kadencji próbowano go na początku przekupić, potem podbierać senatorów, a teraz przyjęto "taktykę podstępnego zastraszania". "Jeśli partia rządząca, która od półtora roku urządza na mnie polowanie, chce tym sposobem uzyskać większość w Senacie, to ja na to mówię +nie+" - mówił.


CIS przekazało PAP we wtorek, że wniosek prokuratury w sprawie marszałka Grodzkiego jest nadal analizowany przez prawników, a o kolejnych etapach procedury służby prasowe Senatu będą informować.


Rybicki powiedział PAP, że do wtorku wniosek do komisji regulaminowej jeszcze nie trafił. "Niczego innego się nie spodziewałem; takie wnioski bywają badane o wiele dłużej, zdarzało się, że przez kilka miesięcy, po czym bywały odsyłane wnioskodawcy. Nie ma tu wskazanego terminu" - zauważył senator. Jak dodał, na pewno wniosek będzie rozpatrywany zgodnie z procedurami.


Według senatora Słonia informacje co dzieje się z wnioskiem, powinny być przekazywane albo komisji, albo np. na posiedzeniu prezydium Senatu.


"Sprawa jest jak się zdaje u prawników od ok. trzech tygodni. Nigdy nie analizowaliśmy czasu trwania takich spraw i wykonywanych procedur, nie wiem jak długo wniosek prokuratury powinien być poddawany obróbce prawnej, ale sytuacja jest o tyle szczególna, że dotyczy marszałka Senatu. Wydaje się, że powinna być zainicjowana przez Prezydium izby rozmowa, co dalej w tej sprawie" - powiedział senator PiS.


"Sprawa wniosku nie zniknie z oczu, skoro dotyczy marszałka, powinna być wyznacznikiem tego, jak w takich sprawach działa Senat. Jeżeli jest większość, która może ten wniosek prokuratury odrzucić, to powinno się to wydarzyć, jeśli jest jakaś wątpliwość, to powinna być o tym jakaś informacja. Brak informacji nie służy tej sprawie" - podkreślił Słoń.


O tym, że Grodzki jako lekarz mógł przyjmować łapówki, podawało pod koniec 2019 r. Radio Szczecin. Sprawę zapoczątkował wpis prof. Agnieszki Popieli z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Szczecińskiego. "Masakra. Pan profesor Grodzki kandydatem na Marszałka Senatu. Jak moja Mama umierała, to trzeba było dać 500 dolarów za operację. Podobno na czasopisma medyczne. Faktury ani rachunku nie dostałam. Nigdy tego nie zapomnę" - napisała w listopadzie 2019 r.


Pod koniec marca szczeciński sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec prof. Agnieszki Popieli w związku ze sprawą z prywatnego aktu oskarżenia skierowaną przez marszałka Senatu w sprawie tego wpisu i zobowiązał ją do przeprosin. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona prof. Popieli zapowiedziała apelację.


Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. "Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz" - mówił Grodzki w grudniu 2019 r., jak tylko pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.


Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu senatora trafia do marszałka Izby, który - po stwierdzeniu przez senackich ekspertów, czy spełnia warunki formalne - kieruje wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Ta, po zbadaniu wniosku, kieruje do całego Senatu swoją opinię w danej sprawie. Senat podejmuje decyzję dotyczącą immunitetu senatora bezwzględną większością głosów. (PAP)


wni/ par/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 07:10 Sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje w środę kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na ambasadora RP przy ONZ Sejmowa komisja spraw zagranicznych podczas środowego posiedzenia zaopiniuje kandydaturę obecnego szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztofa… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Niemieckie służby alarmują: Rosjanie wyjątkowo aktywnie pozyskują patenty i technologie zbrojeniowe Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie 'polują' na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego - ustalił dziennik 'Bild', powołujący… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Warszawa/ Pozorowali kolizje i wyłudzali odszkodowania; 11 osób zatrzymanych Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o oszustwa lub udział w grupie przestępczej, która pozorowała kolizje i wyłudzała odszkodowania… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Ekspertka: trudno o dobrą alternatywę dla lokat Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Senat/ Wróblewski może być pewien głosów PiS, opozycja zapowiada sprzeciw Wybrany przez Sejm na nowego RPO poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w Senacie może liczyć na poparcie swojej partii. Jednak jeżeli zgodnie z zapowiedziami senatorowie… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 W Holandii kobiety będą grać razem z mężczyznami w piłkę nożną Kobiety będą mogły grać razem z mężczyznami w amatorskich drużynach piłkarskich w Holandii - zadecydowała tamtejsza federacja. Do tej pory było to możliwe… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 Francja/ Szef Sztabu Generalnego wzywa wojskowych do przestrzegania neutralności politycznej Szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Francji generał Francois Lecointre wezwał żołnierzy do przestrzegania neutralności politycznej w związku z publikacją… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 "PB": Ceny drewna podcinają nogi meblom Drożejące drewno i płyty drewnopochodne oraz inne surowce powodują, że producenci mebli i drzwi, którzy nakręcają polski eksport, drżą o jutro - czytamy… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 Komorowski: na odbudowę konserwatywnego skrzydła PO może być już za późno (wywiad) Swego czasu bardzo namawiałem Platformę na odbudowę w ramach partii skrzydła konserwatywnego. Dziś jest już późno, jeśli nie za późno - mówi w rozmowie… » więcej 2021-05-12, godz. 07:00 BOŚ SA Raport okresowy kwartalny skonsolidowany 1/2021 QSr Raport okresowy kwartalny skonsolidowany 1/2021 QSr » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »