Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-14, 05:20 Autor: PAP

Dziś (środa, 14 kwietnia) w kraju

Dziś jest środa, sto czwarty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.44, zachód o 19.29. Imieniny obchodzą: Izabela, Julianna, Jadwiga, Krzysztof, Lambert, Maksym i Maria.


# # #


1055 lat temu w Wielką Sobotę odbył się prawdopodobnie chrzest Mieszka I; miejsce ceremonii do dziś budzi spory historyków, część z nich wskazuje na Ostrów Lednicki, inni na Poznań, Gniezno, są również opinie, że Mieszko I przyjął chrzest w Ratyzbonie.


235 lat temu w Warszawie urodził się Walerian Łukasiński, oficer, działacz niepodległościowy, założyciel Narodowego Towarzystwa Patriotycznego; aresztowany przez władze carskie w 1822 r. i więziony do końca życia. (zmarł w 1868 r. w twierdzy szliselburskiej koło Petersburga.)


160 lat temu w Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, etnograf, badacz Afryki, przede wszystkim Kamerunu.


109 lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia w czasie swojego pierwszego rejsu z Southampton do Nowego Jorku zatonął brytyjski liniowiec pasażerski "Titanic"; przyczyną katastrofy, w której zginęły 1502 osoby, było zderzenie z górą lodową.


106 lat temu w Ursynowie, obecnie dzielnicy Warszawy, urodził się Jan Zumbach, pilot, as myśliwski, w czasie II wojny światowej dowódca słynnego Dywizjonu 303. (zmarł 3 stycznia 1986 r.)


104 lata temu w Warszawie zmarł Ludwik Zamenhof, lekarz, twórca języka esperanto.


97 lat temu została wprowadzona reforma walutowa rządu Władysława Grabskiego: prezydent RP wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego; ustalono w nim m.in. relację marki polskiej do nowej waluty - złotego: 1 800 000 marek polskich za 1 złotego.


86 lat temu w Pińczowie urodził się Andrzej Gwiazda, działacz związkowy, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża; w sierpniu 1980 r. członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, współautor 21 Postulatów Sierpniowych; współzałożyciel NSZZ "Solidarność".


71 lat temu władze komunistyczne i przedstawiciele Episkopatu Polski podpisali porozumienie między państwem a Kościołem katolickim.


35 lat temu odbyła się premiera filmu "Dziewczęta z Nowolipek" w reżyserii Barbary Sass.


8 lat temu w Warszawie zmarł Andrzej Garlicki, historyk, badacz dziejów II RP, autor książek "U źródeł obozu belwederskiego", "Przewrót majowy", "Od maja do Brześcia", "Od Brześcia do maja", "Józef Piłsudski 1867-1935", "Piękne lata trzydzieste", a także publikacji "Rycerze Okrągłego Stołu".


# # #


Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać 57-latkowie,którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie (rocznik 1964). Rejestracja odbywa się przez internet - system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta, w punktach szczepień, przez infolinię 989 lub SMS-em pod numer 880-333-333.


tor/


# # #


Sejm, który rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, po raz kolejny raz spróbuje wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydaci KO i PSL - prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz nie uzyskali poparcia większości posłów. Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku.


Posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zgodnie z projektem, każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) oraz złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według projektu, w wypadku decyzji o przeniesieniu środków na IKE pobrana zostanie opłata w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE.


Sejm zajmie się też rządowym projektem nowelizacji ustawy zwiększającej o 187 mln zł rezerwę subwencji oświatowej. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na organizację zajęć wspomagających dla uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej.


Sejm zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start", czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego. Posłowie zajmą się też projektem ustawy, który zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.


W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, który ma dostosować przepisy krajowe do rozporządzenia PE; zobowiązuje ono państwa członkowskie m.in. do wprowadzenia do dowodów odcisków palców. Ich pobieranie będzie się odbywać podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego.


kos/ par/


# # #


Senat, który zbiera się dziś na trzydniowym posiedzeniu, wysłucha informacji: ws. przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy UE oraz o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2020. Senatorowie zajmą się też zmianami w Prawie oświatowym i nowelą dotyczącą efektywności energetycznej.


Senat miał wysłuchać informacji rządu o stanie przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy UE na poprzednim posiedzeniu; miał ją wówczas przedstawić wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Nie stawił się on jednak w Senacie, co wywołało oburzenie m.in. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który wystosował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.


W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Nowela przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r. i jest odpowiedzią na protesty rolników i środowisk wiejskich, które domagały się zaprzestania sprzedaży ziemi rolnej zasobu Skarbu Państwa na cele nie do końca związane z produkcją rolną.


Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej, która nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.


par/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 10:50 Paryż - Wawrzonowska 18. w pistolecie w strzeleckich kwalifikacjach w Rio de Janeiro Joanna Wawrzonowska zajęła w Rio de Janeiro 18. miejsce, Julita Borek 29., a Agnieszka Korejwo 59. w strzeleckim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk XXXIII olimpiady… » więcej 2024-04-18, godz. 10:50 Grecja/ Władze chcą systemu obrony powietrznej na wzór izraelskiej Żelaznej Kopuły Władze Grecji opowiadają się za stworzeniem w kraju systemu obrony powietrznej na wzór izraelskiej Żelaznej Kopuły - pisze w czwartek portal eKathimerini… » więcej 2024-04-18, godz. 10:50 Pomorskie/ Dwie osoby poszkodowane w wypadku drogowym na DK55; w Brachlewie wprowadzono ruch wahadłowy W czwartek przed południem wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 55 między Sztumem a Kwidzynem (Pomorskie). W Brachlewie doszło do zderzenia ciężarówki… » więcej 2024-04-18, godz. 10:50 Prof. Koziołek: wiele instytucji oferuje studia MBA, które cieszą się słusznym uznaniem Wiele instytucji w Polsce oferuje rzetelne studia MBA, które cieszą się słusznym uznaniem - podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek… » więcej 2024-04-18, godz. 10:50 Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik Do finału pierwszej edycji nagrody Przewroty, przyznawanej przez Centrum Nauki Kopernik, trafił projekt 'Oświatowe Centrum Nauki i Techniki' z Wodzisławia… » więcej 2024-04-18, godz. 10:40 Ashanti ogłosiła, że zaręczyła się z Nellym. Para spodziewa się dziecka Autorka takich przebojów, jak „Body On Me”, „Unfoolish” czy „Only U”, podzieliła się z fanami radosną nowiną. 43-letnia Ashanti wraz z narzeczonym… » więcej 2024-04-18, godz. 10:40 Cimoszewicz: rozmowy na temat mojego startu do PE z list Lewicy wciąż trwają Rozmowy na temat mojego startu do PE z list Lewicy wciąż trwają - przekazał PAP były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Wcześniej inny europoseł i były… » więcej 2024-04-18, godz. 10:40 Znamy laureatów konkursu „Inwestycja z perspektywą” (MediaRoom) 40 tys. internautów zagłosowało w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję samorządową współfinansowaną… » więcej 2024-04-18, godz. 10:40 Piłkarska LM - Ancelotti: przed karnymi byliśmy pewni awansu Trener piłkarzy Realu Madryt Carlo Ancelotti przyznał, że przed serią rzutów karnych w rewanżowym meczu z Manchesterem City w jego zespole panowało przekonanie… » więcej 2024-04-18, godz. 10:40 ZUS: w piątek trzynaste emerytury trafią do ponad 6 mln osób W piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur. Łącznie dodatkowe świadczenie trafi do 6,6 mln osób. Kwota wypłat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »