Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-13, 09:50 Autor: PAP

Raport: polski sektor papierniczy odporny na pandemię

Branża papiernicza w Polsce jest grupie sektorów odpornych na pandemię - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Banku Pekao SA. W 2020 r. wynik finansowy sektora wzrósł o 5 proc. rdr, a rentowność netto wyniosła ponad 9 proc.

Zdaniem autorów raportu, pndemia nie tylko nie przeszkodziła w rozwoju sektora papierniczego, ale pod niektórymi względami okazała się wręcz dla niego sprzyjająca. Jak czytamy w raporcie „Papier – tradycyjny produkt, nowoczesna branża. Sytuacja polskiego przemysłu papierniczego w dobie cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym”, wzrósł bowiem popyt na domowe artykuły higieniczno-sanitarne, a także - wraz z przeniesieniem dużej części handlu do internetu - na opakowania z papieru.


Mimo kryzysu gospodarczego, w roku 2020 przemysł papierniczy odnotował wzrost wartości produkcji sprzedanej szacunkowo o 3 proc. rdr, co stanowi jeden z lepszych wyników wśród przetwórstwa przemysłowego - wynika z analizy Pekao SA. Korzystnie dla sektora wypadły również jego wyniki finansowe - wynik netto wzrósł o 5 proc. rdr, a rentowność netto poprawiła się do ponad 9 proc.


W raporcie podano, że polski sektor obecny jest na wszystkich etapach łańcucha wartości – od pozyskania surowca po gotowe wyroby z papieru – a jego produkcja sprzedana wyniosła w 2019 roku 43,5 mld zł. "Wartość ta rośnie w tempie prawie 8 proc. rocznie i jest to jeden z najlepszych wyników w krajowym przemyśle na przestrzeni ostatniej dekady" - zaznaczono.


"Pod względem udziału sektora papierniczego w PKB kraju znajdujemy się na trzecim miejscu w UE, a jego dynamika wzrostu zdecydowania przewyższa pozostałe państwa unijne. W efekcie nasza pozycja z roku na rok rośnie. Już teraz możemy mówić, że należymy do stosunkowo wąskiej grupy krajów specjalizujących się w papiernictwie. Naszą domeną są przede wszystkim gotowe wyroby" – powiedział, cytowany w raporcie, Kamil Zduniuk z departamentu analiz makroekonomicznych Pekao.


Ocenił, że branża papiernicza jest grupie sektorów odpornych na pandemię. Jak wskazał, "oczywiście jak wszędzie są +wygrani+ i +przegrani+, ale jako całość branża potrafiła wyjść z trudnego 2020 r. obronną ręką". W opinii Zduniuka kryzys COVID głównie przyspieszył trendy, które w sektorze papierniczym były widoczne już od dłuższego czasu. "Co więcej, niektóre zmiany - np. skokowy wzrost znaczenia e-commerce - będą miały trwały, korzystny efekt" - twierdzi ekspert.


Jak stwierdzono w raporcie, papier we współczesnym świecie jest kluczowym surowcem i pozostanie również w przyszłości.


Dodano za CEPI (ogólnoeuropejskie stowarzyszenie reprezentujące przemysł papierniczy), że wskaźnik recyklingu w segmencie papieru osiągnął poziom 72 proc., papier ma zatem "zielony" charakter. Europejski przemysł papierniczy produkuje nowe wyroby, w których 55 proc. stanowią surowce z odzysku.


W raporcie wskazano, że umiejętnie wytwarzany i wykorzystany papier dobrze wpisuje się w ideę nowoczesnej, ekologicznej gospodarki o obiegu zamkniętym premiowanej przez europejskie regulacje i coraz bardziej świadomych konsumentów.


"Papier wciąż będzie potrzebny we współczesnych rozwiniętych gospodarkach, a polski przemysł jest w dobrej pozycji, aby z tego korzystać" - ocenia Zduniuk. (PAP)


mfr/ amac/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 06:10 Włochy/W Wenecji rusza wkrótce system rezerwacji wizyt i opłat dla jednodniowych turystów W Wenecji rusza wkrótce system rezerwacji wizyt w mieście i wprowadzenia opłaty 5 euro za wstęp do historycznego centrum w wybranych dniach od 25 kwietnia… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Ankieta PAP Zamość/ Wnuk: największym wyzwaniem jest zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy Musimy skoncentrować się na zapewnieniu dobrze płatnych miejsc pracy; mimo niskiego bezrobocia, siła nabywcza mieszkańców jest za mała - podkreślił w… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Ankieta PAP Zamość/ Zwolak: musimy pobudzić rynek pracy, bo miasto się wyludnia; potrzebne są też tanie mieszkan… Zamość się wyludnia, młodzi ludzie uciekają, jadą na studia i nie wracają; musimy pobudzić rynek pracy, potrzebne są też tanie mieszkania - podkreślił… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Ankieta PAP Zamość/ Zwolak i Wnuk chcą postawić na rozwój rynku pracy; inne pomysły mają na Pałac Zamoyskich W niedzielę w II turze wyborów na prezydenta Zamościa zmierzą się radny miejski Rafał Zwolak i dotychczasowy prezydent Andrzej Wnuk. W ankiecie PAP byli… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Schudrich: jak powstańcy z getta będziemy walczyć o wolność Państwa Izrael Podobnie jak uczestnicy powstania w getcie warszawskim do końca będziemy walczyć o wolność Państwa Izrael - powiedział PAP naczelny rabin Polski Michael… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 Nie żyje Roger Dicken. To on animował Obcego w scenie, która przeszła do historii kina W jednej z najbardziej kultowych scen filmu Ridleya Scotta „Obcy - 8. pasażer +Nostromo+”, tytułowy zabójca z kosmosu niespodziewanie przebija się przez… » więcej 2024-04-19, godz. 06:10 90 lat temu urodził się Jan Kobuszewski - słowo w jego ustach zyskiwało na smaku Był jednym z najdoskonalej wypowiadających słowa aktorem; słowo w jego ustach zyskiwało na smaku. A charakterystyczną mimiką sprawiał, że każde jego… » więcej 2024-04-19, godz. 06:00 Prognoza pogody na 19 i 20 kwietnia Jak informuje IMiGW nad Europą dominują niże, jedynie zachód i częściowo południe kontynentu znajduje się w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Polska jest… » więcej 2024-04-19, godz. 06:00 Ekspert: mamy wciąż wysoki wskaźnik amputacji kończyn dolnych, ale próbujemy to zmienić Wciąż wzrasta w naszym kraju liczba amputacji kończyn dolnych z powodu tzw. stopy cukrzycowej. Próbujemy to zmienić - powiedział dr Piotr Liszkowski z Pododdziału… » więcej 2024-04-19, godz. 06:00 Przeszczep skóry pozwoli lepiej zadbać o inne przeszczepy Połączenie przeszczepu płuca z przeszczepieniem fragmentu skóry od tego samego dawcy może ułatwiać wykrycie objawów odrzucenia zasadniczego przeszczepu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »