Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-11, 07:30 Autor: PAP

Prezes KRF: fizjoterapeuci niemający umów z NFZ również powinni być włączeni do opieki pocovidowej

Opieką pocovidową powinno być objętych kilkaset tysięcy osób – oszacował w rozmowie z PAP prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk. Zaznaczył, że resort zdrowia powinien zezwolić na jej prowadzenie także specjalistom niemającym umów z NFZ. W przeciwnym przypadku rehabilitacja takich pacjentów będzie fikcją.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że opieka pocovidowa obejmie pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Rehabilitacja ma trwać 2-6 tygodni. Według zapowiedzi ozdrowieńcy mają być objęci rehabilitacją stacjonarną m.in. w uzdrowiskach, zakładach rehabilitacji leczniczej czy ośrodkach rehabilitacyjnych, z drugiej strony rehabilitacją ambulatoryjną i domową. W całym kraju ma powstać kilkaset ośrodków, które będą udzielać tego typu świadczeń. Do programu mogą przystąpić ośrodki, które już mają umowę z NFZ.


Zdaniem prezesa KRF, mankamentem tej propozycji jest to, że świadczenia będą udzielane jedynie przez placówki, które podpisały już wcześniej kontrakt z NFZ.


"Tutaj niedoskonałość tej propozycji, które złożyło ministerstwo, polega na tym, że +wpakowano+ tych pacjentów ambulatoryjnych i domowych do placówek, które mają kontrakt z NFZ. To jest tak, jakbyśmy na zapchaną autostradę wprowadzili jeszcze z dodatkowego pasa nowe samochody" - powiedział.


Przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku samorząd fizjoterapeutów złożył do resortu zdrowia projekt programu pocovidowego.


"Został on zaakceptowany, ale z pewnymi wyjątkami. Zaproponowaliśmy, by resort podpisywał umowy z indywidualnymi praktykami fizjoterapeutycznymi, z podmiotami, które nie podpisywały umów z NFZ i robił to w sposób uproszczony. Dlaczego? Bo jest epidemia, to stan wojny, więc trzeba reagować w sposób nadzwyczajny" - wyjaśnił.


Prezes KRF opiekę pocovidowa polegająca na rehabilitacji tylko przez placówki mające umowę z NFZ nazwał "fikcją".


Krawczyk oszacował, że opieki pocovidovej wymaga około 10 proc. ozdrowieńców, zaznaczył jednak, że oficjalne statystyki mówią o tym, że do zdrowia powróciło po zakażeniu SARS-CoV-2 już ponad 2 mln, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.


"Faktycznie mówimy o liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy w ciągu następnego pół roku powinni otrzymać rehabilitację" - stwierdził.


Wyjaśnił, że problem polega jednak na tym, że w Polsce prawie 2 mln ludzi czeka już na rehabilitację i "to jest najdłuższa kolejka, jaka istnieje w świadczeniach opieki zdrowotnej".


"Terminy na rehabilitację ambulatoryjną wynoszą w najlepszym przypadku kilka miesięcy, a niejednokrotnie powyżej roku i teraz w tych placówkach przybędzie jeszcze wielu pacjentów wymagających rehabilitacji pocovidowej" - dodał.


Zwrócił też uwagę na fakt, że jeśli świadczenie dotyczące opieki pocovidowej będzie dobrze wycenione przez NFZ - a jego zdaniem będzie tak, jeśli za godzinę pracy z pacjentem fizjoterapeuta otrzyma z funduszu ok. 100 zł, za dojazd dodatkowo co najmniej 50 zł - to wtedy jednostki, które realizują umowę z NFZ, faktycznie mogą zacząć przyjmować ozdrowieńców.


"Sytuacja w takim przypadku byłaby analogiczna do sytuacji, jaka ma miejsce z osobami z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym. W tej chwili rehabilitacja tych osób funkcjonuje tylko dzięki temu, że jest ustawa o pomocy takim właśnie pacjentom i usługi są wyżej wycenione. Wiele jednostek realizuje przede wszystkim takie świadczenia, bo dzięki temu jest w stanie przetrwać" - powiedział.


Zdaniem prezesa KRF powinny być też zniesione skierowania na opiekę pocovidową.


"Jeśli pacjent ma rozpoznanie choroby, powinien móc bez skierowania z takiej opieki skorzystać. W wielu krajach na zachodzie można zwrócić się do fizjoterapeuty z pewnymi schorzeniami bez skierowania i ma to sens. Usprawnia to system. Z drugiej strony fizjoterapeuta ma na tyle ugruntowaną wiedzę medyczną, że gdy cokolwiek budzi jego niepokój, odsyła do lekarza" - podkreślił.


Równocześnie prezes KRF przyznał, że 20 proc. wykrytych przypadków COVID-19 objętych jest opieką szpitalną, ale niejednokrotnie zdarza się tak, że osoby, które chorują w domu, nie mają wzmożonych objawów choroby, nie potrafią sobie później poradzić z jej konsekwencjami.


"Do nich powinien przychodzić do domu nie tylko fizjoterapeuta, ale psycholog albo też powinni oni udać się do praktyki fizjoterapeutycznej lub ambulatoryjnej" - stwierdził.


Prezes KRF zaznaczył też, że "rehabilitacja pocovidowa jest potrzebna od dawna, ale wiadomo, że jest wiele nacisków różnych grup - właścicieli dużych placówek opieki zdrowotnej, którzy na przykład w epidemii mają przestój".


"To są na przykład uzdrowiska, które straciły horrendalne pieniądze, wiele osób też tam straciło pracę, bo nie działały one blisko 9 miesięcy" - przypomniał.


W jego opinii, absolutnie koniecznością jest wprowadzenie rehabilitacji pocovidovej we wszystkich zakresach.


"Mówię o rehabilitacji stacjonarnej, ambulatoryjnej i domowej. Cele tych trzech zakresów też są inne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu regionach kraju, tam gdzie było najwięcej zakażeń, nie ma faktycznie miejsc dla lżejszych przypadków pacjentów covidowych. Leczenie pierwszych skutków choroby kończy się w szpitalu i tak do końca nie wiadomo, co z takimi pacjentami zrobić, bo trzeba zwalniać miejsca dla nowych" - powiedział.


Zaznaczył, że wtedy tacy chorzy, którzy już doszli trochę do siebie, jednak wymagają nadal specjalistycznej opieki, ale już w mniejszym stopniu, mogliby być kierowani do "ostrej rehabilitacji pocovidowej". Taką funkcję mogłyby pełnić uzdrowiska, które dysponują odpowiednią liczbą personelu medycznego.


"Drugi pomysł jest taki, by oddziały rehabilitacji tzw. ogólnoustrojowej przekształcać w takie miejsca, gdzie można również rehabilitować ozdrowieńców. Takich miejsc jest sporo - ok. 200. To w ok. 60 proc. szpitale rehabilitacyjne. One też borykają się z problemami finansowymi. W pandemii ograniczone były zabiegi planowe, po których przeprowadzono rehabilitację usprawniającą i one mogłyby przejąć część pacjentów z powikłaniami po zakażeniu COVID-19" - stwierdził.


NFZ poinformował w sobotę, że stawka za każdy osobodzień rehabilitacji pocovidowej stacjonarnej m.in. w uzdrowiskach wynosi 188 zł.(PAP)


autorka: Klaudia Torchała


tor/ krap/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 07:30 Straż Graniczna skontrolowała cudzoziemców chcących przystąpić do egzaminu z j. polskiego Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrole na kilkunastu uczelniach wobec cudzoziemców deklarujących chęć przystąpienia do egzaminu z języka… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 CBŚP: Zgłaszali fikcyjne kolizje i wyłudzali odszkodowania (komunikat) - CBŚP informuje: Uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniach w celu upozorowania kolizji, na podstawie których wyłudzano odszkodowania. Według… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 "ND": Najlepsi zbadają amantadynę Polskie badania kliniczne amantadyny zostaną dziś włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego - poinformował w środę 'Nasz Dziennik'. » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Podlaskie/ Pół mln paczek nielegalnych papierosów zamiast ładunku karmy dla zwierząt Przemyt 500 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 7,5 mln zł udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. W pobliżu polsko-litewskiej granicy… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 "PB": Equinor osiedla się w Polsce Norweski gigant energetyczny będzie się starał o kolejne lokalizacje na Bałtyku. W planach ma też inwestycje w fotowoltaikę, wiatraki na lądzie i magazyny… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Dzięki aplikacji "Too Good To Go" udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków Dzięki darmowej aplikacji 'Too Good To Go' stworzonej przez startup udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków, które nie trafiły do kosza, ale do… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Karczewski: zapowiadane przez KO poprawki do ustawy ratyfikacyjnej - niezgodne z interesem Polski i UE Wszystkie zapowiadane przez Koalicję Obywatelską poprawki do ustawy ratyfikacyjnej wychodzą poza zakres przedłożonej ustawy, są absolutnie niezgodne z prawem… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje w środę kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na ambasadora RP przy ONZ Sejmowa komisja spraw zagranicznych podczas środowego posiedzenia zaopiniuje kandydaturę obecnego szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztofa… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Niemieckie służby alarmują: Rosjanie wyjątkowo aktywnie pozyskują patenty i technologie zbrojeniowe Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie 'polują' na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego - ustalił dziennik 'Bild', powołujący… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Warszawa/ Pozorowali kolizje i wyłudzali odszkodowania; 11 osób zatrzymanych Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o oszustwa lub udział w grupie przestępczej, która pozorowała kolizje i wyłudzała odszkodowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »