Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-11, 07:00 Autor: PAP

Ból kobiet jest traktowany mniej poważnie niż ból mężczyzn

Kobiety zgłaszające taki sam poziom bólu jak mężczyźni są traktowane mniej poważnie, ich skargi są bagatelizowane, a cierpienie uznawane za mniej intensywne. Wynika to wyłącznie ze stereotypów dotyczących płci - ogłosili badacze z Uniwersytetu w Miami na łamach „Journal of Pain”.

„Gdy pacjenci płci męskiej i żeńskiej zgłaszają ten sam poziom bólu, obserwatorzy postrzegają ból pacjentek jako mniej intensywny i w związku z tym częściej zalecają im psychoterapię zamiast farmakoterapii. Mężczyznom zwyczajowo od razu podaje się leki łagodzące cierpienie. Ujawnia to ogromne nierówności wynikające z płci, prowadzące do różnic w opiece medycznej” - tłumaczą autorzy publikacji (https://www.jpain.org/article/S1526-5900(21)00035-3/fulltext).


Zespół dr Elizabeth Losin przeprowadził badanie składające się z dwóch eksperymentów. W pierwszym z nich poproszono 50 uczestników o obejrzenie różnych nagrań wideo przedstawiających pacjentów płci męskiej i żeńskiej, którzy cierpieli z powodu bólu barku. Filmy pochodziły z bazy danych zawierającej nagrania rzeczywistych pacjentów z urazami barków, więc ich twarze wyrażały faktyczne cierpienie.


Następnie przy użyciu programu komputerowego naukowcy analizowali wyraz twarzy pacjentów, aby obiektywnie określić intensywność odczuwanego przez nich bólu.


W kolejnym etapie siłę bólu chorych na ekranie mieli ocenić uczestnicy badania. Posługiwali się skalą od 0 do 100, gdzie 0 oznaczało „całkowity brak bólu”, a 100 - „najgorszy możliwy ból”.


Drugi eksperyment był powtórzeniem pierwszego, ale z udziałem 200 uczestników. Tym razem po obejrzeniu filmów obserwatorzy zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza „Gender Role Expectation of Pain", mierzącego związane z płcią stereotypy dotyczące wrażliwości na ból, wytrzymałości na ból i potrzeby zgłaszania bólu.


Uczestnicy mieli też odpowiedzieć, któremu z oglądanych pacjentów zaleciliby leki i w jakiej ilości, a któremu psychologiczne metody łagodzenia cierpienia.


Okazało, że w oczach uczestników badania kobiety odczuwały dużo mniejszy ból niż mężczyźni, którzy zgłaszali identyczny jego poziom i w ocenie programu komputerowego cierpieli tak samo. Dodatkowe analizy (wykorzystujące kwestionariusze dotyczące stereotypów związanych z płcią) pozwoliły stwierdzić, że takie postrzeganie w dużym stopniu spowodowane jest stereotypami.


„Jednym ze stereotypów jest myślenie, że kobiety są bardziej +wyraziste+, jeśli chodzi o wyrażanie emocji, niż mężczyźni; nadmiernie ekspresyjne. To powoduje, że pojawia się tendencja do ignorowania ich zachowań bólowych - mówi dr Losin. - Druga strona tego samego stereotypu jest zaś taka, że mężczyźni są postrzegani jako stoicy, więc kiedy twarz któregoś z nich zdradza objawy cierpienia, myślimy od razu: +Ojej, on to chyba umiera!+”.


„Wynikiem takiego stereotypowego myślenia jest to, że każdy pojedynczy przejaw bólu na twarzy mężczyzny wydaje nam się świadczyć o większym cierpieniu niż taki sam przejaw u kobiety” - dodaje.


Jeśli chodzi o sposoby zwalczania bólu, to w przypadku kobiet uczestnicy dużo częściej zalecali metody psychologiczne, podczas gdy panom proponowali od razu leki przeciwbólowe.


Ponadto autorzy stwierdzili, że płeć osób biorących udział w badaniu (czyli oceniających poziom cierpienia innych) nie wpływa na ocenę bólu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety interpretowali ból pań jako mniej intensywny.


Jak mówi dr Losin, pomysł zbadania różnic w postrzeganiu bólu w zależności od płci pacjenta jest pochodną wcześniejszych badań, które wykazały, że kobietom często przepisuje się mniej leków niż mężczyznom i czekają one znacznie dłużej, aby je otrzymać.


Badaczka ma nadzieję, że tego typu publikacje przyczynią się w końcu do zauważenia i rozwiązania problemu różnic płci w opiece zdrowotnej.


„Myślę, że jedną z kluczowych informacji płynących z naszego badania, którą należy uświadamiać społeczeństwu, jest to, że ludzie, nawet lekarze, mają spójne uprzedzenia demograficzne w sposobie oceny bólu pacjentów płci męskiej i żeńskiej oraz że uprzedzenia te wpływają na decyzje dotyczące leczenia - podsumowuje Losin. - A stereotypy nie są prawdziwe: kobiety niekoniecznie są bardziej ekspresyjne niż mężczyźni, więc nie należy lekceważyć ich doświadczeń bólowych”. (PAP)


autorka: Katarzyna Czechowicz


kap/ ekr/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 06:10 Miesięczny Indeks Koniunktury: Trzecia fala pandemii osłabiła nastroje przedsiębiorców Trzecia fala pandemii i utrzymujący się lockdown części firm spowodowały pogorszenie nastrojów przedsiębiorców; spadły zwłaszcza wskaźniki dot. inwestycji… » więcej 2021-05-12, godz. 06:10 USA/ Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie… » więcej 2021-05-12, godz. 06:10 W pełni zaszczepionych jest ponad 3,7 mln Polaków W Polsce wykonano do tej pory około 14 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 3,7 mln osób. Obecnie na szczepienie mogą zapisywać… » więcej 2021-05-12, godz. 06:10 Warszawa/ Na placu Konesera powstanie Barometr Szczęśliwości Od czwartku, 13 maja na placu Konesera na Pradze-Północ, pojawi się instalacja artystyczna 'Barometr Szczęścia'. Ma pokaże jakie nastroje panują wśród… » więcej 2021-05-12, godz. 06:10 Kraska: monitorowanie sytuacji epidemiologicznej zadaniem Zespołu ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 Zadaniem Zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 jest monitorowanie sytuacji epidemiologicznej, bo wirus wciąż mutuje - powiedział PAP przewodniczący… » więcej 2021-05-12, godz. 06:00 Sztuczna inteligencja przewiduje powikłania COVID-19 na podstawie zdjęcia rentgenowskiego Odpowiednio wyszkolony program komputerowy potrafi na podstawie zdjęcia rentgenowskiego z 80- proc. dokładnością przewidzieć, że u pacjentów z COVID-19… » więcej 2021-05-12, godz. 06:00 Izrael: kolejne ataki na cele w Gazie Izraelska armia poinformowała w środę rano, że przeprowadziła kolejną serię ataków lotniczych na Gazę, uderzając w domy wysokich rangą członków Hamasu… » więcej 2021-05-12, godz. 05:40 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ środa, 12 maja 2021 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Warszawa 09:00 Posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny… » więcej 2021-05-12, godz. 05:40 Dziś (środa, 12 maja) w kraju Dziś jest środa, sto trzydziesty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.48, zachód o 20.17. Imieniny obchodzą: Dominika, Joanna, Achilles oraz Pankracy… » więcej 2021-05-12, godz. 05:30 Utrudnienia na trasie S8 Zambrów – Białystok po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na odcinku trasy S8 z Zambrowa do Białegostoku, w miejscowości Zambrzyce-Króle… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »