Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-09, 18:00 Autor: PAP

Glapiński: NBP może włączyć się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów walutowych w CHF

NBP może włączyć się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów walutowych we frankach szwajcarskich - poinformował prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej. Dodał, że nie istnieje możliwość pomocy publicznej udzielonej przez bank centralny dla jednego banku.

Prezes wskazał, że obecnie NBP nie prowadzi prac związanych z przewalutowaniem kredytów frankowych. Podkreślił, że "wszystko co było do przeanalizowania mamy w banku przeanalizowane, monitorujemy, co się dzieje w bankach, w kredytach, jesteśmy gotowi". Zaznaczył jednak, że banki, nie są zainteresowane, by wspólnie rozwiązać problem przewalutowania kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich i "tylko jeden bank chce dynamicznie to przeprowadzić, ale nie istnieje możliwość pomocy publicznej udzielonej przez bank centralny dla jednego banku".


Podkreślił też, że kluczowa w tej kwestii będzie uchwała Sądu Najwyższego. "Obecnie wszyscy czekają na decyzję Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która rozstrzygnie ws. kredytów frankowych".


"Nasza rola jest żadna, póki kwestie nie dojrzały do rozwiązań o charakterze systemowym. (...) Jeśli będzie rozwiązanie kredytów walutowych o charakterze systemowym, na które zgodzą się banki, klienci, (...) to wtedy oczywiście możemy się tam pojawić, z powodów takich, że będzie to miało wymiar makroekonomiczny" - powiedział.


Podkreślił, że obecnie wiążące są umowy indywidualne zawarte pomiędzy bankami i klientami.


W piątek zespół prasowy SN poinformował, że termin posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych został zmieniony z 13 kwietnia na 11 maja br.(PAP)


autor: Ewa Wesołowska


ewes/ skr/


Kraj i świat

2021-05-06, godz. 15:50 Francja/ Prezydent Macron chce wznowienia posiedzeń Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwie w niedzielę z okazji Dnia Europy do wznowienia posiedzeń Parlamentu Europejskiego w Strasburgu - podała w czwartek… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 ArcelorMittal: wyższe zyski i wyniki operacyjne w I kwartale 2021 r. Stalowy koncern ArcelorMittal w I kwartale 2021 r. zanotował ożywienie popytu, na co przełożyło się na 6,5 proc. wzrostu wysyłek stali w stosunku do poprzedniego… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Kongresu 590/ Kościński: pierwszy kwartał w gospodarce będzie jeszcze relatywnie słaby (krótka) Pierwszy kwartał pod względem PKB będzie jeszcze relatywnie słaby z powodu dłużej obowiązujących restrykcji covidowych, lecz w kolejnych kwartałach będzie… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarska - Bartoszek: nie potrzebujemy dodatkowej motywacji Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek podkreślił, że jego piłkarzy nie trzeba dodatkowo motywować na sobotni mecz z Podbeskidziem. Punkt zdobyty w Bielsku-Białej… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Mazowieckie/ Uszkodzona konstrukcja mostu w Ciechanowie - wstrzymany ruch drogowy i pieszy W związku z naruszeniem konstrukcji mostu przy ul. 3 Maja w Ciechanowie w rejonie tym wstrzymany został ruch drogowy i pieszy. Jak poinformował w czwartek Urząd… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Warmińsko-mazurskie/ Żubry z Puszczy Rominckiej odzyskały wolność Żubry po kilku tygodniach przebywania w zagrodzie adaptacyjnej na terenie Puszczy Rominckiej, odzyskały wolność - poinformowało w czwartek mazurskie Nadleśnictwo… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Białoruś/ Biełsat o znęcaniu się nad zatrzymanymi w aresztach Przemoc fizyczna, wyzwiska, pozbawianie materacy i pościeli, cele przepełnione tak, że niektóre osoby mogą tylko stać - telewizja Biełsat przytacza relacje… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Ukraina/ Szef MSZ: jeśli dojdzie do spotkania Biden-Putin, to będzie ono w interesie Ukrainy Jeśli dojdzie do spotkania prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina, to będzie ono w interesie Ukrainy - wyraził przekonanie szef MSZ w Kijowie… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 Cieszyn/ Zawisły plakaty wyrażające nadzieję, że wkrótce wrócą imprezy kulturalne Plakaty, przypominające imprezy i wydarzenia kulturalne, które odbywały się w minionych latach, zawisły w Cieszynie. Miejscowy ośrodek kultury podał, że… » więcej 2021-05-06, godz. 15:50 TFI SUPERFUND SA wartości jednostek uczestnictwa TFI SUPERFUND SA wartości jednostek na dzień: 2021-05-05 » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »