Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-28, 16:50 Autor: PAP

Opole/ Niezwykłe wydanie statutu Uniwersytetu w Padwie sprzed ośmiu wieków

Archiwa Państwowe wspólnie z Uniwersytetem Opolskim wydały najstarszy ze znanych odpis statutów Uniwersytetu Prawników w Padwie z 1331 roku. Wydawnictwo jest częścią wkładu polskiej nauki w obchody 800-lecia uczelni w Padwie, przypadające na 2022 rok.

Opracowana i wydana przez Archiwa Państwowe wspólnie z Uniwersytetem Opolskim publikacja zawiera fotokopie najstarszego znanego historykom odpisu statutów uniwersytetu w Padwie, którego oryginał jest przechowywany w bibliotece kapituły katedralnej w Gnieźnie.

Spisane w łacinie statuty z 1331 roku zawierają m.in. uzupełniane do początku XV wieku zasady funkcjonowania uczelni, w tym nadawania tytułów doktorskich, organizacji wykładów, obowiązków księgarzy, ale również rozstrzygania sporów między studentami a przepisywaczami ksiąg, pożyczek studenckich w gotówce od komuny i skarbników uczelni, po kwestie wynajmu domów studenckich czy studenckich testamentów. Odpis został najprawdopodobniej wykonany na zlecenie Mikołaja Kicki (Kiczki) - bliskiego krewnego biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarzyca. Zdaniem naukowców, Mikołaj Kicki zamówił odpis dekretów w czasie, gdy pełnił obowiązki rektora padewskiej uczelni na początku XV wieku, a następnie dokument został przekazany kapitule gnieźnieńskiej wraz z resztą bogatego księgozbioru uczonego.

Zdaniem prof. Mirosława Lenarta, przewodniczącego powołanego przez ministra nauki zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu uniwersytetu padewskiego, wydawnictwo ma charakter wyjątkowy.

"To pierwsza fototypiczna kopia statutów, która jest najstarszym znanym odpisem tego dokumentu na świecie. Polacy od samego początku istnienia uczelni padewskiej byli z nią związani, a nacja polska była jedną z najliczniejszych. W dokumentach i wśród zabytków obecnych chociażby w bazylice św. Antoniego do dzisiaj możemy znaleźć liczne polonika i dowody na olbrzymi wpływ, jaki ta uczelnia wniosła do kultury polskiej. Tym razem, dzięki wielu zbiegom okoliczności okazało się, że to Polacy stali się strażnikami pamięci jednej z najstarszych uczelni na świecie" - powiedział prof. Lenart.

Książka "Statua academiae Panudnae. Anno Domini MCCCXXXI" jest dostępna w siedzibie Archiwum Państwowego w Opolu.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mark/

Kraj i świat

2021-11-29, godz. 19:00 Czechy/ Rząd chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla części zawodów Rząd Czech przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw Covid-19 dla niektórych grup zawodowych. Decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu… » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Liga portugalska - 13 przypadków zakażenia Omikronem w Belenenses Lizbona Trzynaście potwierdzonych do poniedziałku przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa, tzw. Omikronem, dotyczy zarówno piłkarzy klubu Belenenses, jak… » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Rosja/ Sąd ukarał Google'a grzywną za odmowę usunięcia zakazanych treści Sąd w Moskwie ukarał w poniedziałek koncern Google grzywną w wysokości 3 mln rubli (równowartość 40,2 tys. USD) - podały służby prasowe sądu. Oświadczyły… » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Piłkarski PP – drugoligowiec na drodze Lecha, znów szansa dla zmienników Lech Poznań nie może narzekać na kolejne losowania piłkarskiego Pucharu Polski, bowiem na razie trafia na znacznie niżej notowanych rywali. W środę zmierzy… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Eksperci: chore na raka jajnika powinny być leczone w ośrodkach z doświadczeniem Kobiety z rakiem jajnika powinny być leczone w ośrodkach referencyjnych, doświadczonych w terapii tej grupy chorych - oceniają eksperci. To oraz lepszy dostęp… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Szwecja/ Potwierdzono pierwszy przypadek wersji Omikron Pierwszy w Szwecji przypadek wersji koronawirusa Omikron potwierdzono u osoby mieszkającej w Skanii, która powróciła z południowej Afryki - poinformował… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 RPA/ Rząd przygotowuje szpitale na pojawienie się Omikronu; prezydent wyklucza nowe restrykcje Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Joe Phaahla przyznał w poniedziałek, że rząd robi wszystko, by jak najlepiej przygotować się na nowy wariant… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Dr Sutkowski: Obostrzenia w postaci bardziej restrykcyjnych limitów to mały krok Obostrzenia w postaci bardziej restrykcyjnych limitów dotyczących obłożenia różnego rodzaju obiektów - kin, kościołów czy teatrów, to mały krok - powiedział… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Litwa/ Straż graniczna nazwała absurdem oskarżenia Białorusi o zabijanie migrantów Litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) określiła w poniedziałek jako absurd oskarżenia strony białoruskiej o rzekome przypadki śmiertelnego… » więcej 2021-11-29, godz. 18:40 USA/ Twitter poinformował, że Jack Dorsey ustąpił z funkcji szefa firmy Zarząd Twittera poinformował w poniedziałek, że Jack Dorsey ustąpił z funkcji szefa firmy. Wcześniej, powołując się na źródła, informację taką podała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »