Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-15, 07:10 Autor: PAP

Dyrektor CCIFP: Wspólne interesy sprzyjają zbliżeniu Polski i Francji

Wspólne interesy sprzyjają zbliżeniu - tak dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) Monika Constant komentuje wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu. Jako pola tych interesów wskazuje transformację energetyczną czy budowę CPK.

W czasie środowej wizyty Morawieckiego w stolicy Francji zaplanowano m. in. pierwsze od przeszło trzech lat spotkanie polskiego premiera z prezydentem Francji. Emmanuel Macron przyjmie gościa w Pałacu Elizejskim.

Jak powiedziała PAP Monika Constant, patrząc na intensywność polsko-francuskich kontaktów i wizyt na szczeblu ministerialnym, które odbyły się w ciągu kilku ostatnich tygodni śmiało można powiedzieć, że weszliśmy w fazę realizacji odnowionego w ubiegłym roku, tuż przed wybuchem pandemii, partnerstwa strategicznego pomiędzy obydwoma krajami.

Jako powody tej intensyfikacji relacji Monika Constant wskazuje po pierwsze brexit i zmianę gospodarza w Białym Domu, co przetasowało dotychczasowe sojusze w Polsce, ale i w całej UE.

„Polska jest jednym z największych krajów, w dodatku z całkiem odporną na kryzys gospodarką i perspektywami na dalszy wzrost, a ma to niebagatelne znaczenie w czasach pandemii” - podkreśliła.

„Francja, będąc drugim największym inwestorem zagranicznym, od wielu lat bardzo poważnie traktuje polski rynek, gdzie firmy z kapitałem francuskim zainwestowały blisko 100 mld zł, tworząc ponad 200 tys. bezpośrednich miejsc pracy” - zaznaczyła Monika Constant.

Drugim powodem są duże wyzwania związane z transformacją energetyczną. „Polska szuka tutaj sojusznika i partnera, który nie tylko pomoże wdrożyć nowe technologie, ale też wesprze jej zabiegi dyplomatyczne w tym obszarze na arenie UE” - wskazuje dyrektor.

Zwróciła przy tym uwagę na program jądrowy. „Wydaje się, że dopiero obecna determinacja rządu może doprowadzić ten projekt do końca” - oceniła. Monika Constant zaznaczyła, że francuska oferta w tym obszarze zawsze była w grze, choć ostatnimi czasy mówiło się głównie o współpracy z firmami amerykańskimi.

„Pamiętajmy jednak, że Francja jest nie tylko europejską, ale i światową potęgą, która swoją własną technologię atomową rozwija od końca lat 50-tych, jest największym i najbardziej doświadczonym operatorem jądrowym na świecie a jej reaktory spotkać można również w Wielkiej Brytanii, czy Belgii” - podkreśliła dyrektor Izby.

W jej ocenie, wykorzystanie francuskich rozwiązań to szansa na szybszy transfer technologii i zaangażowanie polskich firm w budowę i późniejszą eksploatację elektrowni. Francuska oferta ma być kompleksowa – od koncepcji, projektu, przez realizację, eksploatację i konserwację, aż do opracowania odpowiednio atrakcyjnego modelu finansowania - zaznaczyła.

Monika Constant przypomniała, że transformacja energetyczna, na którą Polska pozyskała duże środki europejskie, to również technologie wodorowe, w których francuskie firmy mają olbrzymie doświadczenie. „Zresztą projekty w obszarze wodoru są już rozwijane w Polsce, również w partnerstwie polsko-francuskim, wystarczy je tylko pogłębić” - zaznaczyła.

Innym potencjalnym polem współpracy może być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związane z tym projekty infrastrukturalne, głównie kolejowe. „Tutaj współpraca pomiędzy Polską i Francją już jest prowadzona i zyskała nawet dofinansowanie ze środków UE, ale możliwości i potrzeby są znacznie większe” - ocenia Monika Constant.

Jak zaznacza, dalekosiężnym celem, który stawiają sobie i Francja, i Polska, jest podniesienie konkurencyjności europejskich firm i oparcie ich na innowacyjnych rozwiązaniach cyfrowych.

„Idea budowania światowych czempionów, którzy wywodzić się będą z lokalnych, francuskich, czy polskich firm, jest bliska nie tylko prezydentowi Macronowi, ale również i premierowi Morawieckiemu. Obaj zgodnie wypowiadali się na ten temat w trakcie ubiegłorocznego spotkania w Warszawie” - zaznaczyła dyrektor CCIFP. W jej ocenie, Paryżowi zależy na poparciu Polski, by tym samym tworzyć realną konkurencję dla amerykańskich gigantów cyfrowych, a Warszawa i polskie lokalne firmy mają coraz większe aspiracje, jeśli chodzi o wychodzenie na rynki zagraniczne.

Według Moniki Constant, wizyta ma również swój wymiar wizerunkowy. „Francja, która chce w UE odgrywać pierwsze skrzypce, umacniając relacje z kluczowym partnerem, jakim niewątpliwie jest Polska i włączając go w nowe projekty, pokazuje, że stara się nadawać ton integracji. Polska z kolei udowadnia, że pomimo różnic, jest w stanie budować sojusze i stabilne partnerstwa gospodarcze z największymi państwami UE” - podkreśliła. „Nie ma nic lepszego dla przyciągania nowych inwestorów i rozwijania biznesu, jak stabilizacja i przewidywalność” - dodała dyrektor CCIFP.(PAP)

wkr/ skr/

Kraj i świat

2021-06-25, godz. 06:50 KGP: w ramach międzynarodowej operacji zabezpieczono w Polsce tysiąc nielegalnych środków ochrony roślin W ramach międzynarodowej operacji Silver Axe ukierunkowanej na zwalczanie handlu podrabianymi i nielegalnymi pestycydami w Polsce zabezpieczono około tysiąca… » więcej 2021-06-25, godz. 06:50 W piątek SA ma orzec ws. b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego; chodzi o organizację lotu do Smoleńska W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie ma ogłosić wyrok po odwołaniach ws. niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. przez pięcioro… » więcej 2021-06-25, godz. 06:50 USA/ W piątek sąd zdecyduje o karze dla policjanta winnego śmierci George'a Floyda; grozi mu do 30 lat więzienia Sąd w Minneapolis zdecyduje w piątek o wymiarze kary dla byłego policjanta Dereka Chauvina, uznanego winnym zabójstwa George'a Floyda. Prokuratura chce kary… » więcej 2021-06-25, godz. 06:50 "PB": Tak (nie) płacą największe firmy w Polsce Rząd opublikował raporty płatnicze 3 tys. największych firm. Wynika z nich, że część wielkich firm nie spłaca w terminie sporej części długów - informuje… » więcej 2021-06-25, godz. 06:50 "Rzeczpospolita"/Bielan: Bez gowinowców PiS zachowa większość w Sejmie Rekonstrukcja rządu nie nastąpi w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy - ocenia europoseł PiS, prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan w rozmowie opublikowanej… » więcej 2021-06-25, godz. 06:40 Dr hab. P. Tusiński: władze od początku przyjęły kurs na kryminalizację wydarzeń czerwca 1976 r. Władze uznały protest za przestępstwo. Mówiono, że brali w nim udział przestępcy, osoby niepracujące, czyli tzw. niebieskie ptaki. W propagandzie nie mógł… » więcej 2021-06-25, godz. 06:40 Tętniaki aorty brzusznej mogą szybciej rosnąć po przechorowaniu COVID-19 Przechorowanie COVID-19 może przyspieszyć powiększenie tętniaka aorty brzusznej - wynika z dotychczasowych badań naukowców na świecie. Również polscy… » więcej 2021-06-25, godz. 06:40 Zespół Marillion potwierdził, że w przyszłym roku wystąpi w Polsce Marillion ma w Polsce rzeszę wiernych fanów. Ucieszy ich z pewnością wiadomość, że na stronie zespołu pojawiła się oficjalna informacja o „weekendowych… » więcej 2021-06-25, godz. 06:40 Rzecznik PSP: Strażacy usuwają powalone drzewa i wypompowują wodę z zalanych posesji Strażacy wciąż usuwają powalone drzewa i wypompowują wodę z zalanych posesji. Od wczoraj do rana wyjeżdżali do akcji związanych z burzami i ulewami ponad… » więcej 2021-06-25, godz. 06:30 Synoptyk IMGW: piątek przeważnie bez upałów; po południu burze Piątek będzie przeważnie chłodniejszy niż poprzednie, upalne dni; temperatura może przekroczyć 30 stopni tylko na krańcach południowo-wschodnich - prognozuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »