Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-15, 07:10 Autor: PAP

Dyrektor CCIFP: Wspólne interesy sprzyjają zbliżeniu Polski i Francji

Wspólne interesy sprzyjają zbliżeniu - tak dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) Monika Constant komentuje wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu. Jako pola tych interesów wskazuje transformację energetyczną czy budowę CPK.

W czasie środowej wizyty Morawieckiego w stolicy Francji zaplanowano m. in. pierwsze od przeszło trzech lat spotkanie polskiego premiera z prezydentem Francji. Emmanuel Macron przyjmie gościa w Pałacu Elizejskim.

Jak powiedziała PAP Monika Constant, patrząc na intensywność polsko-francuskich kontaktów i wizyt na szczeblu ministerialnym, które odbyły się w ciągu kilku ostatnich tygodni śmiało można powiedzieć, że weszliśmy w fazę realizacji odnowionego w ubiegłym roku, tuż przed wybuchem pandemii, partnerstwa strategicznego pomiędzy obydwoma krajami.

Jako powody tej intensyfikacji relacji Monika Constant wskazuje po pierwsze brexit i zmianę gospodarza w Białym Domu, co przetasowało dotychczasowe sojusze w Polsce, ale i w całej UE.

„Polska jest jednym z największych krajów, w dodatku z całkiem odporną na kryzys gospodarką i perspektywami na dalszy wzrost, a ma to niebagatelne znaczenie w czasach pandemii” - podkreśliła.

„Francja, będąc drugim największym inwestorem zagranicznym, od wielu lat bardzo poważnie traktuje polski rynek, gdzie firmy z kapitałem francuskim zainwestowały blisko 100 mld zł, tworząc ponad 200 tys. bezpośrednich miejsc pracy” - zaznaczyła Monika Constant.

Drugim powodem są duże wyzwania związane z transformacją energetyczną. „Polska szuka tutaj sojusznika i partnera, który nie tylko pomoże wdrożyć nowe technologie, ale też wesprze jej zabiegi dyplomatyczne w tym obszarze na arenie UE” - wskazuje dyrektor.

Zwróciła przy tym uwagę na program jądrowy. „Wydaje się, że dopiero obecna determinacja rządu może doprowadzić ten projekt do końca” - oceniła. Monika Constant zaznaczyła, że francuska oferta w tym obszarze zawsze była w grze, choć ostatnimi czasy mówiło się głównie o współpracy z firmami amerykańskimi.

„Pamiętajmy jednak, że Francja jest nie tylko europejską, ale i światową potęgą, która swoją własną technologię atomową rozwija od końca lat 50-tych, jest największym i najbardziej doświadczonym operatorem jądrowym na świecie a jej reaktory spotkać można również w Wielkiej Brytanii, czy Belgii” - podkreśliła dyrektor Izby.

W jej ocenie, wykorzystanie francuskich rozwiązań to szansa na szybszy transfer technologii i zaangażowanie polskich firm w budowę i późniejszą eksploatację elektrowni. Francuska oferta ma być kompleksowa – od koncepcji, projektu, przez realizację, eksploatację i konserwację, aż do opracowania odpowiednio atrakcyjnego modelu finansowania - zaznaczyła.

Monika Constant przypomniała, że transformacja energetyczna, na którą Polska pozyskała duże środki europejskie, to również technologie wodorowe, w których francuskie firmy mają olbrzymie doświadczenie. „Zresztą projekty w obszarze wodoru są już rozwijane w Polsce, również w partnerstwie polsko-francuskim, wystarczy je tylko pogłębić” - zaznaczyła.

Innym potencjalnym polem współpracy może być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związane z tym projekty infrastrukturalne, głównie kolejowe. „Tutaj współpraca pomiędzy Polską i Francją już jest prowadzona i zyskała nawet dofinansowanie ze środków UE, ale możliwości i potrzeby są znacznie większe” - ocenia Monika Constant.

Jak zaznacza, dalekosiężnym celem, który stawiają sobie i Francja, i Polska, jest podniesienie konkurencyjności europejskich firm i oparcie ich na innowacyjnych rozwiązaniach cyfrowych.

„Idea budowania światowych czempionów, którzy wywodzić się będą z lokalnych, francuskich, czy polskich firm, jest bliska nie tylko prezydentowi Macronowi, ale również i premierowi Morawieckiemu. Obaj zgodnie wypowiadali się na ten temat w trakcie ubiegłorocznego spotkania w Warszawie” - zaznaczyła dyrektor CCIFP. W jej ocenie, Paryżowi zależy na poparciu Polski, by tym samym tworzyć realną konkurencję dla amerykańskich gigantów cyfrowych, a Warszawa i polskie lokalne firmy mają coraz większe aspiracje, jeśli chodzi o wychodzenie na rynki zagraniczne.

Według Moniki Constant, wizyta ma również swój wymiar wizerunkowy. „Francja, która chce w UE odgrywać pierwsze skrzypce, umacniając relacje z kluczowym partnerem, jakim niewątpliwie jest Polska i włączając go w nowe projekty, pokazuje, że stara się nadawać ton integracji. Polska z kolei udowadnia, że pomimo różnic, jest w stanie budować sojusze i stabilne partnerstwa gospodarcze z największymi państwami UE” - podkreśliła. „Nie ma nic lepszego dla przyciągania nowych inwestorów i rozwijania biznesu, jak stabilizacja i przewidywalność” - dodała dyrektor CCIFP.(PAP)

wkr/ skr/

Kraj i świat

2022-01-21, godz. 16:20 Premier o Polskim Ładzie: bierzemy odpowiedzialność za pomyłki i będziemy je korygować Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście… » więcej 2022-01-21, godz. 16:20 MZ: Zaledwie 3,16 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych Zaledwie 3,16 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 13,71… » więcej 2022-01-21, godz. 16:20 GDDKiA ostrzega przed błotem pośniegowym i opadami śniegu utrudniającymi jazdę Opady śniegu i śniegu z deszczem występują na terenie całego kraju; w wielu miejscach kraju na drogach występuje błoto pośniegowe - ostrzegła w czwartek… » więcej 2022-01-21, godz. 16:20 Kraków/ Urząd miasta zamknięty od poniedziałku do odwołania W związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wszystkie lokalizacje Urzędu Miasta Krakowa będą zamknięte dla bezpośredniej obsługi od… » więcej 2022-01-21, godz. 16:20 Opolskie/ Pierwsza umowa w ramach Programu Inwestycji Strategicznych W budynku po byłym kościele ewangelickim w Białej podpisano pierwszą w regionie umowę o dofinansowaniu samorządu w ramach rządowego programu Polski Ład-Program… » więcej 2022-01-21, godz. 16:10 Marynarki wojenne Iranu, Rosji i Chin przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Arabskim Okręty wojenne Iranu, Rosji i Chin przeprowadziły w piątek wspólne manewry na Morzu Arabskim; ćwiczono m.in. ostrzał celów powietrznych i morskich - podał… » więcej 2022-01-21, godz. 16:10 Łódzkie/ Rozpoczął się proces ws. wypadku, w którym zginęło troje motocyklistów Przed Sądem Rejonowym w Zgierzu rozpoczął się w piątek proces 23-latki oskarżonej o spowodowanie w maju ub. r. wypadku drogowego w Aleksandrowie Łódzkim… » więcej 2022-01-21, godz. 16:10 MKiDN: informacje o odebraniu 3 mln zł dotacji dla Teatru Słowackiego w Krakowie to fake-news Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie 'odebrało' żadnej dotacji Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ponieważ dotacja taka nie została… » więcej 2022-01-21, godz. 16:10 MKiDN: 3 mln dotacji dla Teatru Słowackiego to fake-news (komunikat) - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje: W związku z powielanymi przez media (m.in. Gazetę Wyborczą, Radio Zet, TOK FM, Dziennik Polski… » więcej 2022-01-21, godz. 16:10 Portugalia/ Ponad 100 tys. uczniów zakażonych koronawirusem po wznowieniu zajęć w szkołach Ponad 100 tys. uczniów portugalskich szkół zostało zainfekowanych koronawirusem po wznowieniu zajęć lekcyjnych 10 stycznia - poinformowała w piątek podległa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »