Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-15, 07:10 Autor: PAP

Dyrektor CCIFP: Wspólne interesy sprzyjają zbliżeniu Polski i Francji

Wspólne interesy sprzyjają zbliżeniu - tak dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) Monika Constant komentuje wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu. Jako pola tych interesów wskazuje transformację energetyczną czy budowę CPK.

W czasie środowej wizyty Morawieckiego w stolicy Francji zaplanowano m. in. pierwsze od przeszło trzech lat spotkanie polskiego premiera z prezydentem Francji. Emmanuel Macron przyjmie gościa w Pałacu Elizejskim.

Jak powiedziała PAP Monika Constant, patrząc na intensywność polsko-francuskich kontaktów i wizyt na szczeblu ministerialnym, które odbyły się w ciągu kilku ostatnich tygodni śmiało można powiedzieć, że weszliśmy w fazę realizacji odnowionego w ubiegłym roku, tuż przed wybuchem pandemii, partnerstwa strategicznego pomiędzy obydwoma krajami.

Jako powody tej intensyfikacji relacji Monika Constant wskazuje po pierwsze brexit i zmianę gospodarza w Białym Domu, co przetasowało dotychczasowe sojusze w Polsce, ale i w całej UE.

„Polska jest jednym z największych krajów, w dodatku z całkiem odporną na kryzys gospodarką i perspektywami na dalszy wzrost, a ma to niebagatelne znaczenie w czasach pandemii” - podkreśliła.

„Francja, będąc drugim największym inwestorem zagranicznym, od wielu lat bardzo poważnie traktuje polski rynek, gdzie firmy z kapitałem francuskim zainwestowały blisko 100 mld zł, tworząc ponad 200 tys. bezpośrednich miejsc pracy” - zaznaczyła Monika Constant.

Drugim powodem są duże wyzwania związane z transformacją energetyczną. „Polska szuka tutaj sojusznika i partnera, który nie tylko pomoże wdrożyć nowe technologie, ale też wesprze jej zabiegi dyplomatyczne w tym obszarze na arenie UE” - wskazuje dyrektor.

Zwróciła przy tym uwagę na program jądrowy. „Wydaje się, że dopiero obecna determinacja rządu może doprowadzić ten projekt do końca” - oceniła. Monika Constant zaznaczyła, że francuska oferta w tym obszarze zawsze była w grze, choć ostatnimi czasy mówiło się głównie o współpracy z firmami amerykańskimi.

„Pamiętajmy jednak, że Francja jest nie tylko europejską, ale i światową potęgą, która swoją własną technologię atomową rozwija od końca lat 50-tych, jest największym i najbardziej doświadczonym operatorem jądrowym na świecie a jej reaktory spotkać można również w Wielkiej Brytanii, czy Belgii” - podkreśliła dyrektor Izby.

W jej ocenie, wykorzystanie francuskich rozwiązań to szansa na szybszy transfer technologii i zaangażowanie polskich firm w budowę i późniejszą eksploatację elektrowni. Francuska oferta ma być kompleksowa – od koncepcji, projektu, przez realizację, eksploatację i konserwację, aż do opracowania odpowiednio atrakcyjnego modelu finansowania - zaznaczyła.

Monika Constant przypomniała, że transformacja energetyczna, na którą Polska pozyskała duże środki europejskie, to również technologie wodorowe, w których francuskie firmy mają olbrzymie doświadczenie. „Zresztą projekty w obszarze wodoru są już rozwijane w Polsce, również w partnerstwie polsko-francuskim, wystarczy je tylko pogłębić” - zaznaczyła.

Innym potencjalnym polem współpracy może być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związane z tym projekty infrastrukturalne, głównie kolejowe. „Tutaj współpraca pomiędzy Polską i Francją już jest prowadzona i zyskała nawet dofinansowanie ze środków UE, ale możliwości i potrzeby są znacznie większe” - ocenia Monika Constant.

Jak zaznacza, dalekosiężnym celem, który stawiają sobie i Francja, i Polska, jest podniesienie konkurencyjności europejskich firm i oparcie ich na innowacyjnych rozwiązaniach cyfrowych.

„Idea budowania światowych czempionów, którzy wywodzić się będą z lokalnych, francuskich, czy polskich firm, jest bliska nie tylko prezydentowi Macronowi, ale również i premierowi Morawieckiemu. Obaj zgodnie wypowiadali się na ten temat w trakcie ubiegłorocznego spotkania w Warszawie” - zaznaczyła dyrektor CCIFP. W jej ocenie, Paryżowi zależy na poparciu Polski, by tym samym tworzyć realną konkurencję dla amerykańskich gigantów cyfrowych, a Warszawa i polskie lokalne firmy mają coraz większe aspiracje, jeśli chodzi o wychodzenie na rynki zagraniczne.

Według Moniki Constant, wizyta ma również swój wymiar wizerunkowy. „Francja, która chce w UE odgrywać pierwsze skrzypce, umacniając relacje z kluczowym partnerem, jakim niewątpliwie jest Polska i włączając go w nowe projekty, pokazuje, że stara się nadawać ton integracji. Polska z kolei udowadnia, że pomimo różnic, jest w stanie budować sojusze i stabilne partnerstwa gospodarcze z największymi państwami UE” - podkreśliła. „Nie ma nic lepszego dla przyciągania nowych inwestorów i rozwijania biznesu, jak stabilizacja i przewidywalność” - dodała dyrektor CCIFP.(PAP)

wkr/ skr/

Kraj i świat

2022-08-12, godz. 18:10 Wąsik: w trzech województwach zakaz wstępu do Odry (krótka) Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim - poinformował na piątkowej konferencji prasowej wiceminister… » więcej 2022-08-12, godz. 18:10 IMGW: burze na Mazowszu i w Łódzkiem W piątek po południu na Mazowszu i w Łódzkiem występować będą słabe burze z krótkotrwałymi opadami i bez silnych porywów wiatru - podaje w komunikacie… » więcej 2022-08-12, godz. 18:10 Biolożka: rozkładająca się materia organiczna w Odrze jest niebezpieczna dla całego ekosystemu Rozkładająca się w nadmiarze materia organiczna stanowi zagrożenie dla reszty organizmów funkcjonujących w danym miejscu. Jednak dopóki nie dowiemy się… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 Ekstraklasa siatkarzy - kontuzja rozgrywającego Projektu Warszawa Stępnia Rozgrywający Projektu Warszawa Maciej Stępień doznał poważnej kontuzji kolana podczas jednego z treningów przygotowawczych do nowego sezonu siatkarskiej… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 ME w pływaniu - wygrane Ukrainki Fiediny i Włocha Minisiniego w układzie technicznym Ukrainka Marta Fiedina zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w Rzymie w pływaniu artystycznym w konkurencji solistek w układzie technicznym. Wśród mężczyzn… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 Śląsk/ Metropolia uruchomi nową linię autobusową między Gliwicami i lotniskiem Nową linię autobusową M16/M116, która połączy Gliwice i Zabrze z Bytomiem, Piekarami Śląskimi, gminą Bobrowniki i portem lotniczym Katowice w Pyrzowicach… » więcej 2022-08-12, godz. 17:50 USA/ Pisarz Salman Rushdie zaatakowany przed publicznym wystąpieniem (krótka) Salman Rushdie, brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego, został zaatakowany tuż przed wykładem, który miał wygłosić w piątek w stanie Nowy Jork w USA… » więcej 2022-08-12, godz. 17:50 Kujawsko-Pomorskie/ Po wypadku zablokowana dk 10 w Emilianowie koło Bydgoszczy Zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Emilianowie koło Bydgoszczy, gdzie zderzyły się ciężarówka i trzy samochody osobowe. Cztery osoby zostały poszkodowane… » więcej 2022-08-12, godz. 17:50 ME w kolarstwie torowym - brązowy medal drużyny sprinterek (krótka) Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak zdobyły w Monachium brązowy medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w konkurencji sprintu drużynowego… » więcej 2022-08-12, godz. 17:50 Niemcy/ Minister środowiska ostrzega przed katastrofą ekologiczną w związku ze skażeniem Odry Zanosi się na katastrofę ekologiczną - powiedziała w piątek minister środowiska Niemiec Steffi Lemke portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), komentując… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »