Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-09, 06:50 Autor: PAP

Unikalne szybowce "Bekas" i "Halny" polatają nad Gliwicami

Na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego powstaje muzeum latających szybowców. Udostępnione pilotom będą m.in. jedyne na świecie egzemplarze "Bekasa" i "Halnego".

"Myśl o takim muzeum zrodziła się już dawno, teraz realizujemy dużą inwestycję, korzystając ze środków europejskich i własnych. W zbiorze są szybowce latające, a nie służące tylko do oglądania. W każdej chwili można je uruchomić" – powiedział PAP szef wyszkolenia AG Sławomir Adamczyk.

W Gliwicach od końca lat 90. pasjonaci szybownictwa gromadzą sprzęt wyprodukowany w Polsce, czasem zapomniany stojący w hangarach. Obecnie takich szybowców jest tam kilkanaście.

"Doszliśmy do wniosku, że szkoda, żeby nowe pokolenia pilotów, które słyszały o +Halnym+, nie miały okazji go zobaczyć i nim polatać. Postanowiliśmy go uruchomić, choć to niestety wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi" – tłumaczył Adamczyk.

W klubie zrodził się pomysł zorganizowania internetowej zbiórki pieniędzy na ten cel.

"Udała się, zebraliśmy niezbędne 6000 złotych na przegląd i wyposażenie. Wtedy zrobiło nam się żal kolejnych szybowców i w efekcie po drugiej zbiórce uruchomimy też +Bekasa+" – dodał.

Podkreślił, że "Halny" jest dość trudny w pilotażu, kosztowny w utrzymaniu i trzeba mieć do niego odpowiednie kwalifikacje. Powstał w sposób szczególny, bowiem zaprojektowano nowy kadłub, a do niego wykorzystano skrzydła wyczynowego szybowca "Zefir" o dużej rozpiętości. "Halny" służył do ustanawiania rekordów Polski.

"Bekas" z kolei powstał – także w latach 70. ubiegłego stulecia – na zamówienie na szybowiec szkolny, złożone przez ówczesną NRD.

"Polska zaopatrywała w szybowce kraje socjalistyczne. Zamówienie nie zostało ostatecznie zrealizowane, wyprodukowano tylko dwa egzemplarze +Bekasa+, z których jeden uległ zniszczeniu. To z kolei szybowiec bardzo łatwy i przyjemny w pilotowaniu" – zaznaczył Adamczyk.

Ponieważ oba wyprodukowane w bielskiej fabryce szybowce są jedynymi sztukami, piloci chcący mieć je w swoich dziennikach lotów będą się musieli pofatygować na gliwickie lotnisko.

Oba unikaty są dwumiejscowe, tyle, że pierwsza kabina "Halnego" nie ma sterów, a w "Bekasie" są one przy obu siedzeniach.

"Trudno określić ich wartość, bo są wyjątkowe, choć dziś buduje się przecież doskonalsze maszyny" – zauważył.

W gliwickim hangarze stoi również inny niezwykły "statek powietrzny".

"Nasz kolega zbudował na podstawie przedwojennej dokumentacji +Salamandrę+. Wszystko zostało zrobione od początku – od wykonania planów po wycięcie listewek z desek i posklejanie ich" – zaznaczył Adamczyk.

Jak przyznał twórca nowej "Salamandry" Witold Nowak, odtworzenie jej zajęło mu... 14 lat.

"Tyle trwało zanim się wzniosła w powietrze. Korzystałem z dokumentacji z 1936 roku. Ponoć takich szybowców powstało około 500, ale żadnego modelu nie miałem. Trzeba było budować od nowa i zobaczyć, czy dobrze posklejałem. A dopiero podczas prób w powietrzu okazało się, że wszystko się trzyma" - podsumował z uśmiechem Nowak.

Chętnych do uzyskania szybowcowej licencji zgłasza się do aeroklubu dużo i w różnym wieku.

"Mamy teraz na kursie 75-letniego pana, który postanowił spróbować, jak to jest z lataniem. Przeszedł pomyślnie specjalistyczne badania lekarskie, niedługo czeka go egzamin z teorii i zacznie szkolenie praktyczne" – przekazał Adamczyk.

Zaznaczył, że uprawiać szybownictwo można długo. Jeden z gliwickich instruktorów ma 89 lat i wciąż jest "czynny".

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ pp/

Kraj i świat

2021-04-12, godz. 14:20 Gen. bryg. Ireneusz Nowak: pierwsze samoloty F-35 w Łasku w 2026 r. (krótka) Pierwsze samoloty F-35 wylądują w bazie w Łasku w styczniu 2026 r.- zapowiedział w poniedziałek dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. Ireneusz… » więcej 2021-04-12, godz. 14:20 Małopolskie/ List intencyjny ws. powołania hubu zajmującego się pompami ciepła Instytucje rządowe, samorządowe i naukowo-badawcze podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini (woj. małopolskie)… » więcej 2021-04-12, godz. 14:20 Draper University uruchamia konkurs dla przedsiębiorców w celu przyspieszenia rozwoju nowych talentów (MediaRoom) Darmowy kurs online stwarza przedsiębiorcom możliwości składania ofert inwestorom. » więcej 2021-04-12, godz. 14:20 AEGON OFE wartość jednostki rozrachunkowej AEGON Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-04-12, godz. 14:20 Dworczyk: pięć grup zawodowych będzie szczepionych priorytetowo W przypadku pięciu grup zawodowych minister zdrowia zgodził się na szczepienie ich w trybie priorytetowym, dotyczy to 1800 osób; to m.in. dyspozytorzy ratownictwa… » więcej 2021-04-12, godz. 14:20 KO o "grupie wrocławskiej": nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką falą korupcji, kolesiostwa i nepotyzmu Jeszcze nigdy w historii Polski po 1989 r. nie mieliśmy do czynienia z taką falą korupcji, kolesiostwa i nepotyzmu - tak posłowie KO skomentowali doniesienia… » więcej 2021-04-12, godz. 14:10 wPolityce.pl: Nowak wychodzi z aresztu! Sędzia, która pozwoliła pupilowi Tuska wyjść na wolność jest członkiem… Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu Sławomirowi Nowakowi. Portal wPolityce.pl ustalił, że sędzia Agnieszka Domańska… » więcej 2021-04-12, godz. 14:10 Głogów/ Zatrzymana kobieta usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów Kobieta zatrzymana przez policję w niedzielę w trakcie nielegalnej demonstracji w Głogowie na Dolnym Śląsku usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności… » więcej 2021-04-12, godz. 14:10 MRiRW: grypa ptaków to strata dla całego sektora drobiarskiego Grypa ptaków wciąż jest groźna, a zakażenie drobiu wirusem, to o nie tylko strata dla hodowcy, producenta, lecz także dla całego sektora drobiarskiego -… » więcej 2021-04-12, godz. 14:10 Żona Cezarego Pazury rozważa wycofanie się z show-biznesu. Wszystko przez hejt Edyta Pazura jest bardzo rozżalona z powodu tego, że internauci bezrefleksyjnie krytykują celebrytów, w tym ją i jej męża. To rozgoryczenie sprawia, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »